Bangui'de Gezilecek 10 Yer
Bangui'de Gezilecek 10 Yer

Bangui Orta Afrika Cumhuriyetinin başkenti ve yaklaşık 620 bin nüfusu ile en büyük şehridir. Ubangi Nehri kenarında yer alan bu kent, mutlaka görülmesi gereken şirin bir Afrika şehridir. Burada gezilip görülecek 10 gözde yeri sizinle paylaşmak isterim. Şöyle ki;

Ubangi Nehri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bangui’da yer alan Ubangi Nehri, yaklaşık 1.060 km uzunluğunda 772.800 km² havza alanıyla dikkat çekmektedir. Özellikle Günbatımı manzarasıyla ünlü bir akarsu olup yıl boyunca çok sayıda kişiyi ağırlamaktadır. Keyifli bir yürüyüş yapmak ve bol bol manzara fotoğrafı çekmek için burayı tercih edebilirsiniz. Şehre ve ülkeye hayat veren bir nehirdir.

M’Baiki Ormanı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bangui’da yer alan M’Baiki Ormanı, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Balta Girmemiş bu ormanları ziyaret edip keyifli zaman geçirebilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte huzur ve sakinliğin adresi olan bu ormanı mutlaka ziyaret edin.

Cumhuriyet Meydanı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bangui’da yer alan Cumhuriyet Meydanı(Place de la République), şehrin en popüler meydanıdır. Bu meydan üzerinde çok sayıda tarihi yapı, mağaza, otel, yeme ve içme alanları bulunur. Şehrin nabzı bu meydan üzerinde atmaktadır. Yolunuz düşerse ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Büyük Zafer Anıtı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bangui’da yer alan Büyük Zafer Anıttı, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yapıdır. Bu yapı şehrin sembolü haline gelmektedir. Şehre gelenler ilk olarak bu yapıyı ziyaret eder genelde. Bu anıt, Başta Bokassa’ya olmak üzere ülke bağımsızlığı için mücadele eden herkese adanmıştır.

Marche Central

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bangui’da yer alan Sokak Pazarı(Marche Central), gezilip görülmeye değer bir alışveriş yeridir. Bu pazarlarda istediğiniz birçok şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinize hediye almak için bu pazarlara mutlaka uğrayın.

Boali Şelaleleri

Mbali Nehri üzerindeki Boali Şelaleleri, Başkent Bangui’nin yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısındaki Boali şehrinde bulunuyor. 50 metre yükseklikten akan bu şelale,  250 metrelik bir genişliğe sahiptir. Dökülme anı ve döküldükten sonra ortaya harika manzaralar çıkmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu doğa harikası şelaleyi mutlaka ziyaret edin.

Boganda Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bangui’da yer alan Boganda Ulusal Müzesi, gezilip görülmeye değer bir müzedir. Ülkenin en büyük ve en popüler müzesidir. Burada birçok tarih ve kültürel eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürü merak ediyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Cumhurbaşkanlığı Köşkü

Kent merkezi nehir kıyısına oldukça yakın yerde bulunan Cumhurbaşkanlığı Köşkü, harika bir yapı mimari yapı ile inşa edilmiştir. Burası şehrin en popüler yapılarından biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin. Oldukça dikkat çeken bu yapı, mutlaka gezip görün derim.

Dzanga Sangha Ulusal Parkı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bangui’da yer alan Dzanga Sangha Ulusal Parkı, 6865.54 kilometrelik bir alanda 1990 yıllında ziyarette açılan ülkenin en popüler doğa alanlarından biridir. Ülkenin vahşi yaşamı ve geleneksel doğa alanı keşfetmek için bu parkı ziyaret etmelisiniz.

10  Merkez Borsası ve Ulusal Park

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bangui’da yer alan Merkez Borsası ve Ulusal Park, mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Bu yapı, mimari yapısı oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin. Ayrıca şehrin huzur ve oksijen deposu olarak bilinen ulusal parkını da ziyaret etmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here