Havza

Havza Samsun’a bağlı bir ilçedir. Havza ilçesi Samsun il merkezine 84 km uzaklıkta yer almaktadır. Samsun ve Karadeniz’in en önemli ilçelerinden biri olan Havza Mustafa Kemal Paşa’nın Havza Genelgesinin yayınladığı yer olmasından dolayı tarihi bir öneme sahiptir. Havza ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Havza Gezilecek Yerler

Atatürk Evi: Havza ilçesine bağlı Medrese Mahallesinde Atatürk Caddesinde yer almaktadır. Mesudiye oteli olarak kullanılan bu yerde Mustafa Kemal Atatürk 25 Mayıs- 13 Haziran 1919 yılında kalmış ve Milli Mücadelenin ilk karargahı olarak kullanılmıştır.

Günümüzde bu ev müze olarak kullanılmaktadır. Müze içinde Milli Mücadelede kullanılan silahlar, Atatürk’e özgü eşyalar ve 19. Yüzyılda Havza yöresine özgü giysi ve mutfak eşyaları sergilenmektedir.

Lerdüge Tümülüsler: Havza ilçesine 21 km uzaklıkta yer alan Lerdüge Köyünde beş tümülüs bulunmaktadır. Bu alanda yapılan arkeolojik çalışmalar soncunda çok sayıda tarihi kalıntı elde edilmiştir.

M.Ö 100 ve M.S. 200 yılları arasında kullanılan çok sayıda buluntular elde edilmiştir. Bu tümülüste yer alan duvarları bitkisel ve geometrik motifler ile süslenen gömüt odaları yer almaktadır.

Büyük Hamam: Havza ilçesine bağlı İmaret Mahallesinde yer almaktadır. Vakıf Hamamı olarak da anılan Büyük Hamam 1256 yılında Selçuklu Sultanı II. Mesud tarafından inşa ettirilmiştir.

Tarihi kaplıca yanına yapılan Büyük Hamam Havza’nın sembolü haline gelmiştir. Tarihi öneme sahip Büyük Hamam görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Maarif Hamamı: Havza İmaret Mahallesinde Büyük Hamamın 50 metre batısında yer almaktadır. Küçük hamam olarak da anılan Maarif Hamamı II. Abdülhamit döneminde Mehmet Memduh Paşa tarafından 1894 yılında inşa edilmiştir.

Günümüzde hala faal olarak kullanılan Maarif Hamamı üst kısmında bulunan özel banyo ve otel günümüzde yapılmıştır.

NOT: Havza Otelleri ve Havza Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Havza Otelleri ve Havza Otel Fiyatları

Göz at ;

 1. Havza Gezilecek Yerler
 2. Havza Otelleri ve Havza Otel Fiyatları
 3. Havza Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 4. Samsun Gezilecek Yerler
 5. Samsun’da Gezilecek 10 Yer
 6. Samsun Gece Hayatı
 7. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Samsun Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
 9. Samsun Hayvanat Bahçesi
 10. Samsun Otelleri ve Samsun Otel Fiyatları
 11. Samsun Nerede?
Havza

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz