Barış Kiliseleri
Barış Kiliseleri

Barış Kiliseleri Nerede, Nasıl Gidilir?– Polonya’nın Silezya bölgesindeki Świdnica, Jawor ve Glagow  şehirlerinde yer alan Barış Kiliseleri, 17. yüzyılda inşa edilmiş 3 büyük ahşap kilisesidir.

Orta Çağ döneminde inşa edilen bu kiliselerin mimarileri oldukça dikkat çekicidir. Fakat bu kiliselerin mimarilerinden çok verdikleri mesajlar dikkat çekmektedir. Bu kiliselerin yapılış hikayeleri oldukça hüzünlüdür. Bu hikayeyi sizinle paylaşmak isterim. Çünkü hikayesi bilinmeyen bir yapı, gezilip gördüğünüzde çok tat alamıyorsunuz. Klasik bir Orta çağ kilisesi gözüyle bakarsınız.

Barış Kiliseleri Hikayesi

30 Yıl Savaşları’na son veren Vestfalya Antlaşması imzaladıktan sonra Katolik Habusburg imparatoru, Protestan polonya halkına kilise yapmalarına izin verilmiş. Fakat bu kilise inşası için bazı şartlar sunmuş. İşte o şartlar;

 1. Kiliseler şehir dışında inşa edilecek.
 2. Kilisenin kule ve çanları olmayacak.
 3. Kilisenin inşasında beton, taş ve demir kullanılmayacak.
 4. Kilise yapımı 1 yıldan uzun sürmeyecek.
 5. Şehre bir top atışı kadar uzak olacak.

Bunun gibi şartlar öne sürmüşlerdir. Mimar Albrecht von Sabisch düşünüp taşınmış. Ahşaptan 3 harika kilise inşa etmiştir. Bunlar;

 1. Glagow Barış Kilisesi
 2. Jawor Barış Kilisesi
 3. Swidnica Barış Kilisesi

1758 yıllında Glagow’daki kilise yangın sonucunda yok olmuştur. Geriye kalan diğer iki kilise ise restore edilerek günümüze sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Özellikle Swidnica’daki kilise oldukça hayran verici bir mimarisi bulunur. Bu iki kilise, 2001 yıllında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Ayrıca Swidnica Barış Kilisesi, 200 yıllından berri her yıl düzenli olarak Bach Festivali düzenlenmektedir. Buraya çok sayıda kişi akın etmektedir. Bu kilise, 7500 kişilik dev bir yapıdır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu kiliseyi ziyaret edin derim.

Barış Kiliseleri Nerede, Nasıl Gidilir?

Barış Kiliseleri 2 tanedir. Bir tanesi güneybatı Polonya’daki Jawor şehrinde yer alan Jawor Barış Kilisesi’dir. Diğeri ise Polonya’nın Aşağı Silezya bölgesindeki Świdnica şehrinde yer alan Swidnica Barış Kilisesi’dir Bu iki yere de ulaşmak için ilk önce başkent Varşova kentine ulaşmanız gerekir. Buradan karayolu ile bu iki kiliseye de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göz At;

 1. Varşova Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Polonya’da Gezilecek 10 Yer
 3. Polonya Nerede?
 4. Polonya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Polonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Eski Şehir Meydanı Pazarı
 7. Barış Kiliseleri
 8. Malbork
 9. Wawel Katedrali
 10. Wawel Kraliyet Kalesi
 11. Wroclaw’s Dwarfs(Wrocław’ın Cüceleri)
 12. Bakire Meryem Kilisesi-Krakow
 13. Market Meydanı
 14. Oskar Schindler’in Fabrikası
 15. Ana Meydan (Rynek Glowny)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz