Basel Hakkında Bilgi
Basel Hakkında Bilgi

Basel, İsviçre’de bir şehirdir. İsviçre‘nin kuzey-batı köşesinde yer alır ve Almanya ve Fransa ile sınırlanmış, komşusudur. Havaalanı Fransız topraklarında bulunuyor. Basel üzerinden Ren Nehri geçer.

Eskiden Basel Kantonu vardı. Bugün iki yarı Kanton var: Basel-Stadt ve Basel-Landschaft. Basel-Stadt Kantonu, Basel şehri ve Riehen ve Bettingen’in iki küçük Belediyesini içermektedir. Basel-Landschaft Kantonunda çoğunlukla 86 küçük kasaba bulunmaktadır. Başkenti Liestal’dır. Günümüzde “Basel Kantonu” olarak da anılmaktadır, ancak bu ifade tam olarak doğru değildir.

Basel Hakkında Bilgi
Basel Hakkında Bilgi

Basel şehri yaklaşık 170.000 nüfusa sahiptir, uluslararası metropolde yaklaşık yarım milyondur. Basel, Zürih ve Cenevre’den sonra İsviçre’nin üçüncü büyük şehridir. Ren Nehri Basel’i ikiye böler: solda büyük bazal ve sağda küçük bazal. Eski Şehir Grossbasler tarafında doğrudan Ren üzerinde yer almaktadır. İşte Basel’deki Belediye Binası. Eski şehrin yakınında, Basel’in en büyük Kilisesi olan Basel Katedrali’nin bulunduğu Münster Tepesi bulunmaktadır.

Basel şehrinin kökeni antik çağlardan gelmektedir. MÖ 150 civarında Kelt kabilesi buraya yerleşmişti. MÖ 50 civarında Romalılar Julius Caesar’ın egemenliği altında buraya yerleşmeye başladılar. Münster Tepesi’nde basilia adını verdikleri müstahkem bir yerleşim yeri kurdular. Böylece şehir adı Basel oldu.

Daha sonra orada bir Piskopos hüküm sürdü ve Basel Kutsal Roma İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. Basel şehri, çevredeki kırsal Toplulukları giderek daha fazla fethetti ve onları boyun eğdirdi. 1833 yılında Ren Nehri’nin güneyinde yer alan tüm bu Belediyeler birlikte şehirden Bağımsızlık kazandılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz