Bayburt

Bayburt Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 12 Yer! Nereye Gidilir, Nereler Gezilir? Bayburt Karadeniz bölgemizin önemli illerinden biridir. 1989 yıllında il olma statüsüne kavuşmuştur. İlimize bağlı 3 ilçe bulunur. Bunlarla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız burayı tıklayınız.

Bayburt Gezilecek Yerler

İlimiz 2015 yıllı itibari ile nüfusu 61.551’dır. İlimizde gezilecek birçok yer vardır. Bayburt Gezi rehberi yazımızı okumak için Lütfen TIKLAYINIZ. Şimdi ise siz değerli okurlarımız için ilimizde bulunan 10 güzide yer seçtik umarım beğenirsiniz.

Göz at ;

  1. Bayburt Gezilecek Yerler
  2. Bayburt Gece Hayatı
  3. Salyazı Havalimanı (Gümüşhane-Bayburt) Nerede, Nasıl Gidilir?
  4. Bayburt’da Gezilecek 10 Yer
  5. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  6. Bayburt’un ilçeleri
  7. Bayburt Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Bayburt Otelleri ve Bayburt Otel Fiyatları

Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Bayburt’un İlçeleri

Baksı Müzesi

İl merkezine 45 km uzaklıkta bulunan bu müze ilimizde gezilip görülmesi gereken yapılardan biridir. Bu müze 2010 yıllında hizmette açılmıştır. Buraya yolunuz düşerse müzede sergilenen eserleri ziyaret edip bu eserler içinde tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Bayburt Kalesi

Zigana ve kop dağlarından aşılarak ulaşılan Bayburt kalesi aynı zamanda Karadeniz’i Basra körfezine bağlayan ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır.

Kimler tarafında yapıldığı kesin bilinmeyen kale il merkezine hâkim bir tepede inşa edilmiştir. yıllarca birçok medeniyette hizmet eden kale ticaret yolu olarak da hizmet etmiştir. İlimize yolunuz düşerse mutlaka bu kaleyi de ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Buz Mağarası

Bu mağara il merkezine yaklaşık 33 km uzaklıkta bulunan Masat Vadisinin güneyinde bulunan Helva köyünde yer almaktadır. Mağaranın içinde Buzlardan sarkıt ve dikitler oluşmuştur. Yöre halkı burayı uzun süre soğuk deposu olarak kullanılmıştır.  Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayınız. Daha önce neden uğramadım diye hayıflanacaksınız.

Kop Dağı Kış Turizm Merkezi

Bayburt ilimizin tek kayak merkezi olup ilimiz bu bölgemiz için önemli bir yere sahiptir. Kış mevsiminde yöre halkı ve dışarıda gelen ziyaretçiler buraya akmaktadır. Kayak merkezi Bayburt – Aşkale yolunun 40 kilometresinde olup şehirler arası otobüslerle gidilebilir.

Erzurum hava alanına 84 km. mesafededir. Yaklaşık 918 metre uzunluğunda olup yöre halkına hizmet etmektedir.  İl özel idaresine ait 112 yataklı konaklama yeri de bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse şiddetle tavsiye ediyorum.

Aydıntepe Yer altı Şehri

Aydıntepe İlçemize 25 km uzaklıkta bulunan bu yer altı şehri tarihe yolculuk demektir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayacağınız ilk mekândır. Yakın tarihte keşfedilen bu kent görülmeye değerdir. Burada yapılan kazılarda tarihi aydınlatacak birçok yapıya rastlanmıştır.

Buranın keşfedilmesi ile ilçemiz de turizm yönünde hareketlenmiştir. Bayburt ilimize gelen ziyaretçiler ilk uğrak yerleri bu kent olmaktadır. Sizinde yolunuz düşerse mutlaka uğrayınız. Burada tarihi bir haz alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Bayburt Saat Kulesi

Bayburt İlimizin merkezinde bulunan bütün ihtişamıyla şehri selamlayan saat kulesi ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Saat kulesi milli mücadele döneminden sonra Bayburtlular tarafında şehrin simgesi olarak bir saat kulesi yapmaya karar vermişler.

Cumhuriyet ilanından hemen sonra 30 Ekim 1923 yıllında muhittin usta adında biri yapımına başlamıştır. Yapımı bir yıl sürmüştür. Rizeli İbrahim usta tarafında bitirilmiştir. Kulenin yüksekliği yaklaşık 21 metre olup bütün şehirde görünmektedir. Şerefesine çıkmak için 41 basamak merdiven bulunmaktadır.

Genelde çok yüksek olduğu için çok kişi çıkamamaktadır. Saat kulesinin yapımında kullanılan malzemeler olan 4 adet saat, makine aksamı Almanya’dan getirilmiştir. Günümüze kadar sağlam ulaşılmıştır. Bu ilimize yolunuz düştüğünde şehrin her tarafında görünen muazzam saat kulesinin yanına gidip incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kop Şehitliği

İl merkezine yakın bulunan bu şehitlik Bayburt-Erzurum kara yoluna ise 40 km uzaklıkta bulunur. Yöre halkı ve buraya gelen ziyaretçiler için vazgeçilmez bir yerdir.

1916 yılında Çoruh Havzasında Rus kuvvetlerine direnen ve şehit olan askerlerimizin anısına yapılmıştır. 1963 yıllında inşa edilmiştir. Ulaşım yolu rahat olup buraya yolunuz düştüğünde mutlaka uğramalısınız.

Sırakayalar Şelalesi

Bayburt ilimize bağlı Sırakayalar köyünde bulunur. Burası yaz mevsiminde mesire yeri olarak da kullanılır. Bu ilimize yolunuz düşerse mutlaka gelip görmelisiniz.

Buraya geldiğinizde şelalenin verdiği serinlik ve yörenin yeşilliği ile kendinizden geçeceksiniz. Buraya yaz tatilinde sevdiklerinizle uğramalısınız.

Dede Korkut Kümbeti

İlimize 39 km uzaklıkta bulunan Masat Köyünde bulunur. Yöre halkı arasında Ali Baba türbesi olarak da bilinir. Dünyaca ünlü Dede Korkuta ait olan bu kümbet yapılışı çok eskiye dayanmaktadır.

En son 1994 yıllında onarımdan geçilmiştir. İlimizin turizm yönünde önemli bir yerdir. Yöre halkı ve ziyaretçiler tarafında sıkça ziyaret edilen bir yerdir.

Çimağıl Mağarası

İl merkezine 35 kilometrelik bir mesafede yer alan Aşağı Çımağıl Köyünde bulunmaktadır. Buraya uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra geliyorsunuz. Fakat gelip mağarayı gördükten sonra bütün yorgunluğunuzu unutuyorsunuz.

Mağara uzunluğu yaklaşık 110 metre yüksekliği yer yer 30 metreyi bulmaktadır. Mağara içinde sarkıt ve dikitlerle her mağarada göremeyeceğiniz travertenleri ile sizi büyüleyecektir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Korgan Köprüsü

Bayburt il sınırları içerisinde bulunan Korgan Köprüsü, Kim tarafında ve ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat bazı kaynaklara göre 13.-14. yüzyılları arasında Selçuklu dönemine ait olunduğu söylenilir. Klasik Selçuklu köprülerinden biri olup kesme ve moloz taştan inşa edilen bu yapı, iki gözlü ve sivri kemerlidir. 43,20 metre uzunluğunda 4 metre ise genişliğinde bulunur.

Şehit Osman Türbesi

Bayburt ilin batısında iki tane türbe bulunmaktadır. Bu türbelerin ikisi de 13. yy da Saltukoğulları tarafından yaptırıldığı biliniyor. Büyük türbenin Mengüç Gazinin kardeşi Osman Bey, küçük türbenin de kız kardeşine ait olunduğu tahmin edilmektedir. Türbeler üzerindeki kitabeler çok silik olduğu için okunmamaktadır. Türbeler şehre hakim bir tepe üzerinde kesme blok taşla inşa edilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here