Aşkale

Aşkale ilçesi Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. Aşkale ilçesi Erzurum il merkezine yaklaşık 53 km uzaklıktadır.

Aşkale Gezilecek Yerler

Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. ayrıca buraya Demir yolu ile ulamak da mümkündür. Demir yolu 1939 yıllında burada hizmet vermeye başlamıştır.

Erzurum’un İlçeleri

1923 yılında Aşkale ilçemiz Erzurum’a bağlı bir nahiye haline gelir. 1937 yılında ise kaza olur. İlçemize bağlı 75 köy bulunur. ilçemizde bol miktarda, linyit ve krom yatakları bulunmaktadır. İlçe ekonomisinin diğer faktörleri:Tarım ve hayvancılıktır.

Göz at ;

 1. Aşkale Gezilecek Yerler
 2. Aşkale Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Kandilli Kayak Merkezi
 4. Erzurum Gezilecek Yerler
 5. Erzurum’da Gezilecek 10 Yer
 6. Erzurum Gece Hayatı
 7. Erzurum Hakkında, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
 9. Palandöken Gezilecek Yerler
 10. Erzurum Otelleri ve Erzurum Otel Fiyatları
 11. Erzurum Nerede?
 12. Erzurum Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Ancak, yörede sanayi de nispeten gelişmiştir. Yörede:; Aşkale Çimento Fabrikası, Abs Alçı Fabrikası ve Krom Fabrikası bulunmaktadır. Ayrıca ilçemiz 1.deprem Bölgesidir. En son 2004 yıllında deprem meydana gelmiştir.

Aşkale de bulunan Fabrikalar

Aşkale ilçemizin tarihi çok geçmişe dayanmaktadır. ilçemizde birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Bu medeniyetler birçok tarihi yapı bırakmışlardır.

Fakat günümüzde tarihi yapıları hep harabe durumundadır. Bunun sebebi ise Ruslar tarafında burayı 3 kere işgal edip tarihi yapıları yağmalamıştır.

Aşkale-Erzurum

Aşkale ilçemiz de gezilip Görülecek Yerler:

Cinis Höyük: Bu höyük İlçe merkezine 19 km uzaklıktaki Ortabahçe beldesindedir. Höyük hiçbir kazı çalışması yapılmadığında Tarihi bir önemi yoktur. Buradaki tarihi yerleşme tunç devrine dayanmaktadır.

Burada Urartulara ait yapıların da olduğu söylenilir. Fakat burada çalışma yapılmayıp kendi kaderine bırakılması ile höyük gün geçtikçe toprak altında yok olmuştur.

Günümüzde küçük bir tepe görünümündedir. Sit alanı ilan edilmiştir. kazı çalışması ne zaman yapılacak herhangi bir bilgi yoktur.

Cinis Höyük

Aşkale Kalesi: Kale yerleşim yerinin ilk olduğu yerdir. Yüksek bir tepede inşa edilen kalenin kimler tarafında yapıldığı ile ilgili bir bilgi yoktur. Zamanla tahrip olan kale günümüzde yok olmuştur. bu nedenle tarihi ve turistik bir değeri kalmamıştır.

Aşkale Kalesi

Evrenli Kümbeti: Bu kümbet ilçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Evrenli köyünde bulunur. Kümbet kesme taşlardan inşa edilmiştir. Kümbette sanduka bulunmamaktadır. Yapılış tarihi, kim tarafında yapıldığı, içinde kimin mezarı bulunduğu ile ilgili hiçbir bilgi yoktur.

Evrenli Kümbeti

Ağveyis Hanı: İlçe merkezine 33 km uzaklıkta bir köyde bulunur. Bu han mimari olarak Osmanlı eseri olarak tahmin edilir. Yavuz Selim Zamanında yapılan bu han 3 odalı 9 kemerlidir.

Daha sonraki yıllarda büyük bir yangın sonucunda zarar görmüştür. köy halkı tarafında uzun yıllar boyunca burayı samanlık olarak kullanmışlardır.

Hacıbekir Kervansarayı: Bu kervansaray ilçe merkezine 35 km uzaklıkta bulunan Hacıbekir Köyünde bulunur. Kitabesi bulunmadığı için tarihi hakkında elimizde bilgi yok.

Fakat söylenenlere göre 12. Yy’da Bizanslılar tarafında inşa edildiği sonra Selçuklular tarafında onarılıp kullanıldığı söylenmektedir.

Hacıbekir Kervansarayı

Ziravank Harabeleri: İlçe merkezine, 17 km. uzaklıkta, Koşapınar ve Gölören köyleri arasında, antik dönemlere ait bir şehir kalıntısıdır. Burada Roma, Bizans, Osmanlı dönemine ait cami, kilise, han ve hamam kalıntıları bulunur.

Ziravank Harabeleri

Kop Şehitleri Abidesi: İlçe merkezine 27 km uzaklıkta bulunan  Kop dağı sırtlarındadır. 1963 yılında, Bayburt Garnizon Komutanı Bedrettin Demirel tarafından yaptırılmıştır.

Kop dağı 1. Dünya Savaşı sırasında burası ülkemizin savunmasında önemli bir yer edinmiştir. Bu dağda şehitler adına bir abide yapılmıştır.

Kop Şehitleri Abidesi

Sonuç olarak şirin ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp ilçeyi gezmelisiniz burada çağ Kebabı ve yöreye özgü Den Çorbası ve bir çeşit mantı olan Hıngel yemeğin tadına bakmalısınız.

Aşkale
Aşkale Hangi Şehirde
Aşkale-Erzurum Nerede

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz