Belarus Hakkında Bilgi
Belarus Hakkında Bilgi

Belarus, Avrupa’nın doğusunda bulunan bir ülkedir. Bu ülkeye eskiden Beyaz Rusya deniyordu. Almanya’nın yaklaşık üçte ikisi büyüklüğündedir. Başkenti, ülkenin neredeyse her beş sakininden birinin yaşadığı Minsk’tir.

Belarus, kendi deniz kıyısına sahip olmayan Avrupa’nın en büyük devletidir. Ülke çoğunlukla düzdür. Ülkenin merkezinde biraz daha tepelik. Belarus’un en yüksek noktası 345 metre yüksekliğindeki Dzerzhinskaya Gora tepesidir. Belarus’ta iki büyük nehir ortaya çıkıyor: Pripyat ve Dinyeper. İki nehir daha sonra birleşerek Karadeniz’e akar.

Belarus Hakkında Bilgi
Belarus Hakkında Bilgi

Bu ülke uzun zamandır Rusya’nın bir parçasıydı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bölündü: Doğu yarısı Sovyetler Birliği, Batı yarısı Polonya tarafından fethedildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, tüm Belarus Sovyetler Birliği’nin bir parçası oldu. 1991 yılından beri bağımsız bir devlettir.

Ukrayna, güneyde Beyaz Rusya ile sınırlanmıştır. 1987’de Ukrayna’da Çernobil nükleer santrali patladı. Bu nedenle, Belarus’un yaklaşık dörtte biri hala “kirlenmiş”tir. Örneğin, orada yaşayanlar Radyoaktivite nedeniyle kanser olma olasılığı daha yüksektir. Bu ebeveynlerin çocukları kısmen Malformasyonlarla doğarlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here