Beyaz Rusya'da Gezilecek 10 Yer
Beyaz Rusya'da Gezilecek 10 Yer

9.481.521 toplam nüfusuyla Doğu Avrupa’da yer alan  Belarus  ya da diğer adıyla Beyaz Rusya,  Eski bir Sovyetler Birliği ülkesidir. Belarus’da çok sayıda park, bahçe, tarihi yapıları ve doğal güzellik alanı bulunur. Vizesiz olarak gidilecek önemli ülkelerden biridir.

Göz at ;

  1. Belarus’da Gezilecek 10 Yer
  2. Belarus Gezilecek Yerler
  3. Beyaz Rusya (Belarus) Nerede?
  4. Belarus’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Belarus Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Minsk Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  7. Minsk Gezilecek Yerler
  8. Minsk Gece Hayatı

Hem yakın hem de ucuz olması Türk vatandaşlarını buraya çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 gözde yer belirledik. İşte o yerler…

1-Brest

Beyaz Rusya’nın güneybatısında yer alan Brest, Polonya sınırına yakın tarihi bir kenttir. Burada gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Başkent Minsk’te her gün düzenli olarak kalkan bir tren seferi bulunmaktadır. Buraya gidip çok sayıda turistik yeri gezebilirsiniz. Ayrıca bu şehir 2. Dünya Savaşında en çok etkilenen şehirlerden biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehre uğrayın derim.

2-Taş Müzesi 

Shugaeva ile Akademica Kuprevicha caddelerinin kesiştiği noktada yer alan Taş Müzesi, 1980’li yılların ortasında ziyarette açılan bir müzedir. Müze’de  6,5 hektarlık alanda 2.134 kaya parçası ile Belarus haritası çizilmiştir. Yine buzul çağında süreklenen 500 dev kaya parçası burada sergilenmektedir. İlk başta size saçma gelebilir. Fakat gidip dikkatlice gezip baktığınızda açık hava müzesi olduğunu görürsünüz. Dünya’da eşine az rastlanan bir yapı olduğunu belirtmek isterim.

3-Zafer Meydanı

Bağımsızlık Bulvarı ile Zakharau Caddesinin kesiştiği noktada yer alan Zafer Meydanı, şehrin kalbi olarak bilinmektedir. Bu meydan Rusya’daki Kızıl Meydan ile benzerlik gösteriyor. Meydan üzerinde birçok tarihi yap bulunur. Bunun dışında yine restoran, cafe, otel ve alışveriş merkezleri bulunur. Şehre gelirseniz ilk rotanız burası olmalıdır.

4-Gözyaşı Adası

Ülkenin başkenti Minsk’in tarihi Trinity Bölgesinde yer alan Gözyaşı Adası, Svislac Nehri üzerinde bulunan bir anıt adasıdır. 1979-1988 yılları arasında Afganistan’da ölen 700 Belarus askeri için burada bir şapel inşa edilmiştir. Askerlerin isimleri yazılı olduğu şapelin etrafında da heykeller bulunur. Bu heykeller yas tutan aile bireylerini simgeliyor. Ayrıca dünyadaki şiddet olayları karşısında ağlayan bir gardiyan heykeli de bulunur. Oldukça dikkat çeken bu ada gezilip görülmeye değerdir.

5-Kutsal Ruh Katedrali

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Minsk’de yer alan Kutsal Ruh Katedrali, 1633-1642 yılları arasında inşa edilen önemli bir dini yapıdır. Bu yapı 1741 yıllında yangında büyük ölçüde zarar görmüştür. 1852 yıllında Bolşevikler tarafında kapatılmıştır.  Ekim Devriminden sonra Rus Ortodoks Kilisesi olarak açılmıştır. Günümüzde önemli bir dini yapı olarak hizmet vermektedir. Mimari açıdan oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olmalıdır.

6-Chelyuskintsev Parkı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Minsk’de yer alan Chelyuskintsev Parkı, 1928-1931 yılları arasında kurulmuştur. 59 hektarlık parkta yaklaşık 22 bin bitki türü bulunur. Parkta çok sayıda eğlence alanı bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip sakin ve huzurlu bir gezi yapabilirsiniz. Ayrıca parkta yer alan bitki türlerini daha yakında inceleyip çocuklarınıza da öğretebilirsiniz.

7-Merkez Botanik Bahçeleri 

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Minsk’de yer alan Merkez Botanik Bahçeleri, 53 hektarlık bir alanda 1932 yıllında kurulmuştur. Bahçe ortasında bir gölet bulunur. Bahçede dünyanın çeşitli yerlerinde getirilen bitkileri görebilirsiniz. Bahçeyi gezip dinlenebileceğiniz gibi oturup kitap okuyabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir an yaşamak için burayı tercih edebilirsiniz.

8-Belarus Ulusal Sanat Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Minsk’in Lenin Caddesi üzerinde yer alan Belarus Ulusal Sanat Müzesi, 1939-1957 yılları arasında kurulmuş olup görülmeye değer bir yerdir. Müzede toplam 30 bin eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında daha yakında bilgi almak için mutlaka bu müzeyi ziyaret edin derim.

9-Belarus Modern Milli Kütüphanesi 

Belarus Modern Milli Kütüphanesi, Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Minsk’in 3 km Kuzey Doğusunda bulunan yeşil bir parkta bulunur. 1922 yıllında kurulan kütüphane 2006 yıllında modern bir sürece kavuşmuştur. Balerus’un en büyük Dünya’nın ise en büyük 3. kütüphanesi olarak bilinir. 4600’den fazla LED ampul aracılığıyla ışık şovları yapılmaktadır. Burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Dünyaca popüler birçok kaynağı burada rahatlıkla görebilirsiniz.

10-Belarus Opera ve Tiyatro Binası

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Minsk’de yer alan Belarus Opera ve Tiyatro Binası, gezilip görülmeye değer harika bir yerdir. 1934-1939 yılları arasında inşa edilen bina, 2. Dünya savaşı zamanında büyük hasar görmüştür. Naziler burayı ahır olarak kullanmıştır. 2006-2009 yılları arasında yenilenen bina birçok opera ve tiyatro gösterisine ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro 1200 kişilik kapasiteye sahiptir.


Bunlar dışında Balerus hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Belarus

Nüfus: 9.481.521

Başkent: Minsk

Resmi Dilleri: Rusça, Beyaz Rusça

Para Birimi: Beyaz Rusya rublesi

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 27 Temmuz 1990

Önemli Şehirleri: Minsk, Brest, Homel, Grodno, Vitebsk, Mogilev

Vize Durumu: T.C vatandaşları 90 günlük süre boyunca vizesiz burayı seyahat edebilir.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here