Minsk Gezi Rehberi

Minsk Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Sakin ve düzen yapısı ile bilinen Minsk Nerede Hangi Ülkede, Beyaz Rusya(Resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti) Başkentidir. Temiz, güzel, yeşil ve güvenli bir şehir olup suç oranı çok düşüktür. Şehir hakkında daha fazla ayrıntı için bazı bilgileri başlıklar halinde vereceğiz. Şöyle ki;

Tarih: 1918 yıllında Balerus Cumhuriyet’in başkenti olarak kabul edilen şehir 2. Dünya savaşında büyük bir zarar gördü. Şehir yok olma aşamasına geldi. Savaştan sonra uzun süre kendini toparlayamadı. Daha sonra yeniden inşa etme süreci başarılı bir şekilde gerçekleşti. Minsk, bugün parlayan bir şehir haline gelmiştir.  Her yıl çok sayıda kişi burayı ziyaret etmek için akın eder.

Coğrafi Bilgiler: Avrupa’nın batısında kalan Balerus, Litvanya, Ukrayna, Rusya, Polanya ve Letonya ile komşudur.

Nüfus: Minsk, 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu  1.925.067’dır. Bu haliyle ülkenin en büyük şehridir.

İklim: Beyaz Rusya, Karasal iklim hakimdir. Burada yazlar sıcak ve kurak kışlar ise kar yağışlı ve soğuktur. Yıllın 4-5 ayı şehir adeta donmaktadır. Kışın sıcaklık hep sıfırın altındadır.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır. Burada yaklaşık 40-45 gün güneş görmektedir.

Para Birimi: Belarus para birimi Belarus Rublesi’dir. Birimi BYR’dir. 1 Türk Lirası 5509.59 Belrus Rublesi yapar.

Resmi Dili: Minsk şehrin resmi dili Belarusçadır. Fakat halkın %99 Rusça konuşmaktadır.

Saat Farkı: Belarus ve Türkiye arasında zaman farkı yoktur. Aynı saat dilimini kullanmaktalar.

Ekonomi: Belarus’un Ekonomisi, Gelişmiş sanayisi, Tarım ve hizmet sektöründe oluşmaktadır.

Vize Durumu: Belarus, Türk Vatandaşlarından vize istenmemektedir.

Gezi Süresi: Belarus park, bahçe, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile bilinir. Tabi hareketli gece hayatını da unutmamak lazım. Bu güzellikleri görmek için en az iki günlük bir süre ayırmanız gerekir.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Zafer Meydanı (Victory Square)

Bağımsızlık Bulvarı ile Zakharau Caddesinin kesiştiği noktada bulunur. Bu meydan Rusya’daki Kızıl Meydan ile benzerlik gösteriyor. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunur. Şehre gelirseniz ilk rotanız burası olmalıdır.

Nasıl Gidilir: ”Ploshcha Pyeramohi” Metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Aleksandrovsky Meydanı (Aleksandrovsky Square)

1836 yıllında kurulan meydan, şehrin  ana sembollerinden biridir. Bu meydan üzerinde çok sayıda tarihi yapı bulunur. Buraya gelirseniz bu meydanı mutlaka ziyaret edin.

Belarus Ulusal Sanat Müzesi (National Art Museum of the Republic of Belarus)

Lenin Caddesi üzerinde bulunan müze, 1939-1957 yılları arasında kurulan müzede çok sayıda eser sergilenmektedir. Müzede toplam 30 bin eser bulunur. Buraya gelirseniz bu eserleri mutlaka ziyaret etmeye gelin.

Nasıl Gidilir: ”Oktyabrskaya” ve ”Kupalovskaya” metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz. Ya da 110 ve 111 numaralı otobüs hatları ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: vulica Lienina 20, Minsk, Beyaz Rusya

Telefon: +375 17 327-71-63

Ziyaret Saatleri: Her gün 11.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ücret: Öğrenciler- 2.50 BYN (25 000 BYR) yetişkinler için – 5 BYN (50 000 BYR)

Kutsal Ruh Katedrali (Holy Spirit Cathedral)

1633-1642 yılları arasında inşa edilen katedral görülmeye değerdir. Bu yapı 1741 yıllında meydana gelen yangında zarar görmüştür. 1852 yıllında Bolşevikler tarafında kapatılmıştır.  Ekim Devriminden sonra Rus Ortodoks Kilisesi olarak açılmıştır. 

Nasıl Gidilir: ”Niamiha” Metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: пл. Свободы 23А, Minsk, Beyaz Rusya

Chelyuskintsev Parkı (Chelyuskintsev Park)

Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan park, 1928-1931 yılları arasında kurulmuştur. 59 hektarlık parkta yaklaşık 22 bin ağaç bulunur. Parkta çok sayıda eğlence alanı bulunur. Buraya gelip güzel vakit geçirebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: ”Park Caliuskincau” Metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Minsk, Beyaz Rusya

Belarus Modern Milli Kütüphanesi (Belarus National Library)

Şehir merkezinin 3 km Kuzey Doğusunda bulunan yeşil bir parkta bulunur. 1922 yıllında kurulan kütüphane 2006 yıllında modern bir sürece kavuşmuştur. Balerus’un en büyük Dünya’nın ise en büyük 3. kütüphanesi olarak bilinir. 4600’den fazla LED ampul aracılığıyla ışık şovları yapılmaktadır. Burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Gidilir: ”Uschod” metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: praspiekt Niezaliežnasci 116, Minsk 220114, Beyaz Rusya

Telefon: +375 17 266-37-37

Belarus Opera ve Tiyatro Binası(National Opera and Ballet of Belarus)

1934-1939 yılları arasında inşa edilen bina 2. Dünya savaşı zamanında büyük hasar görmüştür. Naziler burayı ahır olarak kullanmıştır. 2006-2009 yılları arasında yenilenen bina birçok opera ve tiyatro gösterisine ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro 1200 kişilik kapasiteye sahiptir.

Nasıl Gidilir:”Niamiha” Metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: plošča Paryžskaj Kamuny 1, Minsk, Beyaz Rusya
Telefon: +375 17 334-10-41
Merkez Botanik Bahçeleri (Botanic Gardens)

53 hektarlık bu bahçe 1932 yıllında kurulmuştur. Bahçe ortasında bir gölet bulunur. Bahçede dünyanın çeşitli yerlerinde getirilen bitkileri görebilirsiniz. Bahçeyi gezip dinlenebileceğiniz gibi oturup kitap okuyabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: ”Park Caliuskincaü” Metro Durağı üzerinden buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: вул. Сурганава 2в, г. Мінск, Beyaz Rusya

Telefon: +375 17 284-14-84

Taş Müzesi (Museum of Stones, Boulders Museum)

Shugaeva ile Akademica Kuprevicha caddelerinin kesiştiği noktada bulunur. 6,5 hektarlık alanda 2.134 kaya parçası ile Belarus haritası çizilmiştir. Yine buzul çağında süreklenen 500 dev kaya parçası burada sergilenmektedir. İlk başta size saçma gelebilir. Fakat gidip dikkatlice gezip baktığınızda açık hava müzesi olduğunu görürsünüz.

Nasıl Gidilir: Uručča (Уручье) Metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: vulісa Akadеmіka Kuprеvіča, Minsk 220141, Beyaz Rusya

2.Gün

Gözyaşı Adası (Island of Tears) 

Bir yaya köprü ile Minsk’in tarihi Trinity Bölgesi’ne bağlı olan ada, Svislac Nehri üzerinde bulunan bir anıt adasıdır. 1979-1988 yılları arasında Afganistan’da ölen 700 Belarus askeri için burada bir şapel inşa edilmiştir. Askerlerin isimleri yazılı olduğu şapelin etrafında da heykeller bulunur. Bu heykeller yas tutan aile bireylerini simgeliyor. Ayrıca dünyadaki şiddet olayları karşısında ağlayan bir gardiyan heykeli de bulunur.

Nasıl Gidilir: Nemiga (Немига) Metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Trinity Banliyösu (Trinity Suburb) 

Svislac Nehri kıyısına kurulu bu bölgede çok sayıda tarihi yapı bulunur. Buraya gelip bu yapıları mutlak ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Gidilir: ”Niamiha” Metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Aziz Simon ve Helena Kilisesi‘ni (Church of Saints Simon and Helena) 

Kırmızı Tuğla Kilisesi(Yapımında kullanılan kırmızı taşlardan dolayı bu ismi almıştır) olarak da bilenen bu yapı şehirdeki Ana Katolik kilisesidir. Zaman zaman birçok şeye ev sahipliği yapan bu kilise görülmeye değerdir.

Nasıl Gidilir:”Lenin Meydanı” metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: vulica Savieckaja 15, Minsk, Beyaz Rusya
Telefon: +375 17 200-44-15
Özgürlük Meydanı (Independence Square) 

Minsk şehrin önemli meydanlarından biridir. Bu meydan kısaca tören ve gösterilerin merkezidir. Bütün önemli tören ve gösteriler meydan üzerinde yapılmaktadır. Ayrıca meydan üzerinde çok sayıda tarihi yapı bulunur.

Nasıl Gidilir: Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi (Belarusian Great Patriotric War Museum) 

Pobeditelev Bulvarı’nda bulunan müze 1943 yılında kurulmuştur. Burada yaklaşık 140 bin parça sergilenmektedir. Özellikle 2. dünya savaşı sırasında birçok olaya burada şahit olabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: 1, 29, 44, 69, 73, 91, 136 ve 163 numaralı otobüs hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: praspiekt Pieramožcaŭ 8, Minsk, Beyaz Rusya

Telefon: +375 17 327-11-66

Ziyaret Saatleri: Her gün 10: 00-18: 00 saatleri arası ziyaretçilere açıktır. Müze Pazartesi, ulusal tatil günleri kapalıdır.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde birçok taksi bulunur. Burada taksi ücretleri şöyledir. Taksimetre açılış ücreti 1000 Ruble, Her kilometre başına 1000 Ruble almaktadır.
Metro Minsk şehrinde 2 metro hattı ve 25 metro istasyonu bulunur. Bu metro hatları ile şehrin birçok noktasına rahatlıkla ulaşılabilir. Şehirde en rahat ulaşım aracı olarak bilinir.  Minsk şehrinde toplu taşıma araçlarını kullanmanız için bilet almanız gerekir. Burada Tek bilet, tek günlük, 10 günlük ve 1 aylık bilet verilmektedir. Tek bilet 1700 Belarus Rublesidir.
Tramway Şehirde 8 tramvay hattı ve 145 tramvay bulunmaktadır. Şehirde birçok yere tramvay ile ulaşabilirsiniz. Minsk şehrinde toplu taşıma araçlarını kullanmanız için bilet almanız gerekir. Burada Tek bilet, tek günlük, 10 günlük ve 1 aylık bilet verilmektedir. Tek bilet 1700 Belarus Rublesidir.
Bisiklet Şehirde çok sık olmasa da bisiklet kullanılmaktadır. Şehrin birçok yerinde bisiklet kiralama yerleri bulunur.
Minibüs, Otobüs  Minsk şehrinde yaklaşık 2000 otobüs bulunur. Bu otobüsler gün içinde çok sayıda kişiye hizmet eder. Burada otobüsle istediğiniz noktaya rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Minsk şehrinde toplu taşıma araçlarını kullanmanız için bilet almanız gerekir. Burada Tek bilet, tek günlük, 10 günlük ve 1 aylık bilet verilmektedir. Tek bilet 1700 Belarus Rublesidir.
ŞEHİR DIŞI
Uçak  Ülkenin en büyük havalimanı ‘’Minsk-2’’ Ulusal Hava Limanıdır. Başkent Minsk’de 30 km uzaklıktadır. Buraya İstanbul’dan 2 saat uçakla direk uçabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için ise taksi veya havalimanı otobüslerini kullanabilirsiniz.
Otobüs Minsk şehrinde ‘’Tsentralnıy’’, ‘’Moskovskiy’’ ve ‘’Vostoçnıy’’ otobüs terminalleri bulunur. Birçok ülkeden buraya otobüsle ulaşabilirsiniz.
Tren Balerus’da yaklaşık 21 tane tren istasyonu bulunur. Avrupa ve BDT’ te bulunan ülkelerden buraya tren yolu rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Araba Özel aracınızla birçok şehirden buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Yollar gayet düzgün fakat kış aylarında sıkıntılı olmaktadır.

Alışveriş

Minsk şehrinde alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Minsk şehri adeta alışveriş cenneti olarak bilinir. Şehir merkezinde çok sayıda mağaza, hediyelik eşya satan dükkan ve yerel pazarlar bulunur. Burada her şeyin bir fiyatı var. Şehirde alışveriş yapmak hem eğlenceli hem de ucuzdur. Buraya gelirseniz şunları satın alabilirsiniz.

 • Elbise
 • Kumaş
 • Yöresel Halı
 • Süs eşyası
 • Matruşka bebekler

Yeme İçme

Belarus mutfağı çok farklı olmamakla birlikte komşuları; Ukrayna, Rusya, Polonya ve Litvanya kültüründe etkilenmektedir. Belarus mutfağın temelini patates, Mantar ve et oluşturmaktadır. Özellikle birçok farklı patates yemeği bulunur. Yine domuz eti burada meşhurdur.  Bunlar dışında 5 tane Türk restoranı bulunur. Şehre özgü yemekler ise şunlardır:

 • Draniki: Patates yemeğidir. Şehrin en popüler yemeği olup buraya gelirseniz mutlaka tatmalısınız.
 • Zrani: Kırmızı etten (sığır) yapılan bir çeşit sosis yemeği
 • Piroşki: Kıymalı hamur yemeğidir.
 • Borşç çorbası
 • kabak çorbas

Nerede Kalınır

Minsk şehrinde konaklama hiçbir şekilde sorun olmamaktadır. Burada çok rahat bir otel ya da bir hostel bulabilirsiniz. Şehirde çok sayıda konaklama yeri bulunur. Kent merkezinde bulunan yerler biraz pahalı olsa da şehirden uzaklaştıkça daha uygun fiyatlarda konaklama yerini bulabilirsiniz. Burada şehir içi ulaşımı rahat ve ucuz olduğu için kent merkezden uzaklaşsanız dahi sizin için pek sıkıntı olmaz. Fakat gece hayatı ve Alışveriş yerine yakın olsun istiyorum diyorsanız Lenin Meydanı ve Gorky Park çevresindeki konaklama yerlerini tercih edebilirsiniz.

Gece Hayatı

Minsk Gece Hayatı ve Gece Eğlencesi gayet parlak ve hareketli olmaktadır. Şehirde sıcaktan tutup soğuğuna kadar birçok mekan bulunur. Bunlar: Sinemalar, Casino, Restoran, Bar ve Gece Kulüpleridir. Bu mekanlarda eğlence sabah saatlerine kadar devam eder. Burada yaşayan halk eğlence ve sosyalliği çok sevmektedir. Minsk Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için linki tıkayıp yazımızı okuyabilirsiniz. <<Minsk Gece Hayatı

Turlar

Minsk şehrinde birçok tu firması bulunur. Şehre geldiğinizde bu tur firmaları ile anlaşıp şehrin birçok noktasını gezebilirsiniz. Şehirde ücretler gayet uygundur. Burada özellikle otobüs turları popülerdir. Şehre ilk kez geliyorsanız kesinlikle bir turla anlaşıp şehri öyle gezmelisiniz. Tur fiyatları yaklaşık 10-15 dolar arasında değişmektedir.

Konsolosluklar

Minsk Büyükelçiliği

Posta Adresi
Ulitsa Volodarskova, 6, 220030 Minsk, Belarus
T:Büyükelçilik: +375 17 327 13 83, Konsolosluk Şubesi: +375 17 327 14 08 Konsolosluk Şubesi mesai saatleri dışında acil durum aramaları için :+375 25 666 66 61F:+375 17 327 27 46
E: embassy.minsk@mfa.gov.tr: Minsk Büyükelçiliği
: Minsk Büyükelçiliği

 

Konsolosluk işlemleri için başvurular resmi tatiller dışında haftaiçi hergün 12:00’a kadar alınmaktadır.

Bağlı Birimler

Adres 
Yankı Kupalı 25, Ofis No:304T: +375 17 396 59 47
F: +375 17 396 59 47
E: minsk.musavirlik@diyanet.com.tr

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Buraya gitmeden önce uçak ve otel rezervasyonunuzu yaptırın.
 2. Buraya gitmek için Vize almanız gerekmiyor. Belarus 2014 yıllından berri bizden vize istemiyor.
 3. Şehir genelde güvenilir bir yer. Fakat yine de siz dikkatli olun.
 4. Şehirde özellikle gece hayatı dışarı çıkarken kıyafetlerinizin şık olmasına dikkat edin
 5. Gece mekanları elbise dışında bazı yerlerde yaş sınırlaması da var.
 6. Konaklama için şehir merkezi dışında bir yer seçin.
 7. Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi buradan da yemeklerin içine domuz eti ya da domuz yağı konulmaktadır. Sipariş etmeden önce bunu belirtin(Tabi kullanmıyorsanız)
 8. Buraya kış mevsiminde gelmeyin. Şehir kışın resmen kış uykusuna yatıyor.
 9.  Yazın öğle saatlerinde şapkasız ve gözlüksüz çıkmayın.
 10. Güzel bir planla şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Belarus’da Gezilecek 10 Yer
 2. Belarus Gezilecek Yerler
 3. Beyaz Rusya (Belarus) Nerede?
 4. Belarus’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Belarus Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Minsk Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 7. Minsk Gezilecek Yerler
 8. Minsk Gece Hayatı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here