Benin Gezi Rehberi
Benin'in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

11.166.658 toplam nüfusuyla Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Benin, milli parkları, tarihi yerleri ve turistik alanları ile gezilip görülmesi gereken bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Benin Gezilecek Yerler
  2. Porto Novo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Benin’de Gezilecek 10 Yer
  4. Benin’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Benin Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülke; Burkina Faso, Nijer, Togo ve Nijerya gibi ülkelere sınır komşuluğu vardır. Uzun yıllar sömürge altında yaşayan bu ülke, 1960 yıllında bağımsızlığını kazanmıştır. Burada gezilip görülecek 10 gözde yeri sizin için hazırladık. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler….

1-Nikki

Nikki, Tarihi Bariba’nın başkenti olup Nijerya’yı da biraz içine alarak geniş bir alanı kontrol eden bir Benin kentidir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse Kraliyet sarayı, kraliyet müzesini mutlaka ziyaret edin. Bunun yanında yerel yemekleri mutlaka tadın.

2-Ouidah

364 km²’lik alan kaplayan Ouidah, Benin’in önemli turistik kentlerinden biridir. Tarihteki çeşitli sebeplerden dolayı bu kent daha çok Fransa ve Portekiz‘den etkilenmiştir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Özellikle 1967 yılından bu yana ülkenin tarihi ve kültürünü çok iyi yansıtan Ouidah Tarih Müzesini ziyaret edin. Yine şehirde yer alan Pythons Tapınağın içinde yer alan 50’den fazla yetişkin piton yılanının bulunduğu odayı ziyaret edin. Bunlar dışında şehirdeki diğer yapıları da mutlaka görün derim.

3-Parakou

Yaklaşık 200 bin nüfusuyla Benin’in en büyük 2. kentidir. Şehre ilk girdiğinizde Geniş sokaklar ve açık alanlar dikkatinizi çekecektir. Kentin ekonomisi daha çok pamuk, tekstil ve fıstık yağı üzerindedir. Burada gezilip görülecek birçok yapı bulunmaktadır. Bunları görmeden şehir halkı ile sohbet etmeden ve yerel yemekler tatmadan geri dönmeyiniz.

4-Abomey

17. yüzyılda Eski Dahomey’in başkenti olan Abomey, gezilip görülmesi gereken harika bir Benin kentidir. Bu kenti asıl ilginç ve popüler kılan ise şehirde yer alan Abomey Kraliyet Sarayı’dır. Bu yapı, 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunmaktadır. 12 farklı saraydan oluşan bu yapı, yaklaşık 40 hektarlık bir alan üzerinde bulunmaktadır. Ülkede en çok ziyaret edilen yapıların başında gelmektedir. Mimari yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Özellikle saraylarda yaşayan kralların birbirinden ilginç hikayeleri bulunmaktadır. Buraya gidip rehberlerde bu hikayeleri dinleyebilirsiniz.

5-Cotonou

Yaklaşık 780 bin nüfusuyla Benin’in en büyük kenti olan Cotonou, Köle ticaretinde önemli rol oynadığı için ilginç bir tarihi bulunmaktadır. Şehir, günümüzde turistik bir kent olup her yıl çok sayıda turist çekmektedir. Özellikle deniz turizmi ile popüler olan Grand-Popo, buraya yaklaşık 1 saat uzaklıktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

6-Bohicon

Benin sınırında yer alan Bohicon, Önemli turistik kentlerden biridir. Buraya ilk geldiğinizde eminim çok şaşıracaksınız. Çünkü oldukça modern bir kent görüntüsü bulunmaktadır. Bu nedenle klasik Afrika şehirlerinden çok farklıdır. Şehir pazarlarıyla popülerdir. Buraya geldiğinizde hediyelik eşya alamadan geri dönmeyiniz. Sabah saatlerinde pazarlar oldukça kalabalık olmaktadır. Akşam saatlerine doğru sakinleşmektedir.

7-Tanguieta

5.465 km²’lik alan kaplayan Tanguieta, önemli bir turistik Benin kentidir. Şehre ilk girdiğinizde dikkatinizi çekecek olan binalardır. Fransızların sömürge döneminde kalma birçok binası bulunmaktadır. Ayrıca  Bohicon kadar olmasa da pazarları popülerdir. Bunlar dışında Şelaleler, ulusal park, yaban hayatı gibi birçok turistik yapı da bulunmaktadır.

8-Porto Novo

Porto-Novo, Batı Afrika ülkesi Benin’in resmi başkenti ve 2. büyük şehridir. Aynı zamanda Sömürge döneminde Fransızlara da başkentlik yapmıştır. Günümüzde halla Portekiz etkisi görülmektedir. Buraya yolunuz düşerse Kraliyet sarayı, soylulara ait bahçeler ve Porto Novo krallarının müzesini ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.Size burada bir öneride bulunmak istiyorum. Bana göre önce Cotonou şehrini ziyaret edin. Ondan sonra buraya gelin. Cotonou değil de neden buranın başkent olduğunu iyi anlayacaksınız.

9-Grand-Popo

Cotonou’ya yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alan Grand-Popo, geçmişte daha çok köle ticareti ile bilinmekteydi. Fakat günümüzde daha çok deniz, kum ve güneş üçlüsüyle bilinmektedir. Bilindiği üzere Benin ülkesi Atlas Okyanusla kıyısı bulunur. Buraya gelip huzurlu bir tatil yapmak için oldukça harika bir yerdir.

10-Nokoue Gölü

Benin’in güneyinde yer alan Nokoue Gölü, 20 kilometre genişliğinde, 11 kilometre uzunluğunda olup Cotonou şehrinin kuzeyinde bulunuyor. Kuş gözlemciliği için oldukça harika bir yerdir. Fakat son yıllarda artan kirlilik nedeniyle burada hayat süren yüzlerce kuş türünü tehlikeye atmıştır. Bana göre mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.


Bunlar dışında Benin hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Benin

Nüfus: 11.166.658

Başkent: Porto-Novo

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimleri: CFA frangı, Batı Afrika CFA frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 1 Ağustos 1960

Vize Durumu: Türk vatandaşları vizeye tabidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here