Bergama

Bergama; İzmir’e bağlı bir ilçedir. İzmir’e 108 km uzaklıktadır. İzmir otogarından düzenli olarak Bergama’ya sefer yapan araçlar ile ulaşabilirsiniz.

Bergama Gezilecek Yerler

Pergamon Krallığına uzun yıllar boyunca ev sahipliği yapan Bergama içerisinde çok sayıda tarihi yapı ve eser barındırmaktadır. Bergama doğal güzelliği ve tarihi eserleri ile her yıl çok sayıda yabancı ve yerli turist almaktadır. Bergama’da gezilecek tarihi ve doğal güzellikler şunlardır:

Göz at ;

 1. Bergama Gezilecek Yerler
 2. Bergama Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. İzmir’den Bergama’ya Nasıl Gidilir, Ulaşım
 4. Bergama Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir
 5. Bergama Müzesi
 6. Bergama Otelleri
 7. Şen Naoe Ev Tekstil Bergama
 8. İzmir Gezilecek Yerler
 9. İzmir Gece Hayatı
 10. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
 11. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
 12. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 13. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 14. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

Pergamon Antik Kenti: Uzun yıllar boyunca Pergamon Krallığının başkenti olan Bergama ilçesinde bulunan antik kent tarihi açıdan çok büyük öneme sahiptir.

Bergama Antik kenti olarak da adlandırılan bu kent çok sayıda yerli ve yabancı turist almaktadır. Yüksek bir tepede bulunan bu antik kente teleferik ile çıkılmaktadır. Antik kente vardığınızda kentin merkezini oluşturan etrafı surlarla kaplı içinde saray, önemli yapı ve tapınakların bulunduğu akrapol bölümü sizi karşılayacaktır. Bu antik kentte; Bergama krallarının sarayları, tiyatro, kütüphane, gymnasion, tapınaklar ve agora gibi yapıtların kalıntıları bulunmaktadır.

Dünyanın en dik tiyatrosuna sahip bu antik kent aynı zamanda görkemli Traian Tapınağına da sahiptir. Bu antik kentte günümüzde kalıntıları bulunan Bergama’nın en eski tapınağı olan Athena Tapınağı bulunmaktadır.

Akropol bölümünde bulunan saraylar, depolar, su yolları ve çarşı yeri olan agora harika bir görünüm oluşturuyor. Panaromik bir görünüme sahip bu antik kentte tarihe yolculuk yapacak ve muhteşem tarih kalıntılara şahit olacaksınız.

Pergamon Antik Kenti
Pergamon Antik Kenti

Serapis Tapınağı (Kızıl Avlu): Kızıl Avlu olarak da anılan Serapis Tapınağı Bergama merkezde bulunmaktadır. Roma Dönemine ait olan Serapis Tapınağı; döneminin en yüksek tuğla yapısı olarak oldukça dikkat çekicidir.

Serapis Tapınağı tarihi ve mimari güzelliği dışında en önemli özelliği İncil’de geçen 7 kiliseden biri olmasıdır. Bu tarihin derinliklerinden gelen ihtişamlı yapının giriş ücreti 5 tl, müze kartı olanlara ise ücretsiz.

Kızıl Avlu içinde kilise, silindirik kuleler, yuvarlak kule ve ana yapıdan oluşmaktadır. Dış ve iç mimarisi süslemeleri ile büyüleyici bir güzelliğe sahip bu tapınak yerli ve yabancı çok sayıda turist almaktadır. Tarih severlere buraya gitmenizi Romanın ihtişamlı mimarisine şahit olmanızı tavsiye ederim.

Serapis Tapınağı (Kızıl Avlu)
Serapis Tapınağı (Kızıl Avlu)

Bergama Müzesi: Bergama ilçesinin merkezinde bulunmaktadır. Çeşitli çalışmalar sonucunda elde edilen arkeolojik eserler sergilenmektedir. Genellikle Pergamon Antik Kenti kazı çalışmalarında elde edilen buluntular sergilenen bu müzenin arkeolojik bölümünde erken Tunç döneminden Bizans Dönemine kadar çok sayıda eser bulunmaktadır. Etnografya bölümünde ise yöreye özgü halı ve kilim dokumaları çeşitli el sanatları sergilenmektedir.

Ayrıca diğer yörelere özgü el sanatları da sergilenmektedir. Müzenin bahçesinde ise kabartmalar, yazıtlar ve heykeller tarihine göre sıralanmış durumda sergilenmektedir. Bergama kültürüne ve tarihine şahitlik etmek istiyorsanız bu müzeyi gezmenizi tavsiye ederim.

Kleopatra Güzellik Ilıcası Tesisi: Tarihi yapıları dışında doğal güzellikleri ile de ünlü olan Bergama’da ılıca da bulunmaktadır. Bergama Belediyesi tarafından dinlenme tesisi kurulan ılıca sağlıklı bir tatil için tercih edebilirsiniz. Bu ılıca tesisinde; restoran, kafe, aquapark ve piknik alanı bulunmaktadır.

Kleopatra Güzellik Ilıcası Tesisi
Kleopatra Güzellik Ilıcası Tesisi

Kozak Yaylası: Bergama merkezine 20 km uzaklıktadır. Bergama ilçesinin sınırları içerisinde yer Kozak Yaylası dünyanın en kaliteli çam fıstıklarının üretildiği yerdir. Kozak yaylası etrafında çok sayıda köy bulunmaktadır. Temiz havası ve yeşil tabiatı ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Kozak Yaylası görülmesi gereken tabiat harikasıdır. Bu alanda doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Ayrıca çevre köylerine de gidebilirsiniz.

Kozak Yaylası
Kozak Yaylası

Antik kentler ile dolu Bergama’da harika bir tarihi gezi yapabilirsiniz. Bergama halkı tarafından yapılan çeşitli güzellikte olan dokuma halı ve kilimleri görmenizi tavsiye ederim.

Bergama Antik Kenti
Bergama Antik Kenti

Bergama Otelleri ve Bergama Otel Fiyatları

Bergama Çarşı
Bergama Çarşı
Bergama Hangi Şehirde
Bergama Hangi Şehirde
Bergama Haritası
Bergama Haritası
Bergama Merkez
Bergama Merkez
Bergama Nasıl Gidilir
Bergama Nasıl Gidilir
Bergama Nerede
Bergama Nerede
Bergama Şehir Merkezi
Bergama Şehir Merkezi
Bergama
Bergama

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here