Berlin Hakkında Bilgi
Berlin Hakkında Bilgi

Berlin, Almanya’nın başkenti ve aynı zamanda federal bir Eyalettir. Yaklaşık üç buçuk milyon nüfusu ile Berlin, Almanya’nın en büyük şehri ve Avrupa Birliği’nin en büyük şehridir. Almanya’nın doğusunda yer alır ve her tarafı Brandenburg Eyaleti ile çevrilidir. Berlin’in güneyinde brandenburg’un başkenti Potsdam bulunmaktadır.

Yaklaşık 800 yıl önce Berlin kuruldu. Prusya’nın başkenti oldu ve 1871’den itibaren Almanya’nın başkenti oldu. O zamanlar şehir hızla yayıldı, çünkü birçok Fabrika inşa edildi ve bu nedenle daha fazla insan çalışmak ve yaşamak için şehre taşındı. İnsanların daha hızlı çalışması için, Berlin’de ilk S – ve U-Bahnlar Almanya’da inşa edildi.

Berlin Hakkında Bilgi
Berlin Hakkında Bilgi

II. Dünya Savaşı’nda Berlin’in çoğu yıkıldı. Kazananlar Berlin’i böldü: Batı İngiltere, Fransa ve ABD tarafından, Doğu ise Sovyetler Birliği tarafından işgal edildi. Giderek daha fazla insan doğudan Batı Berlin’e kaçtığından, Berlin Duvarı 1961’de inşa edildi. Böylece, iki semtin sakinleri 28 yıl boyunca, 1989’da duvarın yıkılmasına kadar ayrı yaşadılar ve kısa bir süre sonra Berlin tekrar Başkent oldu.

Bugün şehir, Almanya’nın diğer bölgelerinde veya dünyanın diğer ülkelerinde doğan birçok insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Berlin çok farklı şehirlere sahip çok renkli bir şehirdir. Bazı bölgelerde çok sayıda insan yüksek evlerle dar sokaklarda birlikte yaşarken, eteklerinde bazen neredeyse köy gibi görünüyor. Ayrıca, Berlinlilerin yaz aylarında yüzmeyi sevdikleri birçok Park, Orman ve göl vardır, örneğin batıdaki Vannsee veya Doğudaki Muggelsee. Şehrin içinden iki nehir akar: doğuda Spree nehri ve batıda Havel Nehri.

Berlin‘e de birçok kişi geliyor. Birincisi, Berlin çok büyük ve Brandenburg Kapısı, Reichstag, TV Kulesi veya Hayvanat Bahçesi gibi birçok Müze ve cazibe merkezine sahiptir. Berlin’de Almanya tarihi hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Birçok televizyon kanalı, gazete ve diğer şirketlerin Merkezi Berlin’de, ayrıca birçok Üniversite ve kolej bulunmaktadır.

Berlin aynı zamanda bir spor şehridir. Birçok tanınmış Futbol, Hentbol, basketbol ve Buz Hokeyi kulübü vardır ve her yıl bir hafta süren büyük bir bisiklet yarışı vardır. Yaz aylarında büyük Atletizm festivaline dünyanın her yerinden birçok insan geliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here