Berlin Gezi Rehberi
Berlin Gezi Rehberi

Tarihi dokusu ve keşfedilmeyi bekleyen sokakları ile Avrupa’nın Bohem Ruhunu yansıtan Berlin, Almanya’nın başkenti ve  yaklaşık 3,5 milyon nüfusu ile ülkenin en büyük şehridir.

Berlin Gezilecek Yerler

Burada gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bunun dışında yine birçok gece mekanı ve popüler yeme-içme alanları bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yeri liste haline getirdik. Şöyle ki;

Kreuzberg

Berlin’in Türkler arasındaki ”Klein İstanbul” yani küçük İstanbul olarak tabir edilen harika bir bölgedir. Burada çok sayıda Türk yaşamaktadır. Öyle ki tabelaların çoğu Türkçedir. Burada bulunan restoranlar ve Alışveriş merkezleri adeta sizi Taksim’de olduğunuzu hissettiriyor. Hiç Almanca bilmeden yaşayıp gidebileceğiniz bir yerdir. Berlin’e gelirseniz mutlaka buraya gelip görmelisiniz.

Reichstag

Berlin kent merkezinde yer alan Reichstag veya diğer adıyla Parlemento Binası, 1882-1894 yılları arasında inşa edilen önemli bir yapıdır. 1933 yıllına kadar Avrupa meclis binası olarak kullanılmıştır. 1991 yıllında Berlin tekrar başkent olunca bu bina yeniden parlamento binası olarak seçilmiştir. Bina, 1999 yıllından berri Parlamento binası olarak kullanılmaktadır. Burada asıl dikkat çeken kısmı Cam kubbesidir. Harika bir görünüme sahiptir. Berlin’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Tiergarten

Başkent Berlin’in Mite ilçesine bağlı Tiergarten semtinde yer alan Großer Tiergarten ya da kısaca Tiergarten Parkı, 210 hektarlık  alanıyla şehrin en büyük şehir parkıdır. Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi olan Zoologischer Garten bu park içinde bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Avrupa’nın en popüler parkını mutlaka görün derim.

Berlin Duvarı

Berlin Duvarı, Doğu Alman Meclisin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında  Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmalarını önlemek için inşa edilmiş bir duvardır. Yıllarca batıda utanç duvarı olarak anılmıştır. Duvar, yaklaşık 46 metre uzunluğunda bulunur. Bu duvar, 9 Kasım 1989 tarihinde yıkılma kararı alınmıştır. Sonrasında önemli ressamların iş birliği ile duvarın yaklaşık 1,3 km kısmı resimler çizerek önemli bir sanat galerisi haline getirmiştir. Burada yaklaşık 105 tane resim bulunur. Bu resimler birbirinden popüler ve renkli olup yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

Yahudi Müzesi

Başkent Berlin’in Kreuzberg bölgesinde yer alan Yahudi Müzesi (Jüdisches Museum Berlin), 2000 yıllık Alman Yahudileri anısına adanmış bir müzedir. Bu müze, 1991-1999 yılları arasında inşa edildi. 2001 yıllında ise ziyarette açıldı. Pazartesi günleri 10.00 – 22.00, diğer her gün 10.00 – 20.00  saatleri arasında ziyarette açık önemli bir müzedir. Tarihte ders almak amacıyla herkesin mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir müzedir.

Bergama Müzesi

Berlin’in Mitte ilçe sınırından geçen Spree Nehri üzerinde bulunan Müzeler Adasında yer alan Bergama Müzesi, 1910-1930 yılları arasında inşa edilen 5 önemli müzeden biridir. Müze 2019 yıllına kadar kapalı kalacak. Çünkü onarım devam etmektedir. Bu müze yıl içerisinde 1 milyona yakın ziyaretçisi bulunuyor. Şehrin en popüler müzesidir. Açıldığı zaman mutlaka gidip müzeyi ziyaret edin.

Berlin Katedrali

Başkent Berlin’in sembollerinden biri olan bu katedral, hiçbir zaman tam anlamıyla katedral kategorisine girmemiştir. Sebebi ise burada bir Piskos yaşamamıştır. 1700’lü yıllarda inşa edilen bu yapı, çoğu kez değişikliğe uğramıştır. 2. Dünya savaşı sırasında yapı  tamamen yıkılmış olup 1905 yıllında tekrar Neo-Barok tarzda yeniden inşa edilmiştir. Katedralin yüksekliği 98 metredir. Katedralin içinde 270 basamak merdiven çıkıp yapının en üst noktasına ulaşılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edip şehrin muazzam manzarasını izleyebilirsiniz.

Potsdamer Platz

Potsdamer Platz veya Türkçe adıyla Potsdam Meydanı, Berlin’in en popüler kent meydanıdır. Bu meydan üzerinde çok sayıda yapı bulunmaktadır. Başta tarihi yapılar olmak üzere restoran, mağaza, otel ve gece mekanları bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip bu meydan üzerinde birkaç tur atabilirsiniz. Berlin’in kalbi burada atmaktadır. İstanbul için Taksim ne ise Berlin içinde Potsdam Meydanı odur.

Brandenburg Kapısı

Alexander Platz Meydanında yer alan Brandenburg Kapısı, 1788 – 1791 yılları arasında inşa edilen önemli ve popüler tarihi bir yapıdır.  Başkent Berlin’in en önemli turistik simgelerinden biridir. Soğuk Savaş döneminde bu kapı, Sovyet Rusya elinde bulunuyordu. Buraya geldiğinizde özellikle bu kapı üzerindeki dört atlı arabası heykeli oldukça dikkatinizi çekecektir. Bu kapının tarihini okuyup öyle ziyaret edin derim.

10  Müzeler Adası

Müzeler Adası, Berlin’in Mitte ilçe sınırından geçen Spree Nehri üzerindeki 5 farklı müzeye ev sahipliği yapan harika bir adadır. Bu ada 1999 yıllında Unesco Dünya Miras Listesine alınmıştır. Adada bulunan müzeler şunlardır.

 1. Altes Museum (Eski Müze)
 2. Neues Museum (Yeni Müze)
 3. Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri)
 4. Bode Museum (Heykel)
 5. Pergamon Museum (Bergama Müzesi)

Göz at ;

 1. Almanya Gezilecek Yerler
 2. Almanya’da Gezilecek 10 Yer
 3. Almanya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 4. Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 5. Almanya Nerede?
 6. Almanya’da ki En Güzel 11 Otel
 7. Almanya Hakkında Çok Eğlenceli / İlginç Bilgiler
 8. Berlin Gezilecek Yerler
 9. Berlin Gece Hayatı
 10. Berlin Otelleri ve Berlin Otel Fiyatları
 11. Berlin Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 12. Avrupa Merkez Bankası Nerede, Nasıl Gidilir?
 13. Münih Gezilecek Yerler
 14. Münih Gece Hayatı
 15. Münih Viyana Arası 8 Günlük Örnek Gezi Planı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz