Beyazıt Kulesi.

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan İstanbul Üniversitesine bağlı Beyazıt kampüsünde bulunur. Bu yapı tarih boyunca yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. Günümüzde hala aynı amaç için kullanılmaktadır.

Beyazıt Kulesi İstanbul

Kule ilk olarak 1749 yıllında inşa edilmiştir. Bu kule ahşaptan inşa edilmiş olup buraya çıkmak için 180 merdiven bulunmaktadır. Kule yüksekliği yaklaşık 85 metredir. Bu kule 1756 yıllında çıkan yangında yanmıştır. Sebebi ise ahşaptan yapılmış bir yapı olmasındadır. 1826 yıllında tekrar yapıldı. bu seferde Yeni Çeri ayaklanması ile tekrar yanmıştır. Kule 3. Kez olarak II.Mahmut zamanında, 1828 yılında Senekerim Balyan’ın mimarlığı altında tekrar yapıldı. kule 3 bölümden oluşur.

Beyazıt Kulesinin ışıkları ne anlama geliyor

Nöbet katı: Burada çalışan memurların kaldığı kattır.

İşaret katı: Yangın sırasında işaret verildiği kattır.

Sancak Katı: Bu katta Osmanlı Bayrağın sürekli dalgalandığı kattır.

Beyazıt Kulesi eski

Bu kule Cumhuriyet dönemine kadar çok sık kullanılmıştır. Birçok yangının önüne de geçmiştir. Daha sonra hava tahmini yeri olarak da kullanılmıştır. Birçok kez onarımdan da geçilmiştir. Kule en son 1997 ve 2010 yıllında onarılmıştır. Kule eskiden olduğu gibi yangın gözetleme, meteoroloji ve yol durumunu bildirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Beyazıt Kulesi

Kule bugün turizme açık değildir. Maalesef çünkü yukarıda belirttiğim gibi hala yangın gözetleme veya farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bu kuleyi ancak uzaktan görme şansına sahip olabilirsiniz. Yâda yabancı turistler için tur halinde ziyaret edebilirler. Yerli turistler ise özel izinle ziyaret edebilirler. Bende fikrimi söylemek istiyorum. Bana katılan olur. Katılmayan olur saygı duyarım. Bu kulenin turizme açılması lazım. Böyle tarihi bir kuleyi böyle amaçlar için kullanmak bana pek mantıklı gelmiyor. Çünkü teknoloji gelişimi çok ilerdedir. Yangın için farklı bir çözüm üretilebilir. Diye düşünüyorum.

Beyazıt Kulesi nerede

Nerede: Kemal Paşa Mah. 34134 Fatih İstanbul

Nasıl Gidilir:  Yukarıdan da belirttiğimiz gibi kule İstanbul üniversitesinin Beyazıt kampüsü içerisindedir. Buraya gelmek için tramvayla Beyazıt durağında inip biraz yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz. Taksim’den kalkan 46H veya 61B otobüslerinden biri ile buraya ulaşmak mümkündür.

Beyazıt Kulesi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here