Beyrut Hakkında Bilgi
Beyrut Hakkında Bilgi

Beyrut, Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Akdeniz kıyısında yer alır ve çevresi ile birlikte iki milyondan fazla nüfusa sahiptir. Beyrut’ta sadece Lübnan hükümetinin Merkezi bulunmuyor. Ülkenin en önemli Üniversiteleri ve şirketleri de burada bulunuyor.

Beyrut, dünyanın en eski şehirlerinden biridir. İnsanlar 5000 yıldan fazla bir süredir kesintisiz olarak oraya yerleşiyorlar. Beyrut’un bilinen en eski sözü, eski Mısır’dan kalma bir kil tablette bulunur. Yaklaşık 3500 yaşında.

Beyrut Hakkında Bilgi
Beyrut Hakkında Bilgi

Tarihi boyunca şehir çeşitli büyük ülkelere aitti. Orta Çağ’ın sonundan itibaren, Lübnan bir Fransız kolonisi haline gelmeden önce yaklaşık 400 yıl Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçasıydı.

1975’ten 1990’a kadar süren Lübnan Savaşı sırasında şehir büyük ölçüde tahrip edildi. Bu yüzden bugün şehirde çok az eski bina var. Beyrut’un manzaraları arasında Muhammed El-Amin Camii gibi birçok Cami, aynı zamanda Hıristiyan kiliseleri ve bazı müzeler bulunmaktadır. Şehrin pazarları da bilinmektedir. Orada yerel spesiyalitelerin satıldığı çok sayıda tezgah bulacaksınız.

2020 yılında Beyrut limanında büyük bir patlama meydana geldi ve şehrin tüm bölgelerini tahrip etti. Bunun nedeni kimyasal madde deposundaki bir yangından kaynaklanıyordu. Yaklaşık 200 kişi öldü, binlerce kişi evlerini kaybetti. Patlamadan sonra birçok Lübnanlı hükümete kızdı. Onu yozlaşmış olmakla ve liman bölgesinde güvenlikle yeterince ilgilenmemekle suçladılar. Başbakan daha sonra istifa etti.
Ayrıca şu yazıları okuyabilirsiniz : Beyrut Gezilecek Yerler, Beyrut Nerede, Beyrut Gezilecek 10 Yer

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here