Bilim nedir, ne demek ve kısaca tanımı
Bilim nedir, ne demek ve kısaca tanımı

Bilim, dünya var olduğundan berri sürekli tartışma konusu olmuş önemli bir alandır. Peki Bilim nedir, ne demek sorusuna cevap bulmak amacıyla bu yazıyı kaleme aldık. Bilim ile ilgili kısa bir tanım yaparak bu sorunuza cevap bulmaya çalışacağız.

Bilim nedir

Bilim için ortak bir tanımı yapmak oldukça güçtür. Çünkü birçok filozof ve Bilim Adamına göre farklı tanımlar yapılmaktadır.  Bilimin asıl uğraş alanı Doğa olaylarıdır. Burası  sadece fiziksel olguları değil, sosyolojik, psikolojik, ekonomik, kültürel vb tüm ögeleri kapsamaktadır. Kısaca  insanla ve çevresiyle ilgili her olgu doğa olayı olmaktadır.

Bilim’e ortak bir tanım yapacak olursak şunu diyebiliriz; evrenin, evrendeki olguların ve olayların bir bölümünü ele alıp, birtakım yöntem ve deney yolları kullanarak gerçek veya gerçeğe uygun olgulara ulaşmasıdır. Bilimin en önemli özelliği her yerde geçerliği olması gerekir. Bunun yanında birde kesinlik belirtmesi gerekir. Bunun için belge ve olgularla konuşmak lazım. Ortaya attığı herhangi bir kuramı, ispatlamak zorundadır. Bu haliyle Felsefeden ayrılmaktadır. Bilimde deney oldukça önemli bir olgudur. Bir hipotezi ancak deney veya başka yöntemlere ispatlanabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz