1001 Direk Sarnıcı Nerede
1001 Direk Sarnıcı Nerede

Binbirdirek Sarnıcı tarihin başkenti İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan Sultanahmet Meydanında bulunur. İstanbul ilimizde bulunan Yerebatan Sarayı denilen Bazalika Sarnıcından sonra İstanbul’un ikinci büyük sarnıcıdır. Konstantin döneminden kalan tek eser olduğunda çok önemli bir yere sahiptir.  Gezilip görülmesi gereken yapılardan biridir.

Binbirdirek Sarnıcı

Bu yapı Bizans döneminde 4.yüzyılda inşa edilmiştir. Rivayete göre İmparator I. Constantinus şehri yeniden kurduğunda Roma’da birçok senato üyeleri buraya göçe zorlanmıştır. Bunlardan Filoksenus (Philoxenus) Sarayı’nı, Hipodrom’un komşusu olarak yaptırmış sarayın su ihtiyacını karşılamak içinde bu su sarnıcı yapılmıştır.

1001 Direk Sarnıcı

Sarnıcın içinde 224 sütun bulunur. Bunun sadece 212 tanesi günümüze ulaşılmıştır.  3584 metre kare büyüklüğünde kurulan bu su sarnıcı zamanla kurumuştur. 16. Yüzyılda Osmanlı devleti tarafında İpek Atölyesi olarak kullanılmıştır. Burada birçok ipekten elbise üretilmiştir. Günümüzde ise bu sarnıç geçirdiği onarım ve restorasyonlardan sonra müze olarak ziyaret edilebildiği gibi 3.000 kişiye kadar kapasitesi olan Binbirdirek Sarnıcı’nda düğün, defile, parti gibi organizasyonlar da yapılabilmektedir.

Binbirdirek Sarnıcı Organizasyonları

Nerede: İmran Öktem Caddesi Binbirdirek Mahallesi Binbirdirek Sarnıcı – Sultanahmet – Fatih/İTANBUL

Ziyaret saat ve günleri: Her gün açık olup 08:00-21:00 arası hizmet vermektedir.

1001 Direk Sarnıcı Nerede

Ücret: T.C. Vatandaşları için: 5 TL. Yabancı Turistler için: 10 TL.

Nasıl Gidilir: Sarnıca tramvay kullanarak gitmek için Sultanahmet Tramvay Durağı (yaklaşık 100 metre), Çemberlitaş Tramway Durağı (yaklaşık 300 metre) ya da Gülhane Tramway Durağı’nda (yaklaşık 600 metre) inerek ulaşabilirsiniz.

Sarnıca İETT Otobüsleri’ni kullanarak gitmek için Çatladıkapı Otobüs Durağı (yaklaşık 600 metre), Beyazıt Otobüs Durağı (yaklaşık 750 metre), Akbıyık Otobüs Durağı’nda (yaklaşık 800 metre) inerek sarnıca ulaşabilirsiniz.

1001 Direk Sarnıcı. Şehir İstanbul

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here