İkizlerin ve Üçüzlerin Toprağı
İkizlerin ve Üçüzlerin Toprağı

Yaşadığımız gezegen üzerinde birçok topluluk bulunmaktadır. Bu toplulukların birçoğu yaşam tarzı ve kültürleri farklıdır. Fakat bazı yerler var ki insan görünce hakikaten hayrette düşmektedir. İşte biz de bugün siz değerli okurlarımız için dünya üzerinde yer alan 10 ilginç yeri tanıtacağız. Umarım beğenirsiniz. İşte birbirinden farklı özellikleriyle Dünyanın en ilginç 10 yeri

1-Amişler

Amişler
Amişler

Amişler, ABD’nin Pensilvanya ve Ortabatı eyaletlerinde yaşayan bir Hristiyan mezhebidir. Bu mezhebi oluşturan bireyler, 18. ve 19. yüzyılda Almanya, Fransa ve İsviçre’den gelen göçmenler oluşturulmuştur. Bunlar oldukça tutucu olup yeni çağı ve medeni hayatı reddediyorlar. Daha çok 17. yüzyıllın alışkanlıklarıyla yaşıyorlar. Hava karardığında mum ışığında oturuyorlar, modaya göre giyinmiyorlar, Devlette vergi vermiyorlar, Askerlik yapmıyorlar, Sosyal güvenlikle ilgilenmiyorlar ve ulaşımı at arabası ile yapıyorlar. Kendi aralarında Almanca’nın bir lehçesini kullanıyorlar. İlginç yaşam tarzları nedeniyle buraya her yıl çok sayıda turist uğruyor. Fakat bunlar turistlere ilgi göstermiyor ve onların buraya gelmesini istemiyorlar. Hatta rahatsız olduklarını söylüyorlar.

2-Sanat Kolonisi

Sanat Kolonisi
Sanat Kolonisi

ABD’nin Delaware eyaletinde yer alan Arden kasabası oldukça ilginç ve renkli bir yapısı bulunmaktadır. Bunun sebebi ise oldukça ilginçtir. 1900’lü yıllarda iki arkadaş burada toprak satın alıp sanat kasabası kurmuşlar. Burada herkes dertsiz tasasız huzurlu bir şekilde kırsal bir hayat yaşayıp, bağımsız işçilik yapıp, toprak için sadece vergi ödeyecekleri yer olacakmış. Özgürlüğüne düşkün sanatçılar, müzisyenler ve yazarlar bu fikri çok beğenmişler. Burada sanat kolonisi kurmuşlar. İnsanlar yaptıkları sanatları buraya getirip satabiliyor. Burada yaşayan insanlar oldukça mutlu ve huzurlular. Yıllın belli dönemlerinde sergi ve festivaller yapılmaktadır. Yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Özellikle burada bulunan sanat ve mimari harikası evlere hayran kalmamak elde değil. Özellikle sanata hayran kişiler mutlaka burayı görmelidir.

3-Yaşlılar için cennet

Yaşlılar için cennet
Yaşlılar için cennet

Kuzey Hollanda Eyaletinde yer alan Hogewy kasabası oldukça ilginç bir özelliği bulunmaktadır. Burası yaşlılar için gerçekten de bir cennet merkezidir. Burada yaşayanlar sadece Humane Hastanesinden gelen Bunaklık hastaları ve uzmanlardan oluşuyor. Fakat burada hastane yok. Onlara göre hasta da yok. Çünkü evler ve odalara bu şekilde tasarlanmıştır. Burada önlükle gezen doktor veya elinde iğne olan hemşire de yok. Burada yaşlılar için normal bir hayat kurmuşlar. İstedikleri gibi birçok aktiviteye katılıp eğlenebiliyorlar. Herkesin hastalığına göre bir yerde yaşıyor. Oldukça ilginç ve renkli bir yerdir. Burada bir market, bir cafe ve bir de süs havuzu bulunur. Yaşlılar oldukça mutlu ve huzurlu görünmekteler. Burada görev yapan uzmanlar bu hastalığın 2030 yıllına kadar 65 milyon insanı etkileyeceğini söyleniyor. Bizden uzak dursun diyoruz 🙂

4-Ağaç Ev Cenneti

Ağaç Ev Cenneti-Kosta Rika
Ağaç Ev Cenneti-Kosta Rika

Kuzey Amerika ülkesi Kosta Rika’da yer alan ağaç ev hikayesi oldukça ilginçtir. Çok eski zamanda burada bulunan 600 dönümlük ormanı  keseceklermiş. Burada yaşayan yeni evli Matthew ve Erica Hogan, bu ormanı satın almışlar. Daha sonra bu ağaçlarda ev yapmaya başlamışlar. Bunun gören bazı çiftler de onlara katılmış. On yıl sonra burada ağaçlardan oluşan harika bir kasaba kurulmuştur. Bu kasaba çevre dostu olup güneş pili kullanıyorlar. Yağmur suyu biriktiriyorlar, Meyve-sebze yetiştiriyorlar. Oldukça renkli ve huzurlu bir hayatları var. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir.

5-Devekuşu Ayaklı İnsanlar

Devekuşu Ayaklı İnsanlar
Devekuşu Ayaklı İnsanlar

Güney Afrika ülkesi olan Zimbabwe’da oldukça farklı bir kabile yaşamaktadır. Bu kabilenin sadece iki ayak parmakları var. Orta ayak parmakları yok ve ikisi de çarpık.  Yürüyebiliyorlar. Fakat koşup spor gibi faaliyetler yapamıyorlar. Bu kabile arasında oluşan genetik bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor. Bu hallerinden dolayı ”Devekuşu Ayaklı” kabilesi ismini almıştır. Bu kabilede biri kesinlikle dışarıdaki biriyle evlenemiyor. Çünkü yasak. Yaşam şartları oldukça zor olan bu kabile bir çözüm bekliyor. Fakat bu şekilde bir çözüm üretilemiyor.

6-İkizlerin ve Üçüzlerin Toprağı

İkizlerin ve Üçüzlerin Toprağı
İkizlerin ve Üçüzlerin Toprağı

Brezilya’daki Cândido Godói yerleşim yeri oldukça ilginç bir özelliği bulunmaktadır. Bu şehri ilginç kılan ise burada birçok anne ikiz veya üçüz çocuk doğurmasıdır. Bu nedenle ikizlerin ve üçüzlerin toprağı denilmektedir. Burada 80 aile tam 44 çift ikiz ve üçüz kardeş yetiştiriyor. Bu ailelerin birçoğu 1. Dünya savaşından sonra buraya gelip yerleşmişlerdir. Daha sonra basının dikkatini çekince Brezilya Hükumeti buraya doğurganlık heykeli dikmiştir. Başta bilim insanları olmak üzere herkes bu olaya bir türlü anlam veremiyor. Buradaki en zor iş ise burada görev yapan öğretmenlere düşmektedir  Çünkü sınıfın çoğu ikiz veya üçüzdür. Bunları ayrıt etmek oldukça zor olsa gerek. Fotoğrafta gördüğünüz gibi birbirinin kopyası gibi 3 tatlı kız çocuğu bulunmaktadır.

7-Asırlık İnsanların Adası

Asırlık İnsanların Adası
Asırlık İnsanların Adası

Yunanistan’da Ege Denizi’nde yer alan Sisam adasının batısında bulunan İkarya Adası oldukça ilginç bir yerdir. Burayı ilginç kılan ise ada üzerinde yaşayan insanlardır. Çünkü burada yaşayan insanların birçoğu 90 ve üstü yaşındadır. Bu ada üzerinde yaklaşık 10 bin iyimser insan yaşamaktadır. Bu insanların çoğu yaşlıdır. Bu insanların çok az kısmı Alzheimer veya yaşlılığa bağlı hastalıklardan haberdardır. Burada değişik aktivitelere katılarak günlerine renk katıyorlar. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist uğrar. Oldukça sessiz ve huzurlu bir adadır.

8-En Mutlu Kabile

En Mutlu Kabile- Brezilya
En Mutlu Kabile- Brezilya

Brezilya’nın Porto Velho şehrine yaklaşık 400 km uzaklıktaki bir adada Piraha Kabilesi yaşamaktadır. Bu kabile dünyanın en mutlu kabilesi olarak bilinmektedir. Bu kabileyi ziyaret etmek için 4 günlük bir tekne turu yapmanız gerekir. Bu kabile zaman içerisinde çok büyük zorluklara göğüs germişlerdir. Günümüzde medeniyette uzak kendi kültürlerini yaşatıyorlar. Burada bütün işleri eşit şekilde yapıyorlar. Genelde avcılıkla uğraşıyorlar. Hiçbir zaman ihtiyaç fazlası avlamazlar. Kabile daha çok birlikte zaman geçirme ve eğlenme peşindedir. Bu kabile birçok farklı ilginç özelliği bulunmaktadır. Buraya gelirseniz harika bir gün yaşarsınız. Benden söylemesi

9-Minik İnsanların Krallığı

Minik İnsanların Krallığı, Çin
Minik İnsanların Krallığı, Çin

Çin’in Kunming şehri yakınlarında bulunan Chen Mingjing imzalı bir tema parkında çok ilginç bir dünya oluşturulmuştur. Mingjing, cücelik hastalığı olan insanların buraya taşınmasını istemiş. Tabi bu isteğe dünyanın dört bir tarafından karşılık bulmuştur. Günümüzde burada yaşları 19-48 arasında değişen 125 insan burada yaşamaktadır. Bu insanlar cin, melek, şövalye, prens, prenses kıyafetlerinden oluşan renkli kostümler giyiyorlar. Evleri ise ağaç ve mantar gibi farklı şekillerden oluşmaktadır. Bu insanların bazıları da özel oluşturulmuş yurtlarda kalıyorlar. Bu yurtlar onlara göre dizayn edilmiştir. Ayrıca burada bulunan insanların her biri bir işle uğraşmaktadır. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Turistlere çok büyük ilgi gösteriyorlar. Burada bir hastane, bir okul, market, kafe ve çiçekçi bulunuyor. Buraya yolunuz düşerse bu ilginç yeri mutlaka ziyaret edin derim.

10-Kadınların girişi Yasak Tek Yer

Aynoroz Adası’na kadınların girmesi yasak

Yunanistan’da bulunan Aynaroz Yarımadası, dünyanın en ilginç adasıdır. İlginç olmasının sebebi ise 1000 yıldır buraya tek bir kadın dahi ayak basmamış olmasıdır. Sebebi ise oldukça ilginçtir. Resmi adı Aynoroz Özerk Keşişsel Devleti, Yunanistan toprakları içinde 390 km² alanda özerk bir devlet yönetimi bulunuyor. Bu adayı 20 manastırı temsil eden 20 kişilik bir meclisle yönetilmektedir. Adada 20 tane bozulmamış harika mimaride inşa edilen manastır bulunur. Bu manastırların hepsi günümüzde hizmet vermektedir. Burada 2000 tane erkek yaşamaktadır. Bu erkeklerin hepsi manastırlardan yaşamaktadır ve burada çalışmaktadır. Yani anlayacağınız hepsi din adamıdır. Bu arada yaşayan halkın geçim kaynakları ise  zeytin ve üzümdür. Bu ada, 10. yüzyılda dinsel bir topluluk olarak doğup Bizans, Yunan ve Osmanlı egemenliklerine girmesine rağmen egemenlikleri boyunca bağımsızlığını korumaya başarmış bir yerdir. Bu adayı ilginç kılan ise 1000 yıldır kadınların girmiyor olmasıdır. Sebebi ise oldukça ilginçtir. Söylentilere göre 1045 yıllından günümüze kadar buraya tek bir kadın dahi girilmemiştir. 10. yüzyılda burada 20 tane manastır yapıldı. Din adamlarına göre bu ada huzur ve adanmışlık fikri oluştu. Bu yüzden bu huzurlu ortamı kaybetmemek için kadınların girişi yasaklandı. Zaman zaman kadınlar buraya kaçak yollardan ve erkek kılığında girmeye çalıştıysalar da pek başarılı olunmadı. Zaten 1950’li yıllarda bunun için bir yasa çıkarıldı. Buraya her erkek de alınmıyor. Birçok farklı kriter bulunmaktadır. Bu kriterleri taşıyan erkekler alınmaktadır. Aynoroz meclisin belirlediği kriterleri taşıyan erkeklerin günde sadece 100 tanesi ziyaret edebilmektedir. Bu adanın statüsü günümüzde başta AB ve AP olmak üzere birçok yerde tartışılmaktadır. Kadın erkek eşitliğini ihlal gerçekçesiyle sürekli itiraz edilmektedir.  1000 yıldır böyle hayat bulan ada, daha kaç yıl böyle devam edileceği bilinmiyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle harika bir ortam sunan bu adaya yolunuz mutlaka ziyaret edin derim. Fakat kadınlar maalesef ziyaret edemiyor.

Aynoroz’da yaşayan yaklaşık 2000 kişinin hepsi erkektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here