Bitlis Nerede
Bitlis Nerede

Bitlis Nerede? Bitlis Hangi Bölgede? Bitlis denilince aklınıza hemen ‘Beş Minare’ şarkısını geldiğini duyar gibiyiz. Tarihi çok eskilere dayanan bu kadim kent, Doğu Anadolu bölgesinin küçük ama önemli şehirlerinden birisidir.

Bitlis’in komşu illeri

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bitlis ilimiz, Ağrı, Muş, Van ve Siirt gibi şehirlere komşudur. Yaklaşık olarak 350 bin civarında bir nüfusa sahip olan kent, Süphan Dağı, Nemrut Krater Gölü ve tarihi Selçuklu Ahlat mezarlığı gibi önemli gezilecek noktalara sahiptir.

Aslında farklı ve önemli başka pek çok gezilecek yeri vardır ama en çok bu üç yer ziyaret almaktadır. Zaten Bitlis gezilecek yerler isimli yazımızda detaylı olarak bahsettik.

Kentin bilinen 7000 yıllık bir tarihi vardır. Geçmişte pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu kadim kent hakkında mevcut pek çok araştırma yapılmaktadır zaten.

Göz at ;

  1. Bitlis Gezilecek Yerler
  2. Bitlis’de Gezilecek 10 Yer
  3. Bitlis Gece Hayatı
  4. Bitlis Nerede?
  5. Bitlis Otelleri ve Bitlis Otel Fiyatları
  6. Bitlis Hakkında, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. Süphan Dağı Nerede, Nasıl Gidilir
  8. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer

Özellikle Akademik anlamda Fransız, Osmanlı ve İngiliz arşivlerinden toplanan çalışmalar derlenmektedir. Kente ait kültürün araştırılarak gelen ziyaretçilerin kullanımına sunulması amaçlanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here