Boğazlıyan-Yozgat

Boğazlıyan ilçesi Yozgat ilimize bağlı 14 ilçeden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Boğazlıyan Gezilecek Yerler

Yozgat’ın İlçeleri

İlçe, Türkiye’nin en önemli tarihçilerinden Faruk Sümer’in eserlerinde geçen Dulkadirli Türkmenleri yani Bozokların içerisinde bulunan Boğazlıyanoğulları Oymağı tarafıdan kurulmuştur. İsmi de burada gelmiştir.

2016 yıllı itibari ile ilçemizin toplam nüfusu 33.845’dır. Boğazlıyan ilçesi asıl ününü milli mücadele döneminde rejime karşı yapılmış isyanıyla bilinir.

Bu isyanı Çerkez Ethem Komutası bastırmıştır. Boğazlıyan halkının 3 5 kişi bu isyanı yapması suçu bütün Boğazlıyan halkına atmak doğru değildir. Zira Kurtuluş savaşında en çok mücadele eden halklardan biri de Boğazlıyan halkıdır.

1925 yıllında Mustafa Kemal’de buraya gelmiştir. Halkı selamlayıp Yozgat’a Geçmiştir.

Göz at ;

 1. Boğazlıyan Gezilecek Yerler
 2. Boğazlıyan Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Cavlak Boğazlıyan Kaplıcaları
 4. Yozgat Gezilecek Yerler
 5. Yozgat’da Gezilecek 10 Yer
 6. Yozgat’ın İlçeleri
 7. Yozgat Gece Hayatı
 8. Yozgat Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Yozgat Otelleri ve Yozgat Otel Fiyatları
 11. Yozgat Çamlığı Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir
 12. Büyüknefes( Tavium Antik kenti)
Boğazlıyan

Boğazlıyan Gezi Rehberi

Boğazlıyan Kaplıcası: İlçemize 3 km uzaklıkta bulunan Bahariye Köyün sınırlarında bulunur.  suyun sıcaklığı ortalama 30-40 derece arası değişir. Bakanlar kurulu ile burası Termal Turizm merkezi ilan edilmiştir.

Sağlık Bakanlığın yapmış olduğu analizler sonucunda bu termal suyun birçok hastalığa iyi gelindiği tespit edilmiştir. Bu kaplıcanın iyi gelindiği söylenen hastalıklar şöyledir.

1- Romatizmal Ağrılar 2- Kırık-Çıkık Rahatsızlıkları 3- Kadın Hastalıkları 4- Kronik Bronşit, Üst Solunum Yolları Rahatsızlıkları 5- Safra Kesesi Taşları 6- Karaciğer ve Mide Rahatsızlıkları 7- Ağrıların Dindirilmesinde Etkili Olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here