Boraltan Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?
Boraltan Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?

Iğdır ili, Aralık ilçe sınırında yer alan Boraltan Köprüsü, mutlaka gezilip görülmesi gereken tarihi bir köprüdür.

Bu köprü oldukça popüler bir yapıdır. Popüler olması mimari yapısından dolayı değil. Daha çok 1944 yıllında 417 Azerbaycan Türkü’ne mezar olan bir yerdir. Bu nedenle tarihe Kara zulüm köprüsü olarak geçmiştir. Rusların zulmünde kaçan Azeri Türkler dost bildikleri Türkiye’ye sığındılar. Daha sonra dönemin T.C Hükumeti 417 kişiyi Ruslara geri iade etti. Köprü üzerinde hepsini kurşuna dizdiler. Köprü o günden beri yüzü gülümsemedi. Bu nedenle bu köprü daha çok acı ile bilinmektedir. Köprü üzerinde çok sayıda şiir, şarkı, roman yazıldı ve film çevrildi. Acısı halla ilk günkü gibi taptazedir. Buraya yolunuz düşerse bu köprüyü mutlaka ziyaret edin derim.

 Boraltan Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?

Boraltan Köprüsü veya diğer adıyla Serdarabat Köprüsü,  Iğdır’daki sınır kapısına yakın yerdeki Aras Nehri üzerinde bulunur. Buraya ulaşmak için Iğdır’dan şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Boraltan köprüsü diye bir köprü asla var olmamisdir. Chp yi karalamak icin uydurulmusdur. köprü Üzerinde katliam yapilmamsdir. Bir igdirli azerbaycan Türkü olarak söylüyorum. Iade edilen azerbaycanli Türkler köprü den dahi iade edilmemislerdir. Yozgat kaplarinda bulunan.. Boraltan köprüsü bir hikayedir. Gercegi asla yansitnayan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz