Borgund Stave Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?
Borgund Stave Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Borgund Stave Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?– Norveç’in orta bölgesinde, Lærdal vadisinde yer alan Borgund Stave Kilisesi, 1180-1250 yılları arasında Viking Dönemi’nde inşa edilen renkli bir dini yapıdır.

Viking Dönemi’ni çoğumuz okumuşuz veya duymuşuzdur. Özellikle efsanelerini duymayan yoktur. Denizcilikteki yetenekleri, özel tasarlayıp ahşabı sanat gibi kullanarak yaptıkları gemileri ile tarihe isim yazdırılmış bir millettir.  Bunun yanında birde onları popüler kılan diğer bir özelliği ise yaşadıkları topraklarda Stave Kiliseleri adlı 28 tane yapı inşa etmiş olmalarıdır. Bu yapıların en büyük özelliği hiç çivi kullanmadan tamamen ahşap ve ahşap mandallar kullanarak inşa edilmiştir. Bu kiliselerin diğer bir adı ise Ağaç kiliseleridir. Bu kiliselerin bir kısmı arkeolojik kazılar sonucunda keşfedilmiştir. Kiliselerin büyük çoğunluğu hiç bir restorasyon çalışması yapılmadan günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Günümüze sağlam bir şekilde ulaşan yapılardan biri de hiç şüphesiz Borgund Stave Kilisesi’dir. Hatta bu yapı, Stave Kilislerin en popüler ve en renkli kilisesidir. Yapının içindeki el işçiliği ve oymalar, kabartma ve ejderha başlarıyla bezeli kornişler kiliseye harika bir renk katmıştır. Ayrıca kilisenin duvarında Runik Yazıtları vardır. Burayı görenler hayranlıklarını gizleyemiyorlar. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Norveç’de ziyaret edilmesi gereken en popüler yapılarından biridir.

Fotoğraf tutkunlarının ve doğaseverlerin hayran kaldığı bu ahşap kiliseler, yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafında ziyaret edilmektedir. Kilisenin bulunduğu konumda gerek doğal güzellikleri ve gerekse manzarası oldukça hayran vericidir. Buraya gelen ziyaretçiler doğa yürüyüşü yapıp bol bol fotoğraf çekebilir. Bu gezi size harika bir İskandinavya hatırası olarak kalacaktır.

Borgund Stave Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Borgund Stave Kilisesi, Norveç’in orta bölgesindeki Laerdal Municipality şehrindeki Borgund  köyünde bulunur. Diğer bir deyişle Kral Olaf için inşa edilmiş bir yol olan King’s Road’un karşısında bulunur. Buraya ulaşım sağlamak için ilk önce Oslo’ya gidip daha sonra aktarmalı olarak buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Oslo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Norveç’te Gezilecek 10 Yer
 3. Norveç Nerede?
 4. Norveç’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Alnes Deniz Feneri
 7. Lindesnes Deniz Feneri
 8. Fredeiksten Kalesi
 9. Nidaros Katedrali
 10. Akershus Şatosu ve Kalesi
 11. Oslo Belediye Binası
 12. Heddal Stave Kilisesi
 13. Urnes Stave Kilisesi
 14. Borgund Stave Kilisesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz