Borussia Dortmund Nerenin Takımı - BVB Ne Demek
Borussia Dortmund Nerenin Takımı - BVB Ne Demek

Borussia Dortmund, Dortmund merkezli bir Almanya spor Kulübüdür. Özellikle Futbol Takımı ile tanınıyor. Kulüp renkleri siyah ve sarıdır. Çoğu zaman BVB ile birleşir. Kulübün tam adı “Ballspielverein Borussia 09 Dortmund”. Borussia kelimesi Latince Prusya anlamına gelir. 1909, Derneğin kuruluş Yılıydı.

BVB sekiz kez Alman şampiyonluğunu kazandı. Ligde sadece FC Bayern Münih, Borussia Dortmund takımından daha fazla şampiyonluk kazandı. 1966’da Dortmund, Avrupa Kupası’nı kazanan ilk Alman takım oldu. Bir diğeri 1997’de Şampiyonlar Ligi ile takip edildi. Borussia Dortmund, Almanya’nın en popüler kulüplerinden biridir ve 100.000’den fazla kulüp üyesine sahiptir.

Borussia Dortmund Nerenin Takımı - BVB Ne Demek
Borussia Dortmund Nerenin Takımı – BVB Ne Demek

Bvb maçlarını Signal Iduna Park’ta oynuyor. Eskiden Vestfalya Stadyumu denirdi. Yaklaşık 82.000 koltuk ile Almanya’nın en büyük Stadyumu ve Avrupa’nın en büyüklerinden biridir. Güney Tribünündeki taraftarlar “Sarı duvar” olarak adlandırılıyor. Takımın arkasında bir duvar gibi duruyorsunuz.

Dortmund şehri Ruhr bölgesinde yer almaktadır. Burası çok fazla sanayinin olduğu bir bölge. Bu nedenle Borussia Dortmund sıradan işçilerin bir Birliği olarak kabul edilir. BVB’NİN en büyük rakibi GELSENKİRCHEN’DEN FC Schalke 04. İki takımın maçlarına “bölge derbisi” denir. Bölge Ruhr bölgesi için başka bir kelimedir, Derby birbirine yakın şehirler arasındaki bir oyundur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here