Bozüyük

Bozüyük Bilecik iline bağlı bir ilçedir. Bozüyük ilçesi Bilecik il merkezine 34 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bozüyük Gezilecek Yerler

Bilecik ilinin en büyük ilçesi olan Bozüyük’ün nüfusu bağlı olduğu Bilecik il merkezinden daha fazladır. Bozüyük ilçesi önemli bir kültür ve ticaret merkezidir. Bozüyük ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Kasım Paşa Camisi

Bozüyük ilçe merkezinde yer almaktadır. Kasım Paşa Camisi; Kanuni Sultan Süleyman’ın komutanlarından olan Kasım Paşa tarafından 1528 yılında inşa edilmiştir.

Göz at ;

  1. Bozüyük Gezilecek Yerler
  2. Bozüyük Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Bilecik Gezilecek Yerler
  4. Bilecik’de Gezilecek 10 Yer
  5. Bilecik Gece Hayatı
  6. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  7. Bilecik Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Bilecik Otelleri ve Bilecik Otel Fiyatları
  9. Bilecik Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Mimar Sinan tarafından yapılan Kasım Paşa Camisi Klasik Osmanlı camilerinin tipik bir örneğidir. 1939 yılında onarım gören cami günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılardandır.

Orijinal hali korunan Kasım Paşa Camisi mihrabı, minberi, ağaç işçiliği, çinileri ve kalem işi süslemeleri ile dikkat çekmektedir.

Kasım Paşa İmareti

Kasım Paşa Camisine yaklaşık 20 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Kasım Paşa İmaretinin tam ortasında bulunan aydınlatma feneri dikkat çekmektedir. Günümüzde bu tarihi yapı aşevi olarak hizmet vermektedir.

Atatürk Köşkü

Bozüyük ilçe merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Sivil mimarinin en güzel örneklerinden olan köşk Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Albay İbrahim Çolak tarafından 1930 yılında yapılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk 1930 yılında Bozüyük ilçesi ziyaretinde Bulgar tipinde yapılan bu köşkte konaklamıştır. Orman içinde yer alan tarihi köşk muhteşem güzelliği ile her yıl ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

İnönü Şehitliği

Bozüyük ilçe merkezine 6 km uzaklıkta Akpınar Köyünde yer almaktadır. İnönü Savaşlarının geçtiği yerde bulunan şehitlikte 844 şehit mezarı yer almaktadır.

Vatanı için canını feda eden şehitlerimizin yattığı İnönü Şehitliği ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Her Yıl 1 Nisan günü bu şehitlikte İnönü Şehitleri Anma Töreni yapılmaktadır.

Metristepe Zafer Anıtı

Bozüyük ilçe merkezine 16 km uzaklıkta yer almaktadır. İnönü Savaşlarında şehit olanların anısına betonarme olarak 24 metre yüksekliğinde yapılmıştır.

Anıt üzerinde bulunan rölyeflerde savaşa katılan birlikler ve komutanlar hakkında bilgi verilmektedir. Bölgenin en yüksek yeri olan Metristepe’de yapılan anıt ve şehitlik görülmesi gereken yerlerdendir. Her yıl 1 Nisan günü burada anma törenleri yapılmaktadır.

İntikam Tepe Şehitliği

Bozüyük- Dodurga karayolu üzerinde yer almaktadır. İntikam Tepe Şehitliğinde Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşen şehitlerimizin mezarları bulunmaktadır.

İstiklal Marşında denildiği gibi “ Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı, düşün altında binlerce kefensiz yatanı” Bozüyük ilçesinde gördüğümüz her şehitlik bize bu sözü tam anlamıyla hissettiriyor.

Kömürsu Yaylası

Bozüyük ilçe merkezine 28 km uzaklıkta yer almaktadır. Karaçam, ardıç, kayın, karaçam ağaçları ve rengarenk çiçekler ile kaplı Kömürsu Yaylası temiz ve bol oksijenli havası ile dikkat çekmektedir.

Yayla turizmi açısından önemi bir yere sahip olan Kömürsu Yaylasında 4 adet su kaynağı bulunmaktadır. Doğal bir güzelliğe sahip Kömürsu Yaylası doğa yürüyüşü ve kamp yapmak için tercih edilebilir.

Türbin Mesire Alanı

Bozüyük ilçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçe merkezine yakın olmasından dolayı ulaşım problemi yoktur. Yeşil tabiata sahip bir mesire yeridir.

Türbin Mesire Yerinde piknik alanı, çocuk oyun alanı, lokanta ve çeşme bulunmaktadır. Güzel bir hafta sonu tatili için tercih edebilirsiniz.

Camiyayla Köyü

Bozüyük ilçe merkezine 35 km uzaklıkta yer almaktadır. Camiyayla Köyünün en önemli özelliği sahip olduğu sudur. Yapılan araştırmalara göre bu köyün suları içerdiği asit oranından dolayı böbreklerdeki kum ve taşları düşürmektedir.

Yeşillikler içinde yer alan Camiyayla Köyüne yolunuz düşerse mutlaka muhteşem bir lezzete sahip olan peynirini almanızı tavsiye ederim.

Bozüyük Hangi Şehirde
Bozüyük Haritası
Bozüyük Nasıl Gidilir
Bozüyük Nerede
Bozüyük

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here