Brandenburg Nerede, Hakkında Bilgi
Brandenburg Nerede, Hakkında Bilgi

Brandenburg Almanya’da bir eyaletidir. Adını orada bulunan Brandenburg kentinden almıştır. Başkent, doğrudan Berlin ile sınırlanan Potsdam’dır. Brandenburg eyaletinde yaklaşık iki buçuk milyon kişi yaşamaktadır. Kendi Federal Eyaleti olan Berlin’i çevrelemektedir.

Brandenburg Nerede, Hakkında Bilgi
Brandenburg Nerede, Hakkında Bilgi

1415 yılından beri Brandenburg, Hohenzollern ailesi tarafından yönetilmektedir. Bunlar daha sonra Prusya kralları ve daha sonra da Alman imparatorları oldu. 1945 yılına kadar Brandenburg bir Prusya Eyaleti, daha sonra da kendi ülkesiydi. Doğu bölgeleri aynı anda Polonya’ya da kaldı. Alman Demokratik Cumhuriyeti döneminde Brandenburg dağıldı ve bunun yerine birkaç bölgeye dağıldı. 1990 yılından bu yana Brandenburg yine bir ülke ve Federal Almanya Cumhuriyeti’nin bir parçasıdır.

Brandenburg’da çok az büyük şehir vardır. Ancak birçok göl, alan ve Orman vardır. Bazı bölgelerde birkaç yıldır Kurtlar yaşamaktadır. Arazi oldukça düzdür ve en fazla birkaç tepeye ve daha küçük dağlara sahiptir. Brandenburg’un en büyük nehirleri Elbe, Oder, Havel ve Spree nehirleridir. Havel ve Spree de Berlin’den geçiyor ve birçok önemli yol oraya gitmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz