Bratislava Gezilecek Yerler
Bratislava Gezilecek Yerler

Bratislava kenti Slovakya‘nın başkenti ve en güzel şehridir. Ziyaretçilerine gerçekten harika yerler ve ilgi çekici alanlar sunmaktadır. Özellikle tarihi şehir merkezinde keşfedilecek çok mekan bulunmaktadır. Böylece, bir şehir gezisi sırasında çok sayıda bakış açısının tadını çıkarabilir, güzel Tuna kıyısı boyunca dolaşabilir ve birçok kafe ve bardan birinde durak yaparak etrafı gözlemleyebilirsiniz. Yolda bir ya da birden fazla ünlü Bronz Heykelle karşılaşacaksınız. Tuna Nehri üzerindeki şehir, birçok ilginç cazibe merkezi ile sizi kesinlikle büyüleyecek!

Altstadt von Bratislava (Stare Mesto)

Bratislava’nın eski kenti (Stare Mesto) Slovak başkentinin tarihi kalbidir. Mahalle bir ortaçağ kalesi, restore edilmiş binalar, Arnavut kaldırımlı sokaklar ve güzel Saraylardan oluşmaktadır. Bu küçük mahalle aynı zamanda ziyaretçilerin keşfedebileceği ve keşfedebileceği Tarih, gece hayatı, restoranlar ve alışveriş olanaklarıyla doludur.

Bratislava Gezilecek Yerler
Bratislava Gezilecek Yerler

Schloss Bratislava (Bratislavsky Hrad)

Tuna Nehri’nin kuzey kıyısında, Eski Kent’e (Stary Mesto) bakan ormanlık bir tepede yer alan Bratislava Kalesi (Bratislavsky Hrad), şehrin en çarpıcı simgesidir. Şehrin her yerinden görülebilen Rönesans sarayı, 16. yüzyıldan kalmadır ve bugün Slovak Ulusal Müzesi’nin bir parçası olan Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Slowakisches Nationaltheater (Slovenské Národné Divadlo)

Doğu kanadının mimari odağı Hviezdoslavovo namestie (Eski Bratislava Kentindeki iki ana Barok meydandan biri), Slovak Ulusal Tiyatrosu (Slovenské Národné Divadlo veya kısaca SND) muhteşem bir Neo-Rönesans binasıdır. Viyana Tiyatro tasarımcıları Hermann Helmer ve Ferdinand Fellner tarafından tasarlanan SND, Habsburgların Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun geliştiği ve sanatsal sütun cephesinin Shakespeare ve Goethe gibi oyun yazarlarının Büstleriyle kaplandığı bir zamanda 1886 yılında tamamlandı.

Kırmızı kadife ve yaldızlı Oditoryumdan yapılmış peluş ev, 600’den fazla kişiyi ağırlayabilir. Sezon Eylül ayından Temmuz ayına kadar sürer. Repertuar, Mozart’ın sihirli Flütü ve Dragon Kungfu Dance Company’nin çağdaş performansları gibi eski Favoriler de dahil olmak üzere kapsamlı bir Opera, Bale ve Drama programını içermektedir.

St. Martin Kathedrale (Dóm Sv. Martina)

Bratislava’daki birçok kilise gibi, St. Martin Katedrali (D. Martina), eski bir Romanesk Bazilikanın kalıntıları üzerinde, yıldızın kenarında (Eski Şehir) inşa edilmiştir. Üç nefli bugünkü Gotik Katedral (D-tam olarak, d-tam olarak) 1452’de kutsandı ve 1563 ve 1830 yılları arasında, popüler İmparatoriçe Marie Therese de dahil olmak üzere 11 Macar hükümdarı burada taçlandırıldı.

UFO-Aussichtsplattform

Slovak Ulusal ayaklanmasının fütüristik Köprüsü (aynı zamanda Novembristoran Most veya yeni köprü olarak da bilinir) 432 metre uzunluğundadır ve 1972’de 1944’te Alman işgaline karşı Slovak direnişinin anısına açılmıştır. Yol Köprüsü, Tuna nehrini, nehrin Güney kıyısının 95 metre yukarısında duran ve Sovyet mimarisinin alışılmadık derecede başarılı, şık ve popüler bir parçası olan bir Pilon tarafından desteklenen tek bir çelik açıklığa geçiyor.

Devin Castle (Devinsky Hrad)

Bratislava’nın kapılarında Devin Kalesi (Devinsky Hrad), 9. yüzyıldan kalma slovakya’daki Slav yerleşimlerinin en eski izlerini göstermektedir. Kale birçok kez el değiştirdi ve 19. yüzyıl Napolyon savaşları sırasında havaya uçurulana kadar yenilenmiştir. Kalenin kalıntıları bugün Slovak Ulusal sembolüdür ve kulelerden nefes kesen panoramik manzaralar sunmaktadır.

Primatenpalast (Primaciálny Palác)

Bratislava’nın kalbinde, pembe cephesi ile Neoklasik primat Sarayı (Primaci Spagnilny Palc) bulunmaktadır. Bir zamanlar Başpiskoposun ikametgahı olan şey, şimdi Bratislava belediye başkanının ikametgahı olarak hizmet ediyor ve Belediye Meclisine ev sahipliği yapıyor. Bu mimari Mücevherde Napolyon, 1805’te Austerlitz Savaşı’ndan sonra Bratislava Barışı’nı imzaladı.

Grassalkovich Palace (Grasalkovicov Palac)

Alçak, beyaz badanalı Barok Grassalkovich Sarayı (Grasalkovicov Sarayı), Bratislava’daki Starý Mesto’nun (Eski Şehir) kuzey ucundaki Hodžovo námestie’de yer almaktadır ve 1760 yılında İmparatoriçe Marie Therese’nin zengin bir danışmanının özel konutu olarak inşa edilmiştir. Anton Grassalkovich, zarif İkametgahında kendisini güzellik ve müzikle çevreledi; besteci Joseph Haydn ve Macar Soylularının seçkin üyeleri sık sık salonunu ziyaret etti.

Orava Schloss (Oravský Hrad)

Orava Kalesi (Oravsk-Hrad), Slovakya’nın kuzeyindeki Orava Nehri üzerindeki bir tepede yer alır ve Slovakya’nın en güzel kalelerinden biri olarak kabul edilir. Kale, bölgenin Macaristan Krallığı’nın bir parçası olduğu 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Moğol istilasına karşı korunmak için inşa edilmiş eski bir ahşap kalenin yerinde yer almaktadır. Başlangıçta Romanesk ve Gotik tarzda tasarlanırken, daha sonra Rönesans ve neo-Gotik olarak yeniden inşa edildi.

Michaels Tor (Michalska Brana)

Michael Kapısı (Michalska Brana), bratislava’nın Ortaçağ müstahkem duvarlarından yapılmış çift Halkasındaki orijinal dörtlüden tek müstahkem kapıdır. 14. yüzyılda başlayan ve avlarını ülkeye getiren balıkçılar tarafından yaygın olarak kullanılan Gotik bir kuledir. 1750’lerde, kapının Barok bakır kubbesi ve St. Bir Ejderhayı öldüren Michael, kulenin yüksekliğini 51 metreye çıkardı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here