Budapeşte Hakkında Bilgi
Budapeşte Hakkında Bilgi

Budapeşte, Macaristan’ın başkenti ve en büyük şehridir. 1873’ten beri varlar: O zamanlar birkaç şehir bir araya getirilip tek bir kentte birleştirildi: Buda, Sprabbuda ve Pest. Tuna Nehri üzerinde, yaklaşık 2400 yıl önce keltler yaşıyordu. Romalılar daha sonra Orduları için bir kamp kurdular. Buna ek olarak, M. ö. 1.yüzyılda küçük bir kasaba ortaya çıktı: eski Buda anlamına gelen Sprubbuda.

Budapeşte Hakkında Bilgi
Budapeşte Hakkında Bilgi

Halkların göçü sırasında Slavlar bölgeye geldi. Nehrin diğer tarafında, batı tarafında bir yer kurdular. Muhtemelen tepelerde çok sayıda mağara vardı.

Macarlar buraya MS 900 yılında geldi. Buda Tepesi’nde bir kale inşa ettiler. 1361’de Macarlar Buda’yı Krallıklarının başkenti yaptılar. 1800’den sonraki yıllarda Pest daha önemli bir şehir haline geldi. O günlerde şehirlerde çok sayıda Alman yaşıyordu.

Bugün Budapeşte‘de yaklaşık olarak iki milyon kişi yaşamaktadır. Her beş Macardan biri başkentte yaşamaktadır. On bir köprüye sahip olan şehirde birçok cazibe merkezi bulunmaktadır. Her yıl dört buçuk milyon turist Budapeşte’yi ziyaret etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here