Budapeşte

Budapeşte Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Macaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Budapeşte, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Macaristan’da ziyaret etmek için en iyi yerlerden biri hiç şüphesi bu kenttir. Bu kenti daha iyi tanımak için şehir hakkında bazı bilgileri özet şeklinde vermeye çalışacağız şöyle ki;

Tarih: Roma kentlerinden biri olan Budapeşte 1241 yıllında Moğal İstilasına uğramıştır. 1526 yıllında Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1686 yıllında Macarlar kenti geri almışlardır. 1873 yıllında ayrı olan Buda ve Peşte kentleri birleşmiştir. 2. Dünya savaşında büyük bir yıkım yaşayan şehir yakın tarihte bu izleri silmeyi başarmıştır. Orta Avrupa’nın parlayan şehirlerden biri olmuştur.

Coğrafi Bilgi: Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte Orta Avrupa’da bulunmaktadır. Tuna nehrinin dağları aşıp ovaya ulaştığı alanda kurulan bir şehirdir.

Nüfus: Budapeşte 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 1.712.054’dır. Bu haliyle Macaristan’ın en büyük ve kalabalık şehri olmuştur. Avrupa’nın ise 7. büyük şehridir.

İklimi: Budapeşte şehrinde Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Şehirde  yazın en yüksek sıcaklık 22, kışın en düşük sıcaklık ise-1 derece civarındadır.

Ne Zaman Gidilir: Buraya 4 mevsimde rahatlıkla gidebilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde şehrin en kalabalık olduğu sezondur. Buraya daha sakin bir sezonda ziyaret etmek isterseniz Mart-Mayıs aylarını tercih etmelisiniz.

Resmi Dili: Budapeşte’nin Resmi Dili Macarca’dır. Şehirde İngilizce bilenlerin sayısı ne yazık ki azdır.

Para Birimi:

Budapeşte para birimi Macar Forinti’dir.  uluslar arası kodu HUF’dur. 1 HUF = 0.0134 Türk Lirası yapar.

Vize Durumu: Buraya gitmek için Gri, yeşil ve siyah pasaport sahiplerinde vize şartı aranmazken normal pasaportlar için Schengen vizesi isteniyor.

Gezi Süresi: Macaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Budapeşte, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Macaristan’da ziyaret etmek için en iyi yerlerden biri hiç şüphesi bu kenttir. Dünyanın en büyük termal su mağara sisteminin yanı sıra dünyanın ikinci büyük sinagogu ve şehrin en gözde cazibe merkezi olan üçüncü büyük Parlamento binasına ev sahipliği yapmaktadır. Aslen şehir surunun bir parçası olan Balıkçılar Kulesi’nden Tuna Nehri’nin ve şehrin muhteşem manzaralarını bulacaksınız. İkinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen Yahudilerin dokunaklı anıtları, Yahudilerin atış yapmadan önce ayakkabılarını çıkardığı ve nehir tarafından yıkandığı Tuna Ayakkabıları’nda bulunabilir. Bu olağanüstü şeyleri görmek için size en az 3 gün gerekir. Şehri güzel bir plan yapıp gezmelisiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Vörösmarty Meydanı

Budapeşte şehrinin en önemli yerlerinden biridir. Şehrin kalbi sayılan Vörösmarty Meydanı ilk rotanız olmalıdır. Meydan isimini Macar şair Mihály Vörösmarty‘den almıştır. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunur. Burada bu yapıları ziyaret edip planınızı kurabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Şehrin her tarafında buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bütün durak ve istasyonların merkezi sayılmaktadır.

Aziz Stefan Bazilikası(St. Istvan Bazilikası) 

Deak Ferenc ter meydanında bulunan bu yapı 1851 yıllında József Kauser tarafında inşa edilmiştir. 1905 yıllından berri Katolik kilisesi olarak hizmet etmektedir. Yapı mimarisiyle oldukça dikkat çekicidir. Muhteşem gösterişli bu yapının tepesine çıkıp şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: M3 metro hattına binip Arany János Sokağı durağında inip buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Budapest, Szent István tér 1, 1051 Macaristan
Telefon: +36 1 311 0839
Andrassy Utca (Caddesi) 

Şehrin alışveriş caddesi olarak bilenen bu caddesi mutlaka görülmesi gerekir. Bu cadde üzerinde çok sayıda alışveriş merkezi ve mağaza bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu caddeye uğrayıp alışveriş yapmalısınız.

Nasıl Gidilir: Şehrin her tarafında buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bütün durak ve istasyonların merkezi sayılmaktadır.

Opera Binası (Magyar Állami Operaház) 

Andrassy Caddesi’nde bulunan bu yapı 1875-1884 yılları arasında Miklós Ybl tarafında inşa edilmiştir. İç ve dış mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Sanata merakınız varsa mutlaka bir gösteriye katılın derim.

Nasıl Gidilir: M1 metro hattına binip Opera durağında inip ulaşabilirsiniz.

Adres: Budapest, Andrássy út 22, 1061 Macaristan
Telefon: +36 1 814 7100
Terör Evi Müzesi (House of Terror Museum) 

Andrassy caddesi üzerinde bulunan bu yapı Nazi döneminde karakol olarak kullanılmıştır. Bu dönemde burada birçok katliam yaşanmıştır.  2002 yıllında burayı terör müzesi yaptılar. Nazi’nin yaptıkları katliamları burada sergilenmektedir. Bence herkesin mutlaka gitmesi gereken bir müzedir.

Nasıl Gidilir: 4 veya 6 numaralı tramvay hattı ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Budapest, Andrássy út 60, 1062 Macaristan

Telefon: +36 1 374 2600

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü kapalı olan müze Salı – Pazar günleri 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Ücret:Yetişkin:  2.000 HUF (6-7€)
Öğrenci: 1.000 HUF (3-4€)

Dohany Sokağı Sinagogu (Dohány utcai zsinagóga)

1854-1859 yılları arasında  mimar Ludwig Förster tarafında inşa edilen bu yapı Avrupa’nın en büyük, Dünyanın ise 2. büyük sinagogdur. Sinagog bünyesinde kahramanların tapınakları, mezarlık, Holokost anıtı ve Theodor Herzl’in doğduğu ev ve Yahudi Müzesi bulunur.

Nasıl Gidilir: 47, 49 tramvay hattı veya 7 ve 7a numaralı otobüs hattı ile ulaşabilirsiniz. Ya da M2 metro hattı ile de ulaşabilirsiniz.

Adres: Budapest, Dohány u. 2, 1074 Macaristan
Telefon: +36 1 343 0420
Zincirli Köprü (Széchenyi lánchíd)

Tuna nehri üzerinde bulunan bu köprü, şehrin ilk taş köprüsüdür. Buda ve peşte bölgelerini birbirine bağlar. Zincirli Köprüsünün mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Özellikle akşam vakitlerinde devreye giren ışıklandırması bir harika olmaktadır.

Adres: Budapest, Széchenyi Lánchíd, 1051 Macaristan 

Buda Kalesi (Budavári Palota)

1265 yıllında şehre hakim bir tepede inşa edilmiştir. Birçok kez onarım gören yapı Osmanlıdan izler taşımaktadır. Günümüzde kalenin bir bölümü tarih müzesi olarak kullanılmaktadır. 1987 yıllından berri ise UNESCO Dünya Miras listesinde bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir: 16 ve 16A numaralı otobüs hatları ile buraya ulaşabilirsiniz. Ya da Chain Köprüsü bitimindeki finüküler ile kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Adres: Budapest, Szent György tér 2, 1014 Macaristan
Telefon: +36 1 458 3000
Matthias Kilisesi (Mátyás-templom)

Buda Semti’ndeki Kale Bölgesi’nde bulunan yapı 1015 yıllında Macar Kralı I. Stefan tarafından inşa edilmiştir.  Fakat bugünkü hali 15. yüzyıldan gelmedir. Yapının mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Burada birçok müzik organizasyonu düzenlenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Nasıl Gidilir: M1,M2 ve M3 metro hattı veya 16, 16A otobüs hatları ile ulaşılabilir.

Adres: Budapest, Szentháromság tér 2, 1014 Macaristan
Telefon: +36 1 355 5657
Ziyaret Saatleri: Pzt-Cuma: 09: 00-17: 00, Cmt: 09: 00-17: 00 , Pazar: 13.00 – 17.00
Ücret: Yetişkin: 1 500 Ft, Öğrenciler (sertifika ile) 1 000 Ft ,Emekli (bir sertifika ile) 1 000 Ft, Aile kartı (2 yetişkin + 1 çocuk) 3 500 Ft,
Balıkçı Tabyası (Halászbástya)

Buda kalesin hemen yanında Matthias Kilisesi’nin ise önünde bulunur. Harika manzarası ile şehri kuş bakışı görmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Bu yapı 1895-1902 yılları arasında inşa edilmiştir.

Nasıl Gidilir: Chain Köprüsü‘nün sonundaki füniküleri kullanarak buraya kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Adres: Budapest, Szentháromság tér, 1014 Macaristan

Telefon: +36 1 458 3030

Ziyaret Saatleri: Hafta içi 09.00-17.00, hafta sonu ise 09.00-12.00 saatleri arasında açıktır.

2.Gün

Tuna Turu 

Bilindiği üzere Buda ve Peşte iki farklı şehirdir. Bunlar 1873 yıllında birleştiler. Bunlar resmiyette birleşseler bile Tuna Nehri yüzünde hiçbir zaman tam olarak bir kent olmamıştır. Şehri ikiye bölen nehir olarak bilinir. Bu nehir üzerinde tekne turu yapılmaktadır. Tekne turu ile şehrin birçok harika yerini görebilirsiniz. Tur yaklaşık 1 saat sürmektedir.   Buraya giderseniz bu turlara mutlaka katılın.

St Gellert Tepesi

Şehrin harika manzarasını izlenecek bir tepedir. Tepe üzerinde  Aziz Gerard heykeli bulunur.  Aziz Gerard, Ülkeye Hıristiyanlığı getiren papazdır. Bu papaz bir isyan sonucunda tepede atılarak ölür. Bu nedenle ismi hem tepeye veriliyor hem de tepe üzerinde heykeli yapılıyor.

Nasıl Gidilir: 41, 47 ve 49 numaralı tramvay hattı veya 27 numaralı otobüs hattı ile ulaşabilirsiniz.

Gül Baba Türbesi

Rózsadomb yada Gültepe ismi ile bilinen yerde bulunan bu türbe 1543-1548 yılları Budin Beylerbeyi Mehmet Paşa tarafında inşa edilmiştir. Gül Baba, Budin seferine Kanuni Sultan Süleyman zamanında katılıp burada 10 yıl yaşadıktan sonra şehit düşmüştür. Buraya gelirseniz bu türbeyi mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: 17 numaralı tramvay hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Budapest, Mecset u. 14, 1023 Macaristan
Telefon: +36 1 487 8800
Central Market Hall (Központi Vasarcsarnok)

Macarların da alışveriş yaptığı kapalı bir pazar olarak bilinir. Buraya gelip alışveriş yapabileceğiniz gibi sadece pazarı dolaşmak içinde gelebilirsiniz. Harika bir yerdir.

Nasıl Gidilir: 2, 47, 49 tramvay hattı veya M2 metro hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Budapest, Vámház krt. 1-3, 1093 Macaristan

Telefon: +36 1 366 3300

Margaret Adası 

İki harika köprü ile şehre bağlanan adada çok sayıda tarihi yapı ve park bulunur. İsmini Macar kralı IV. Béla’nın kızından alıyor. Buraya mutlaka gelip tarihi yapıları ve parkları gezmelisiniz.

Nasıl Gidilir: 4 ve 6 numaralı tramvay hattı veya 26 numaralı otobüs hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

3.Gün

Szimpla Kert Pazarı

Şehrin yerel pazarlarından biri olup, istediğiniz her şeyi burada kolayca temin edebilirsiniz. Yolunuz düşerse mutlaka bu pazara bir tur atın.

Nasıl Gidilir: Buraya 4 ve 6 numaralı tramvay hattı ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Kazinczy utca 14.Budapeşte 1075, Macaristan
Telefon: +36 1 352 4198
Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere)

1896-1929 yılları arasında inşa edilen ve yerel adı Hősök tere olan meydanı mutlaka gezip görmelisiniz. Meydan üzerinde çok sayıda tanınmış kişinin heykeli bulunmaktadır. Bu heykeller Macarların Avrupa’ya gelişinin 1000.  yılı nedeniyle yapılmış. Yine meydan çevresinde hayvanat bahçesi ve termal havuzları bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir: M1 metro hattına binip  Hősök tere durağında inip biraz yürüdükten sonra ulaşıyorsunuz.

Adres: Budapest, Hősök tere, 1146 Macaristan
Telefon: +36 1 322 4098
Széchenyi Termal Hamamı (Széchenyi-gyógyfürdő)

1913 yıllında Mimar Győző Czigler tarafında tasarlanan bu hamam Ülkenin en büyük termal tesisleri arasında sayılmaktadır. Aynı zamanda dışarıda harika havuzu da bulunan terminalin gelenlerin gitmek istemediği bir yerdir. Şehirde mutlaka uğranması gereken bir yerdir. Birde suları şifalı olarak bilinir.

Nasıl Gidilir: M1 metro hattına binip Szechenyi Furdo durağında iniyorsunuz kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra ulaşıyorsunuz.

Adres: Budapest, Állatkerti krt. 9-11, 1146 Macaristan

Telefon: +36 1 363 3210

Şehir Parkı (Varosliget)

Şehirde sakin ve huzurlu bir yer arayanların tercih ettiği bir parktır. Parkta yürüyüş yapabilir, tur atabilir ya da oturup dinlenebilirsiniz. Tabi bol bol manzara fotoğrafı çekebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Kahramanlar Meydanından yürüyerek parka ulaşabilirsiniz.

Adres: Budapest, Kós Károly stny., 1146 Macaristan

Vajdahunyad Kalesi (Vajdahunyad vára) 

Macarların yurt edinmelerinin 1000. yılı  anısına yaptıkları bu kale Kahramanlar Meydanı’nın hemen arka tarafında bulunur. Kalenin mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Kale bahçesi yaz aylarında konserler ve müzik festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Yine bahçe de Tarım Müzesi bulunur.

Nasıl Gidilir: M1 metro hattına binin Szechenyi Furdo durağında inip biraz yürüdükten sonra buraya ulaşabilirsiniz. Ayrıca 105 numaralı otobüs ya da  70, 72, 75 ve 79 numaralı tramvay hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Budapest, Vajdahúnyad vár, 1146 Macaristan

Telefon: +36 1 422 0765

Ücret: Yetişkinler için Biletler: HUF 1,100, Çocuklar için Biletler: HUF 550

Tuna kıyısındaki ayakkabılar(Shoes on The Danube)

Tuna kıyısındaki ayakkabılar veya Tuna Ayakkabıları, Budapeşte şehrinde bulunan bir holokost anıtıdır. Yahudilerin atış yapmadan önce ayakkabılarını çıkardığı ve nehir tarafından yıkandığı Tuna Ayakkabıları’dır. Bu ayakkabılar günümüzde anıt türünde sergilenmektedir. Nehir kenarında bulunan ayakkabıları mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: M2 numarlı metro hattına binip  Kossuth Lajos tér durağında inip ulaşabilirsiniz. Ayrıca 2 numaralı tramvay hattı ya da 15, 70 ve 78 numaralı otobüs hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Budapest, Id. Antall József rkp., 1054 Macaristan

Parlamento Binası (Orszaghaz)

1884-1902 yılları arasında Neo-Gotik mimari tarzında inşa edilen bir yapıdır. Bu yapı mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Özellikle merdivenleri ve süslü odalarını mutlaka görmelisiniz. meclis tatile girdiği zaman ziyaretçilere açılan bina görenleri hayrette düşürmektedir.

Nasıl Gidilir: M2 numarlı metro hattına binip  Kossuth Lajos tér durağında inip ulaşabilirsiniz. Ya da 2 numaralı tramvay hattı ile ulaşılabilir.

Adres: Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3, 1055 Macaristan

Telefon: +36 1 441 4000

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde çok sayıda taksi bulunmaktadır. Fakat resmi ticari taksiler dışında birçoğu da korsandır. Korsan taksilere karşı dikkatli olmalısınız. Birde burada taksicilere %20 oranında bahşiş vermeniz gerekir. Bu nedenle taksi kullanmanızı pek önermiyorum.
Metro Şehirde gelişmiş bir metro ağı bulunmaktadır. Özellikle 2, 4 ve 6 numaralı metro hatları ile gezilecek yerlere gidebilirsiniz. Şehirde tek yön Bilet  350 HUF(4,73 TL), Şehir içinde günlük sınırsız bilet ise 1650 HUF (22,29TL)’dur. Bu bileti alıp gün içinde sınırsız ulaşım yapabilirsiniz.
Tramway Şehrin her tarafına yayılmış Tramvay hattı bulunmaktadır. Bu hatla istediğiniz birçok yere rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehirde tek yön Bilet  350 HUF(4,73 TL), Şehir içinde günlük sınırsız bilet ise 1650 HUF (22,29TL)’dur. Bu bileti alıp gün içinde sınırsız ulaşım yapabilirsiniz.
Bisiklet Budapeşte, banliyölere bol seçenekler sunan gelişmiş bir ulaşım sistemine sahiptir. Yine de, ulaşım seçeneklerinden biriside bisikletlerdir. Rıhtımlar ve otlarla kaplı bisiklet yolları ile, insanların trafikte yorgunluğa ve gürültüye maruz kalmaktan korumaktadırlar.
Minibüs, Otobüs Şehrin her tarafına ulaşan otobüs hatları bulunur. Burada istediğiniz her noktaya otobüsle ulaşama imkanınız bulunmaktadır. Gece çalışan otobüs hatları da bulunur.  Şehirde tek yön Bilet  350 HUF(4,73 TL), Şehir içinde günlük sınırsız bilet ise 1650 HUF (22,29TL)’dur. Bu bileti alıp gün içinde sınırsız ulaşım yapabilirsiniz.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Budapeşte şehir merkezine yaklaşık 16 km uzaklıkta Ferenc Liszt Havaalanı bulunur. İstanbul’dan buraya direk sefer bulunmaktadır. Yaklaşık 2 saat yolculuktan sonra Budapeşte’ye varıyorsunuz. Buraya ulaştığınızda kent merkezine girmek için otobüs, tren veya taksi bulabilirsiniz. Gün içinde 200E numaralı otobüsle ulaşabileceğiniz gibi gece olursa 900 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz. (Otobüs bileti 350 Hu olup yani yaklaşık 4,5 Tl’ye tekabül etmektedir. )
Otobüs Başta Macaristan şehirleri olmak üzere birçok Orta Avrupa şehrinden buraya otobüsle ulaşabilirsiniz. Yollar gayet düzgün ve konforludur.
Tren Budapeşte’den tren seferleri bulunmaktadır. Avrupa’nın birçok şehrinden buraya trenle ulaşabilirsiniz. Yine Havalanından şehir merkezine trenle ulaşma imkanına sahipsiniz.
Gemi Bilindiği üzere Buda ve Peşte iki farklı şehirdir. Bunlar 1873 yıllında birleştiler. Bunlar resmiyette birleşseler bile Tuna Nehri yüzünde hiçbir zaman tam olarak bir kent olmadı. Şehri ikiye bölen nehir olarak bilinir. Bu nehir üzerinde tekne ve bot turları yapılmaktadır. Buraya giderseniz bu turlara mutlaka katılın.
Araba Şahsi aracınızla Avrupa’nın birçok şehrini geze geze Budapeşte’ye ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Buda şehrinde alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Şehir merkezinde çok sayıda alışveriş merkezi, mağaza ve hediyelik eşya satan dükkan bulunur. Bu mekanlarda birçok ürün ülkemize göre daha uygun fiyatta alabilirsiniz. Şehirde alışveriş denilince akla iki yer gelir bunlar Vaci Utca ve Andrassy caddeleridir. Bu caddeler üzerinde çok sayıda alışveriş merkezi bulunur. Bunun dışında şehirde bir diğer alternatif pazarlardır. Şehirde bulunan popüler pazarlar şunlardır. Great Market Hall, Hunyadi Ter ve Rakoczi Ter. Buraya kadar gelmişken ne satın alırım diyorsanız işte sizin hazırladığımız liste:

 • Tokai şarapları
 • Macar porselenleri
 • Geleneksel mavi gömlek ve etekleri
 • Süs eşyaları
 • kilitli kutu
 • Magnet

Yeme İçme

Burada Macar Mutfak kültürü ile tanışmanızı tavsiye ederim. Çünkü Macar Mutfağın temeli Osmanlı Mutfağına dayanmaktadır. Harika lezzetli yemekleri bulunur. Yemeklerin neredeyse hepsinde yerel baharatlar bulunmaktadır. Bu baharatlar ile yemekler harika bir tat almaktadır. Macar Mutfağında ilk olarak bizde olduğu gibi çorba ile başlanır ki Burada çok popüler çorbalar bulunur. Yine ana yemeklerin temeli et ve sebze yemekleri oluşturur. Şehirde çok sayıda restoran bulunur. Bu restoranlarda sadece Macar Yemeği değil bütün kültürlerin yemeğini bulabilirsiniz. Şimdi Macarlaara özgü yemekleri liste haline getirdik onu size sunmak istiyorum. Şöyle ki;

 • Gulâş Çorbası(Macar mutafğın en popüler çorbası)
 • Pörkölt(Bizdeki yahni yemeğine benzemektedir.)
 • Paprica(Kırmızı Biber yemeği)
 • Tokany(Etli bir yemek, biraz kuru)
 •  Fözeleks( taze fasulye, kabak ve mercimeğin sütlü bir sosla karıştırdıkları sebzeli yemek)
 •  Turos csusza (Peynirli makarna)
 •  Dobos Torta(Şehrin en popüler pasta çeşidi)
 • Kürtoskalacs(Sokaklarda satılan bir pasta türü)
 • Palançinka(Pasta türü, Bir tür krep)
 • Tokaji(Macar Şarabı)
 •  Palinka(votka ve cin karışımı likör)

Nerede Kalınır

Turistik bir şehir olan Budapeşte’de gezginler için birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Burada birçok otel, hostel ve günübirlik evler bulunur.

Budapeşte Otelleri

Peşte bölgesinde daha uygun fiyatta oteller bulunurken Peşte Bölgesindeki oteller daha lüks ve şık olduklarından dolayı fiyatı da biraz cep yakmaktadır. Ama her iki bölgeden de uygun fiyatta konaklama yeri bulabilirsiniz.

Öneriler

Budapeşte’de konaklama olarak daha çok Andrassy ve Terez bulvarlarında bulunan oteller seçiliyor. Burada çok sayıda lüks oteller bulunur. Yine şehir dışına çıktıkça fiyatlar daha da düşeceğini göreceksiniz. Bunlar dışında Tuna Nehri kenarında da harika konaklama yerleri bulunmaktadır.

Gece Hayatı

Budapeşte Gece Hayatı, Geceleri ve Eğlence hayatı genelde ruin barlar’da geçer. Bu bar kültürü sadece bu şehre özgü bir eğlence türüdür. Bu Mekanlarda eğlence sabah saatlerine kadar devam eder. Şehirde gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçmektedir. Budapeşte gece hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. <<Budapeşte Gece Hayatı

Turlar

Budapeşte şehrinde çok sayıda tur firması bulunur. Bu tur firmaları ile anlaşıp şehrin birçok bölgesini gezebilirsiniz. Özellikle Tuna nehrinde birçok bot ve tekne turu yapılmaktadır. Tuna Nehri üzerinde bot ve tekne turları ile şehrin güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Burada yaklaşık olarak kişi başı 1100 Huf- 1500 Huf arasında değişen bir fiyat bulunur.

Konsolosluklar

Budapeşte Büyükelçiliği

Posta Adresi
1062 Budapest
Andrassy ut 123 /
Hungary
T:+36-1 478 91 30(Konsolosluk)
+36 1 478 91 00(Büyükelçilik)F:+36-1 344 51 43
E: embassy.budapest@mfa.gov.tr: Budapeşte Büyükelçiliği
: Budapeşte Büyükelçiliği

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Buraya gitmeden uçak ve otel rezervasyonunuzu yaptırın.
 2. Toplu taşıma araçlarında mutlaka bilet alın ve yanınızda bulundurun.
 3. Her şehirde olduğu gibi taksiye binince taksimetrenin açık olduğunu dikkat edin. Kazıklanmayın.
 4. Bazı gece mekanları kıyafet kontrolü yapılmaktadır. Araştırma yapmadan gitmeyin ve yanınızda mutlaka şık elbise götürün.
 5. Şehrin gezilecek yerlerin çoğunu yaya olarak gezebilirsiniz.
 6. Şehir ucuz bir şehir olduğundan dolayı rahat bir tatil yapabilirsiniz.
 7. Şehir vize istenmektedir bilginize.
 8. Budapeşte genel anlamda güvenlidir. Fakat yine de yankesiciliğe karşı dikkatli olun.
 9. Buraya giderken paranızı dolar veya euro olarak götürün.
 10. Güzel bir planla şehri çok güzel gezebilirsiniz.

Göz at ;

 1. Budapeşte Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Budapeşte Gezilecek Yerler
 3. Budapeşte Gece Hayatı
 4. Macaristan’da Gezilecek 10 Yer
 5. Macaristan Nerede?
 6. Macaristan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 7. Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 8. Macaristan’da Nasıl Dolandırıldım?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz