Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa 2.901.396 Nüfusu ile Marmara bölgemizin en kalabalık 2. şehri Ülkemizin ise en kalabalık 4. şehridir. İlimize bağlı 17 ilçe bulunur. Bursa sanayi, turizm,  Ticaret ve tarım kenti olarak bilinir.

Bursa Gezilecek Yerler

İlimizde gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. yemekleri, havası ve tarihi yapıları ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir.

Göz at ;

 1. Bursa Gezilecek Yerler
 2. Bursa Gece Hayatı
 3. Bursa’da Gezilecek 10 Yer
 4. Bursa Hayvanat Bahçesi
 5. Timsah Arena Stadyumu Nerede
 6. Bursa Otelleri ve Bursa Otel Fiyatları
 7. Bursa Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Bursa’dan İznik’e Nasıl Gidilir, Ulaşım
 9. Bursa Su Oyunları Parkı
 10. Bursa Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 11. Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Merkezi
 12. İznik Otelleri ve İznik Otel Fiyatları
 13. İlkbahar’da Gezilecek 10 Yer
 14. Türkiye’nin En Turistik 10 Şehri
 15. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

İlimizle ilgili çok uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizde bulunan 10 gözde mekanı seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız ve eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Bursa

1-Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi

Bursa ilimizin Osmangazi ilçesinde bulunan bu müze mutlaka ziyaret edilmeli. 2004 yıllından berri hizmet etmektedir.   Bu müze kent müzecilkte örnek bir yapıdır. Zemin katında Bursa ilimizin tarihi ile ilgili eserler sergilenmekte.

Birinci katında ise Eğlence, yemek kültürü ve Hacivat karagöz öyküsü anlatılır. Bir müze düşünün hem tarihi hem eğlence hem de yeme içme bulunur. Böyle bir müze kaçırılmaması lazım diye düşünüyorum.

2-Irgandı Köprüsü

Bursa – Irgandı Köprüsü

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bulunur. Dünyanın arastalı 3 köprüsünden biridir. Bu köprü dünyada sadece 4 yerde var. Bunlar Floransa, Venedik , Bulgaristan ve Türkiyedir. Buraya geldiğinizde köprüyü ziyaret edebilir. Alışveriş yapabilir. İçinde oturup çay içebilirsiniz.

3-Koza Han

Koza Han

Bursa ilimizin Osmangazi ilçesinde bulunan Koza Han ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız. Bursa ilimize yolunuz düşerse mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biri de bu tarihi yapıdır.1492 yıllında Osmanlı hükümdarı 2. Yıldırım Beyazıt tarafında inşa edilmiştir.

Bu hanı inşa etmesinin sebebi İstanbul da bulunan medrese ve camilere gelir sağlamak amacıyla yapıldığı söylenmektedir.  Bu han Osmanlı mimarisi ile inşa edilip günümüze kadar ulaşılmıştır. Bu yapı Ulu Cami ile Beyazıt Cami arasında bulunmaktadır.

 

Han’a girer girmez sizi farklı bir hava karşılamakta han iki katlı olup 95 odadan oluşmaktadır. Bu odalar günümüzde dükkan olarak kullanılmaktadır. Eskiden beri bu dükkanlarda ipek satılmaktadır. Bahçesinde bir çay bahçesi bulunmaktadır.

Hana karşı oturup çayınızı yudumlarken tarihi yolculuğa çıkıyorsunuz. Buraya yıl boyunca  birçok ziyaretçi gelmektedir.

4-Yeşil Külliyesi

Bursa Yeşil Türbe

Yıldırım ilçesinin Yeşil Semtinde bulunmaktadır. İsmini yeşil çinilerden alan Yeşil Külliyesi; camii, türbe, medrese, imaret ve hamamdan oluşmaktadır. Çelebi Sultan Mehmet tarafından inşa edilen Yeşil Külliyeden günümüze Yeşil Camii, Yeşil Türbe ve Sultaniye Medresesi sağlam olarak ulaşmıştır.

Yeşil Camii: Çelebi Sultan Mehmet tarafından Mimar Hacı İvaz’a inşa ettirilmiştir. İki katlı iki kubbeli olarak inşa edilen Yeşil Camii adını süslemelerde kullanılan yeşil çinilerden almıştır. Erken Osmanlı mimarisini yansıtan Yeşil Camii kusursuz mimari tekniği ve görkemli yapısı ile dikkat çekmektedir.

Çeşitli motifler ve çiniler ile kaplı Yeşil Camii iç ve dış mimarisi ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Yeşil Camiinin karşısında bulunan ve külliyeyi oluşturan Yeşil Türbe ve günümüzde Türk İslam Eserleri müzesi olarak kullanılan Sultaniye Medresesi görülmesi gereken tarihi eserlerdendir

5-Bursa Ulu Camii

Bursa Ulu Camii

Osmangazi ilçesinin Atatürk Caddesi üzerinde yer almaktadır. Osmanlı Devleti zamanında I. Beyazıt tarafından Mimar Ali Neccar’a inşa ettirilmiştir. 1399 yılında yapımı tamamlanan Ulu Camii Türk tarihinin en büyük camisidir.

20 adet kubbeye sahip Ulu Caminin orta tarafında bulunan kubbeler içi aydınlatması için camlarla kaplanmıştır. Ulu Camii iki minare ve üç ana kapıya sahiptir. Caminin iç duvarlarında 192 adet hat levhası, duvar yazısı, hat sanatları ve caminin içine girdiğinizde karşı duvarda bulunan vav harfi dikkat çekmektedir. Ulu Caminin Hacı Abdülaziz oğlu Mehmet isimli sanatkâr tarafından sert ceviz ağacından kündekari tekniği ile yapılan minber büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır.

Ulu Caminin içinde bulunan şadırvandan akan su sesleri ile harika bir görüntü oluşturmakta ve huzur vermektedir.  Çeşitli zamanlarda onarımdan geçip günümüze sağlam olarak ulaşan Ulu Camii her yıl binlerce yerli ve yabancı turist almaktadır. Muhteşem ve heybetli mimariye sahip Ulu Camiyi mutlaka ziyaret listenize etmelisiniz.

6-Soğanlı Botanik Parkı

Soğanlı Botanik Parkı

Osmangazi ilçesinde Soğanlı Mahallesinde bulunmaktadır. Bol oksijenli havası ile binlerce bitkiye ev sahipliği yapan Botanik Parkta dinlenme ve spor alanları bulunmaktadır. Yemyeşil ağaçlar ve rengarenk çiçekler ile kaplı Botanik Bahçe doğal bir alan oluşturmaktadır.

Botanik Park içinde İngiliz bahçesi, Japon Bahçesi, Fransız Bahçesi, kaya bahçesi ve şekilli bitkiler bahçesi gibi çeşitli bitkilerin yer aldığı bahçeler bulunmaktadır.

Ayrıca Botanik Park içerisinde çocuk oyun alanı, masmavi sulara sahip üç büyük gölet, büfe ve kafe bulunmaktadır. Botanik Parkta hem türlü türlü bitkilere şahit olup hem de bol oksijenli havasında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

7-Uluabat Gölü

Uluabat Gölü

Mustafakemalpaşa ilçe sınırlarında bulunan Uluabat Gölünde Halilbey adası ve 6 küçük ada bulunmaktadır. Uluabat Gölüne çok sayıda su kuşları uğramaktadır.

Su kuşları ile harika bir görüntü oluşturan Uluabat Gölü görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir. Uluabat Gölünde çok sayıda kuş türüne şahit olabilirsiniz.

8-Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi

Mustafakemalpaşa ilçe merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Muradiye Köyü yakınlarında bulunan Çataltepe Mevkiinde yer almaktadır. Karadere üzerinde bulunan şelale 35 metre yükseklikten dökülmektedir.

Çok yüksekten akmasından dolayı harika bir görüntü oluşturan şelale uçan suyu andırdığı için Su Uçtu Şelalesi adını almıştır. Su Uçtu Şelalesi döküldüğü yerde bir gölet oluşturmaktadır. Bahar aylarında şelale suları artarak aktığından dolayı şelaleye yaklaşmak için yağmurluk giymek gerekir.

Mayıs ayından sonra suları azalan Su Uçtu Şelalesi çevresi mesire yeri ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Su Uçtu Şelalesinin tepesinde bulunan lokantada bu muhteşem manzaraya karşı oturup alabalık yiyebilirsiniz. Harika manzara fotoğrafları çekeceğiniz Su Uçtu Şelalesini ziyaret listenize eklemenizi tavsiye ederim.

9-Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Bursa’nın en gözde yerlerinden olan Uludağ Kayak Merkezi Osmangazi ilçesinde bulunmaktadır. Kış tatillerinin gözde yerlerinden olan Uludağ Kayak merkezi Bursa il merkezine 36 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Uludağ’da çok sayıda gelişmiş otel, tatil köyleri, dinlenme tesisleri, alışveriş merkezleri ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Uludağ Kayak Merkezinde yer seviyeye uygun kayak pistleri bulunmaktadır.

Modern görünüme ve her türlü imkana sahip Uludağ Kayak Merkezinde uzun süreli ve günübirlik tatil yapabilir. Kış aylarında karın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

10-Emir Sultan Külliyesi

Emir Sultan Külliyesi

Yıldırım ilçe merkezinde bulunmaktadır. Bursa’nın önemli tarihi eserlerinden olan Emir Sultan Külliyesi 15. Yüzyılda Yıldırım Beyazıt’ın kızı Hundi Fatma Hatun tarafından eşi Emir Sultan için inşa ettirilmiştir. Emir Sultan Külliyesi; camii, türbe, hamam ve çeşmeden oluşmaktadır.

Emir Sultan Camii: Yıldırım ilçesinde Emir Sultan semtinde yer almaktadır. Asırlık çınar ağaçları arasında bulunan Emir Sultan Camii tarihi mimarisi ve yeşil çevresi ile görsel bir şölen oluşturmaktadır.

Büyük bir avlunun içine yapılan Emir Sultan Camii avlu revaklarında bulunan ahşap kemerler ile dikkat çekmektedir. İlk yapıldığında tek kubbeli olan Emir Sultan Camii daha sonra geçirdiği onarımlarda üç kubbeli revak eklenmiştir.

Çeşitli zamanlarda onarımlar gören Emir Sultan Camii dikdörtgen planda, üç kubbeli, İznik çinileri ile süslü mihraba sahip bir yapıdır. Günümüze sağlam olarak ulaşan Emir Sultan Camisi çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Osmanlı mimarisine sahip Emir Sultan Camii görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Emir Sultan Türbesi: Emir Sultan Camisinin yanında bulunmaktadır. Emir Sultan Türbesinde Emir Sultan, eşi Hundi Hatun, oğlu Emir Ali ve iki kızının mezarı bulunmaktadır. Günümüze yapılan onarımlar ile ulaşan Emir Sultan Türbesi çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Emir Sultan Hamamı: Emir Sultan Külliyesinin bir diğer parçası olan Emir Sultan Hamamı Hundi hatun tarafından dikdörtgen yapıda, kubbeli olarak taş ve tuğladan inşa edilmiştir.

Emir Sultan Hamamı daha sonraları onarılarak günümüz kadar ulaşmıştır. Restore edilen hamamın kubbesi günümüze ulaşmamış onu yerine düz bir çatı yapılmıştır. 2008 yılında restore edilen tarihi Emir Sultan Hamamı ziyarete açıktır.

6 YORUMLAR

 1. Türkiye’nin nadide şehirlerinden bir tanesi… Bursa’ya gitmeden önce o hiç bir fikrim yoktu. Fakat gidip gördükten sonra anladım ki kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi… Özellikle Bursa Kent müzesi adeta tarih kokuyor…

 2. Irgandı köprüsü adeta, Türkiye’nin bilinmeyen güzelliklerinden biridir. Çok derleyici bir yazı olmuş, elinize sağlık gerçekten. Bursa’yı güzel anlattığınıza inanıyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here