Burundi'de Gezilecek 10 Yer
Burundi'de Gezilecek 10 Yer

11.552.561 toplam nüfusuyla Afrika kıtasının orta bölümünün doğu kısmında yer alan Burundi, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. 

Göz at ;

  1. Burundi’de Gezilecek 10 Yer
  2. Burundi Gezilecek Yerler
  3. Burundi Nerede?
  4. Burundi’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Burundi Vizesi
  6. Bujumbura Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti

Güneyi ve doğusunda Tanzanya ve Tonganyika Gölü, kuzeyinde Rwanda, batısında ise Kongo cumhuriyeti ile komşudur. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bunları bir liste haline getirdik şöyle ki;

1-Livingstone–Stanley Monument

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bujumbura’nın 10 kilometre güneyinde yer alan Livingstone–Stanley Monument, Misyoner ve gezgin DR. Devid Livingston ile, kaşif ve gazeteci Henr Morton Stanley’nin  onuruna dikilmiş bir anıttır. Bu iki gezgin bu bölgeyi ziyaret ederken bu noktada konakladıkları söylenmektedir. Yolunuz düşerse bu anıttı ziyaret edin derim.

2-Tanganika Gölü

Kongo, Tanzanya, Zambiya ve Burundi ülkeleri arasında yer alan Tanganika Gölü, Orta Afrika’nın ve Rusya’daki Baykal gölünden sonra Dünyanın en derin gölüdür.  Ayrıca Dünya’nın en büyük 6. gölüdür. Gölde yaklaşık 300 tane balık türü yaşamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edip bu gölü görün. Göl üzerinde birçok spor faaliyeti yapılmaktadır.

3-Kibira Milli Parkı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bujumbura yakınlarında yer alan Kibira Milli Parkı, 400 km²’lik alanıyla harika bir doğa alanıdır. 1933 yıllında milli park ilan edilen bu alan bünyesinde çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse hayvan ve bitki türlerini doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

4-Rusizi Milli Parkı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bujumbura yakınlarında yer alan  Rusizi Milli Parkı, Brundi’nin en popüler turistik yerlerinden biridir. Rusizi Nehri boyunca yürüyüşler yapabileceğiniz gibi park bünyesinde bulunan timsah, su aygırı, flamingo gibi birçok hayvan türünü ziyaret edebilirsiniz. Ya da nehir üzerinde yapılan tekne turuyla bölgeyi daha iyi bir şekilde keşfedebilirsiniz.

5-Ruvubu Milli Parkı

Brundi’nin sınırında yer alan Ruvubu Milli Parkı, 508 km²’lik alanı ile ülkenin en büyük milli parkıdır. Bakir doğası ve bünyesinde barındırdığı çok sayıda hayvan türüyle insanları kendine hayran bırakmaktadır. Burada başta suaygırı, maymun, antilop, manda, leopar ve aslan olmak üzere birçok hayvan türü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 400 üzerinde kuş türü de bulunmaktadır. Gezilip görülmeye değer bir parktır.

6-Heha Dağı

Burundi’nin Bujumbura Rural eyaletinde yer alan Heha Dağı, 2700 metrelik yüksekliğiyle ülkenin en yüksek dağıdır. Buraya genelde adrenalin seven maceracı gezginler uğramaktadır. Dağın zirvesine çıktığında harika bir manzara sizi beklemektedir. Denemenizi tavsiye ederim.Bunun dışında doğa yürüyüşleri ve tırmanış yapmayı seven gezginler içinde oldukça uygun bir yerdir.

7-Gitega

Yaklaşık 50 bin nüfusuyla Brundi’nin en büyük 2. şehridir. Burada gezip görmeniz gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehre uğrayıp turistik alanları gezip yerel halkla muhabbeti kurun.

8-Bururi

Burundi’nin 17 şehrinden biri olan Bururi, en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Oldukça otantik bir ortamı olan bu şehri gezip görmenizi tavsiye ederim. Her yıl çok sayıda kişi burayı ziyaret etmektedir. Şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bunları gezip görmeden geri dönmeyiniz.

9-Muyinga

Muyinga, Brundi’nin önemli şehirlerinden biridir. Özellikle turizm açısında oldukça popülerdir. Her yıl çok sayıda kişi bu şehri ziyaret etmektedir. Şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehri ziyaret edin derim.

10-Bujumbura

Burundi’nin başkenti ve en büyük şehri olan Bujumbura, Tanganika Gölü’nün kuzeydoğu köşesinde yer alan bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin önemli ekonomi ve ticaret merkezidir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse ilk olarak bu şehri ziyaret edin derim. 


Bunlar dışında Brundi ile ilgili genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Burundi

Nüfus: 11.552.561

Başkent: Bujumbura

Resmi Dilleri: Fransızca, Rundice

Para Birimi: Burundi frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 1 Temmuz 1962

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız şart.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz