Büyüknefes( Tavium Antik kenti)

Yozgat merkezine bağlı Büyüknefes Köyünde bulunan Tavium Antik kentini ele alacağız. Size bu kent ile ilgili bilgiler vereceğim.

Yozgat  Tavium Antik Kenti 

Bu kent Hitit ve Friglerin  yerleşim merkezleri olup ve aynı zamanda burada bu iki medeniyetin izi görülse de aslında burası Galatların merkezidir. Asıl burada Galatlar söz sahibi olmuşlardır. Galatlar m.ö 3.yy ve 1. Yy arası Galatlar burada hüküm sürmüştür. Takvium kentine Romların galat kavmi tarafında trokmilerin bir kolu olarak yerleşmişlerdir. Bu kavim daha çok tarım, paralı askerlik, haraç gibi hazır işlerde bulunmuşlardır. Bunlar şehir hayatı ve düzenli yaşamayı pek sevmezler. Bu kent aynı zamanda Hititlerin başkenti Hatuşaş’a çok yakın bulunmaktadır. bu kentte bulunan birçok tarihi yapı henüz aydınlatılmıştır. Yapılan kazılar çok yüzeysel olup yetinmemektedir. 1990 lı yıllarda Avusturya’nın önemli üniversitelerin birinde buraya bir ekip göndermişlerdir. Ekip burada kazı çalışmalarında bulunmuş. Fakat yeterli izin ve koşul sağlanmadığında bu çalışmalar da yüzeysel kalmıştır. Bu çalışmalar sonucunda birçok esere rastlanmıştır. Bu eserler kalkolitik çağdan İslama döneme kadar birçok eserin izine rastlanmıştır. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeterli aydınlatılma olmamıştır.

Sonuç olarak  birçok medeniyette ev sahipliği yapan bu kentin kazıları bir harabeye çevrilmeden aydınlatıp bizi bilgilendirmeleri gerekir.

Tavium Antik Kenti Nerede? 

Tavium Antik Kenti, Yozgat merkezine bağlı Büyüknefes Köyünde bulunur.

Tavium Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Yozgat merkezine bağlı Büyüknefes Köyünün dolmuşlarıyla gidilebilir.

Büyüknefes( Tavium Antik kenti)
Büyüknefes( Tavium Antik kenti)
Büyüknefes( Tavium Antik kenti) nerede
Büyüknefes( Tavium Antik kenti) nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here