Canik

Canik Samsun iline bağlı bir ilçedir. Canik ilçesi 2009 yılında Samsun merkezinden ayrılıp ilçe olmuştur. Sanayi ve ticaret merkezi olan Canik ilçesi Samsun ilinin ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Samsun’un merkez ilçesi olan Canik’te gezilecek yerler şunlardır:

Bandırma Vapuru (Milli Mücadele Açık Hava Müzesi): Canik ilçesinde Bandırma Plajında yer almaktadır. Bandırma Vapuru Ulu Önder Atatürk ve kurmaylarını Samsun iline getiren vapurun bir benzeri Bandırma Vapuru olarak Bandırma Plajında sergilenmektedir. 2005 yılında çalışmalara başlanmış ve 2008 yılında Bandırma Vapuru Milli Mücadele Açık Hava Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu müzede yer alan İzmir’in Kurtuluşunu anlatan ve ülkemizin en uzun kabartması olan 300 parçalık seramik kabartma duvarı müzenin en dikkat çeken eseridir. Aslına uygun yapılan Bandırma Vapuru ve vapurun içinde yer alan açık hava müzesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Meşe Tesisleri: Canik ilçesinde yer alan Meşe Tesisleri yemyeşil tabiatı ile dikkat çekmektedir. Samsun’un en büyük dinlenme tesisi olan bu yer yeşil tabiatı ve deniz manzarası ile en çok tercih edilen yerlerdendir. Meşe Tesislerinde restoran, düğün salonu, yöreye özgü el sanatlarının satıldığı stantlar ve yürüyüş yolları yer almaktadır. Doğa harikası bu yerde sevdikleriniz ile keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Toptepe Tümülüsleri: Canik ilçesine bağlı Hasköy Mahallesinde yer almaktadır. Toptepe Tümülüsleri biri büyük diğeri küçük iki tepeden oluşmaktadır. Arkeolojik sit alanı olarak kabul edilen bu tepelerde yapılan araştırmalar sonucunda çok sayıda tarihi kalıntı elde edilmiştir.

Canik Hangi Şehirde
Canik Haritası
Canik Nasıl Gidilir
Canik

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here