Çarşamba

Çarşamba Samsun iline bağlı bir ilçedir. Çarşamba ilçesi Samsun il merkezine 36 km uzaklıkta yer almaktadır. Çarşamba’yı sel aldı türküsü ile tanınan Çarşamba ilçesi yeşil tabiatı ile dikkat çekmektedir.

Çarşamba Gezilecek Yerler

Yeşilırmak’ın Çarşamba ovasında kurulan ilçe ülkemizin mısır ihtiyacını yüksek oranda karşılamaktadır. Çarşamba ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Çarşamba Gezilecek Yerler
 2. Çarşamba Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Novada Çarşamba Avm
 4. Samsun Gezilecek Yerler
 5. Samsun’da Gezilecek 10 Yer
 6. Samsun Gece Hayatı
 7. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Samsun Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
 9. Samsun Hayvanat Bahçesi
 10. Samsun Otelleri ve Samsun Otel Fiyatları
 11. Samsun Nerede?

Göğceli Camisi

Çarşamba ilçesinin Çay Mahallesinde yer almaktadır. Anadolu ahşap mimarisinin en güzel örneklerinden olan Göğceli Camisi 1206 yılında inşa edilmiştir. Caminin kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir.

Göğceli Camisi tek katlı olarak çivisiz inşa edilmiştir. 1335 yılında onarımdan geçen Göğceli Camisi günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılardandır. 1986 yılında sit alanı olarak kabul edilen ve korumaya alınan caminin çevresinde garipler mezarlığı olarak anılan mezarlık yer almaktadır.

İlginç ve güzel bir mimariye sahip olan Göğceli Camisini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Yeni Köprü: Çarşamba ilçe sınırlarında yer almaktadır. Yeni Köprü 1931 yılında Cumhuriyet Döneminin ilk köprülerinden biri olarak inşa edilmiştir. 274 metre zunluğunda olan Yeni Köprü 12 ayağa ve geniş gözlere sahiptir.

Günümüze sağlam olarak ulaşan Yeni Köprü araç trafiğine kapatılmıştır.  Sadece yayalar tarafından kullanılmaktadır.

Anıt Çınar Ağacı: Çarşamba ilçe merkezine bağlı Kirazlıçay Mahallesinde Değirmenbaşı Caddesinde yer almaktadır. Burası yüzyıllık tarihi geçmişe şahit olan anıt çınar ağacı ve türkülere konu olan değirmenden gelen su olukları ile dikkat çekmektedir.

Yedi tarafından su fışkıran bir kaya üzerine yapılan değirmenin 7 taşı bulunmaktadır. Yedi taştan su akan bu değirmen yöre halkı tarafından Hıdırellez Döneminde ziyaret edilmektedir.Buraya uğrayıp hem asırlık çınar ağaçlarını görebilir hemde bu değirmenin hikayesini dinleyebilirsiniz.

Adapark: Çarşamba ilçesinde yer alan Adapark; Karadeniz bölgesinin en büyük rekreasyon alanıdır. Yeşilırmak kıyısı üzerine kurulu olan bu alanda tarihi Çarşamba evleri, göl restoran, yürüyüş parkurları, spor alanları, yüzme havuzu, sauna, kafeterya, kır düğün salonları ve çocuk oyun alanları yer almaktadır.

Büyük bir alan olan Adapark Karadenizliler ve turistler tarafından en çok tercih edilen yerlerdendir. Adapark içinde yer alan üç vagondan oluşan gezi treni ile parkı dolaşabilirsiniz.

Çarşamba
Çarşamba Hangi Şehirde
Çarşamba Samsun
Çarşamba Nasıl Gidilir
Çarşamba Köprüsü
Çarşamba Haritası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz