Cebelitarık Hakkında Bilgi
Cebelitarık Hakkında Bilgi

Cebelitarık, Akdeniz’de küçük bir Yarımadadır. İspanya’nın güneyinde yer alır, ancak Büyük Britanya’nın denizaşırı bir bölgesidir. Cebelitarık’ta yaklaşık 35.000 kişi yaşamaktadır. Bu sayı küçük bir Türkiye ilçesi kadardır. Halkın çoğunluğu kendi kararlarını verebilir. Küçük yarımadanın on yedi üyeli kendi Parlamentosu ve hatta bir Milli Futbol Takımı vardır.

Cebelitarık Hakkında Bilgi
Cebelitarık Hakkında Bilgi

Cebelitarık’ın güneyinde Cebelitarık Boğazı bulunur. Burası Afrika ve Avrupa arasında bir boğazdır. Deniz taşımacılığı için çok önemlidir. Çünkü Akdeniz’i Atlantik Okyanusu’na bağlar. Boğazın diğer kıyısında ise İspanyol Eksklavı Ceuta yatıyor. İspanya, Cebelitarık’ın İspanya’ya ait olduğunu düşünüyor. İspanya ve İngiltere, uzun yıllardır ülke sınırlarının tam olarak nerede olduğu konusunda tartışıyorlar.

Yarımadanın uzunluğu yaklaşık altı kilometre. Cebelitarık’ın simgesi Cebelitarık kayasıdır. Şehrin bir kısmı doğrudan kayaların üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle Eski Kent’te birçok dik Sokak ve merdiven var. Kayanın üzerinde, yarımadanın savunması için inşa edilmiş çok sayıda tahkimat kalıntılarının yanı sıra serbest yaşayan maymunlar da bulunur. Cebelitarık’ın güney ucunda “Europa Point” bulunur. Oradan Dürbünle Fas’a bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz