Cezayir Hakkında Bilgi
Cezayir Hakkında Bilgi

Cezayir, Afrika‘nın kuzeyinde bir ülkedir. Akdeniz’de uzun bir kıyıya sahip ülkelerden birisi olarak öne çıkmıştır. Sitemizde daha önce Cezayir gezilecek yerler hakkında makalemiz bulunmaktadır. Cezayir Afrika kıtasının en büyük ülkesidir. Cezayir bir cumhuriyet olduğu gibi yüzde yüz Müslüman ve eski bir Fransız sömürgesidir.

Kıyı şehirlerinde nüfusun büyük bir kısmı yaşamaktadır. Ülkenin geri kalan büyük bir kısmı ise Sahra Çölü’ne aittir. Deniz ve Çöl arasında, sahil boyunca uzanan uzun bir dağ silsilesi olan Tellatlas’ı bulabilirsiniz. Bu dağın Güney yamacında tuz Gölleri olan birçok kil vardır.

Cezayir Hakkında Bilgi
Cezayir Hakkında Bilgi

Kuzey kıyılarında Akdeniz iklimi vardır. Orada da çok az tarım arazisi var. İnsanlar tahıl, şeker pancarı, patates, Domates, çeşitli fasulye, hurma, sigara tütünü, limon ve portakal yetiştirmektedirler. Ayrıca şarap ve sığır yetiştirilir. Vahalarda birçok hurma ağacı vardır. Bunların hepsi yeterli değil. Afrika’da hiçbir ülke Cezayir’den daha fazla gıda satın almamaktadır.

Holm meşe, mantar meşe, özel çam ve sedir ağaçları ile çok az Ormanı kalmıştır. Ceylanlar ve Çöl Tilkileri, özel koyunlar, Berberi maymunları, sıçanlar, yılanlar, Kertenkeleler, Akrepler ve izole Çitalar vardır.

Güneydeki Çöl kuru ve sıcaktır, genellikle bir rüzgar ve çok fazla toz vardır. Çölde neredeyse hiç bitki yoktur, sadece su ile birkaç yerde, Vahalar bulunmaktadır. Çölde en yüksek dağ olan Tahat vardır. Tepesi Deniz seviyesinden 2908 metre yüksekliğindedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here