Cide

Cide Kastamonu iline bağlı bir ilçedir. Cide ilçesi Kastamonu il merkezine 131 km uzaklıkta yer almaktadır.

Cide İlçesi

Cide Karadeniz kıyısında yer alan doğal güzelliğe sahip bir ilçedir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Cide Sahil İlçesi
Cide

Rıfat Ilgaz Evi

Cide ilçesinde 1911 yılında doğan Türk edebiyatının ünlü ismi olan birçok başarıya imza atan Rıfat Ilgaz3ın doğup büyüdüğü evdir. Cide Belediyesi tarafından restore edilerek ünlü yazar ve şair olan Rıfat Ilgaz’ın anısına ziyarete açılmıştır. Bu evde Rıfat Ilgaz’a ait kişisel eşyalar ve eserleri sergilenmektedir.

Gideros Doğal Koyu

Cide ilçe merkezine 11 km uzaklıkta yer almaktadır. Meşe, kayın ve çam ağaçlarının yeşillikleri arasında yer alan doğal güzelliği ile ön plana çıkan bir koydur. Gideros Koyunun simi Cenevizlilerden kalmıştır. Burada iki tane balıkçı lokantası ve birkaç ev bulunmaktadır. Muhteşem bir güzelliğe sahip bu yerde plaj da bulunmaktadır. Dilerseniz denize girip yüzebilir ya da tekne tutup koyun dışına da çıkabilirsiniz.

Timle Kalesi

Cide ilçesine bağlı Uğurlu Köyünde yer almaktadır. Deniz seviyesinden 100 metre yüksekliğe sahip olan doğal bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Bizans Döneminde inşa edilen bu kale Osmanlı döneminde onarılarak kullanılmıştır. Sahil kenarında yer alan kale günümüzde tahrip olmuş ve restore edilmeyi bekleyen tarihi miraslarımızdandır.

Cide Plajları

Karadeniz kıyısında yer alan Cide ilçesinde denize girecek birçok yer bulunmaktadır. Cide ilçesinde denize girmek için Çayyaka Plajı, İlyasbey Plajı, Aydos plajı ve Kazalı Altı Plajını tercih edebilirisniz.

Cide Otelleri ve Cide Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Cide Otelleri ve Cide Otel Fiyatları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz