Çiftlik

Çiftlik, Niğde ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Niğde’nin İlçeleri

Çiftlik ilçesi burada bulunan bir sığır çiftliğinden dolayı bu isimle anılmıştır. Bölge Melendiz olarak da bilinir. Bazı kaynaklarda ise Melendiz isminin Malazgirt savaşındaki bir akıncı beyinin ismi olduğu bilinmektedir.  İlçe 1990 yıllında ilçe olmuştur. İlçeye bağlı 3 kasaba 9 köy vardır. İlçenin nüfusu 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 27.742’dır. İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. En çok koyun beslenir. Burada el sanatlarına dayanan Sepicilik, dokumacılık, keçecilik ve halıcılık gelişmiştir.

Çiftlik

Çiftlik’de Gezilecek yerler

Tepecik-Çiftlik Höyüğü: İlçemizde bulunan bu höyük milattan öncesine dayanmaktadır.  ilçe merkezine 1 km uzaklıktadır. Melendiz dağların hemen doğusunda bulunan küçük bir vadi içinde bulunan bir höyüktür. Tepe 200 metre çapında 4-5 metre yüksekliğindedir. Höyük ilk kez 1966 yıllında keşfedilmiştir. bu höyük günümüzde tarla olarak sürülmektedir. Burada bulunan taşları kullanmak için götürmüşler. Höyüğü tahrip etmişlerdir.

Tepecik-Çiftlik Höyüğü

1- Niğde Gezi Rehberi

2- Niğde’de Gezilecek 10 Yer

3- Niğde Gece Hayatı

4- Niğde Otelleri ve Otel Fiyatları

5- Niğde’nin İlçeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz