Çukurca Doğu Anadolu Bölgesinin Yükselen Yıldızı
Çukurca Doğu Anadolu Bölgesinin Yükselen Yıldızı

Türkiye tarihine adını hep civarında yaşanan terör olaylarıyla duyuran Hakkari’nin Çukurca ilçesi, son yıllarda sağlanan barış ve huzur ortamının etkisiyle bakir güzelliğini, kendini seyretmeye gelen ziyaretçilere sunmak amacıyla ‘Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali’ isimli etkinlikle gösterdi.

İnanılmaz Ekstrem Sporlar

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA), Hakkari Belediyesi ve Hakkari Valiliği organizasyonunda düzenlenen ‘Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali’ isimli etkinliğe, Türkiye genelinden 320 fotoğrafçı katıldı. Etkinlik boyunca genel olarak Yamaç paraşütü, dağ tırmanışı, off-road, ziblen, bisiklet, rafting, paintball, trekking, Türkiye Paintball Şampiyonası 1. Ayak Müsabakası gibi ana etkinliklerin dışında çok sayıda etkinlikte düzenlendi. Fotoğraf tutkunları ve halkın yoğun katılım gösterdiği festivalde oldukça eğlenceli müsabakalar yaşanırken, kendisiyle festival hakkında görüşlerini aldığımız yerel halktan Fatma Nur isimli bir vatandaş şöyle konuştu : “Bu tip etkinlikle şimdiye kadar hiç yapılmıyordu. Her zaman terör olayları yaşanan bir ilçeydik. Ancak şimdi bu tarz bir faaliyetle anılmak bizler için heyecan verici oldu” dedi.

Yaklaşık olarak 4 gün süren festivalde fotoğrafçıların çektikleri görüntüler, Dünyanın en güzel yerlerini arındırıyor gibiydi. Çukurca Kaymakamı Temel Ayca beyefendi, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Güvenlik güçlerimiz sayesinde ortam bu tür etkinlikleri yapmaya uygun hale geldi. Güvenlik güçlerimiz kahramanca mücadele etti ve bölgemizi terörden temizledi. Bir zamanlar adı terörle anılan Çukurca’da bunları yapabiliyorsak aslında geldiğimiz noktayı çok güzel özetliyor. Bu etkinlikler bölgenin geliştirilmesi açısından çok sevindirici.” dedi.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen ziyaretçiler ise genel olarak festivali çok beğendiklerini ve yerel halkın kendilerine olan misafirperverliğinden çok memnun kalarak bölgeden ayrıldıklarını ifade ettiler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here