Danimarka'nın Başkenti Neresidir?
Danimarka'nın Başkenti Neresidir?

Danimarka, Norveç’in güneyinde, İsveç’in güneybatısında ve Almanya’nın kuzeyinde küçük bir İskandinav ülkesidir. Ülke, 10. yüzyılda Birleşik Krallık olarak kuruldu. Danimarka, İskandinav ülkelerinin en küçüğü ve en güneyidir ve 16.573 mil karelik bir alanı kaplamaktadır. Kopenhag, Danimarka’nın başkenti ve en büyük şehridir. Danimarka ülkesi gibi, şehir de 10. yüzyılda kuruldu ve yüzyıllar içinde giderek daha önemli hale geldi.

Danimarka'nın Başkenti Neresidir?
Danimarka’nın Başkenti Neresidir?

Kopenhag

Kopenhag, 33,36 mil karelik belediye alanıyla Danimarka’nın başkenti ve en büyük şehridir. Kopenhag, Danimarka’nın en önemli şehirlerinden biridir ve sakinleri dünyanın en mutlu insanları olarak sıralanmaktadır. Kopenhag, dünyanın her yerinden insanların şehirde yaşamayı seçtiği kültürel açıdan farklı bir şehirdir. Kopenhag, bölgesel kuruluşlar tarafından karargah ve dağıtım merkezleri olarak Londra ve Paris’ten sonra üçüncü sırada yer almaktadır.

Tarih

Kopenhag, 10. yüzyılda Vikingler tarafından bir balıkçı yeri olarak kuruldu. Doğal bir limanın varlığı ve ringa balığı mevcudiyeti, yaratılışını etkileyen ana faktörlerdi. Şehrin genişlemesi ve büyümesi, artan balıkçılık ve ringa balığı ticareti ile doğrudan ilişkiliydi. Kopenhag, Kalmar Birliği’nin kurulmasından sonra 15. yüzyılda Danimarka’nın başkenti oldu. Sonraki yüzyıllar kentin büyümesini eğitim, siyaset, ticaret ve kültür için önemli bir merkez olarak gördü. Kopenhag Üniversitesi de dahil olmak üzere birçok önemli kurum kuruldu.

18. Yüzyılda şehir, iki büyük yangın salgınından ve mevcut binaların çoğunu tahrip eden ve binlerce cana mal olan bir vebadan zarar gördü. Avrupa savaşlarındaki tarafsızlığı onu Baltık Denizi yakınlarındaki devletler arasında önemli bir ticaret merkezi haline getirdi. 19. Yüzyıla, kültür, sanat ve mimaride muazzam bir büyüme gören Danimarka Altın Çağı damgasını vurdu.

20. Yüzyılda Kopenhag, tarafsızlığı nedeniyle I. Dünya Savaşı sırasında ekonomik olarak gelişen bir idari ve sanayi merkezi olarak hizmet etti. II. Dünya Savaşı’na katılımı, 1944’te şehirdeki Alman birliklerinin işgali ile bağlantılıdır.

Modern rol

Kopenhag, 20. yüzyılın ikinci yarısında dikkat çekici bir şekilde büyüdü ve bugün büyümeye devam ediyor. Kopenhag, Danimarka’nın siyasi ve idari başkenti olmasının yanı sıra eğitim, ticaret, ikamet, ulaşım ve turizm gibi başka önemli roller de oynamaktadır. Kopenhag, Avrupa’nın en büyük finans merkezlerinden birine sahiptir. Kopenhag Üniversitesi, Danimarka Teknik Üniversitesi, Danimarka Güzel Sanatlar Akademisi ve Kopenhag İşletme Okulları gibi birçok üniversite, şehrin en iyi eğitim merkezlerinden bazılarıdır. Kopenhag, Danimarka Kraliyet Tiyatrosu, Kopenhag Hayvanat Bahçesi, Tivoli Bahçeleri, Danimarka Ulusal Müzesi, Frederiksberg Sarayı ve Kopenhag Caz Festivali gibi eşsiz cazibe merkezlerine dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken önemli bir turizm merkezidir.

Nüfus

Kopenhag, 2016 yılında 601.448 kişilik belediye nüfusu ile Danimarka’nın en kalabalık şehridir. Kopenhag kentsel alanı 1.280.371 nüfusa sahipken, metropol alanı 2.016.285 nüfusa sahiptir. Kopenhag sakinlerinin çoğu Danimarka kökenlidir. Şehrin diğer sakinleri Pakistan, Fas, Polonya, Almanya, Irak, Türkiye, isveç, Norveç, İngiltere, ABD, italya ve Çin gibi ülkelerdendir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz