Demokrasi Nedir, Ne Demek, Kısa Açıklama
Demokrasi Nedir, Ne Demek, Kısa Açıklama

Dünya’nın belki de en önemli kavramlardan biri olan Demokrasi hakkında bir yazı yazdık. Umarım Demokrasi ile ilgili merak ettiğiniz sorulara cevap bulursunuz. Demokrasi Nedir? kısaca özetlemek isterim.

Demokrasi; bize ilkokuldan berri öğrettiği anlamıyla halkın kendi kendini yönetmesidir. Yani bir yerde bağımsız bir seçim var ise halkın iradesi de sandığa yansıyor ise bu ülkede demokrasi vardır. Peki Demokrasi sadece ülke seçimlerinde mi var elbete ki hayır. Sınıfınızda Sınıf Başkanı, köyünüzde muhtar, Sitenizde yönetici seçiyorsunuz. Bu da demokrasidir. Ya da evde bir karar alıyorsunuz. Kararı, ev halkı çokluk ne diyorsa onu uygularsanız bu da demokrasi olur. Kısaca çokluğun istediği uygulama biçimidir.

Demokrasi fikri ilk olarak milattan önce 5. yüzyılda Atina’daki şehir devletlerinde ortaya çıkmıştır. Fakat o zamanki demokrasi anlayışı biraz farklıydı. Çünkü o zaman kadınlar ve köleler oy kullanmıyordu. Günümüzde demokrasi uygulayan çok sayıda ülke var. Fakat bazıları bu demokrasiyi çok yanlış kullanmaktadır. Demokrasinin gerçek anlamda kullandığı az sayıda ülke bulunur. Özellikle ortadoğu ve Afrika ülkelerde sıkıntılı bir demokrasi anlayışı var.

Ülkemizde ise 1923 yıllında Cumhuriyet ilan edilmiştir. O tarihten berri ülkemizin yönetim şekli Cumhuriyet olmuştur. Belli bir süre aralıklar hükumet seçeriz. Daha sonra sandıklara gidip oyumuzu verip var olan hükumeti değiştirebiliriz. Demokraside 3 tane önemli ilke bulunur. Bunlar olmaz ise demokrasi sakat olur. Bunlar;

Demokrasi Temel İlkeleri

  1. Milli Egemenlik
  2. Özgürlük ve Eşitlik
  3. Siyasi Partiler

Bunlar dışında birde demokrasi çeşitleri bulunur. Bunları da liste haline getirdik. Şöyle ki;

Demokrasi Çeşitleri

  1. Doğrudan Demokrasi
  2. Yarı Doğrudan Demokrasi
  3. Temsili Demokrasi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz