Doğanşehir

Doğanşehir ilçemiz Malatya ilimize bağlı 13 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 58 km uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 1290 metre uzaklıkta bulunur. Bu ilçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

Malatya’nın İlçeleri

İlçemizin tarihi milattan öncesine dayanmaktadır. burada birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Bu medeniyetler arkalarında birçok tarihi yapı bırakmışlardır. İlçemiz 1877 yıllından önce Harapşehir veya viran şehir ismini almıştı. 93 harbinden sonra bölgeye Muhacir adlı bir topluluk yerleştirildi. Bu topluluktan dolayı ilçe Muhacir ismini aldı.  Daha önce Besni’ye bağlı bir köy iken daha sonra nahiye oldu. 1929 yıllında bucak haline geldi. 1933 yıllında  Doğanşehir ismini aldı. 1946 yıllında ise Akçadağ ilçesinden ayrılarak bağımsız bir ilçe oldu.

Doğanşehir

 

İlçemizde yaşayan halkın ekonomi kaynağı hayvancılık ve meyveciliktir. Köyde yaşayan halk daha çok hayvanlarla uğraşırken merkezde yaşayanlar daha çok meyve ile uğraşmaktadır. Burada meyve olarak elma ve kaysı önemli bir yere sahiptir. Özellikle son yıllarda elmadan baya artış yaşanmıştır. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka elma ve kaysıların tadına bakmalısınız. Malatya kaysısını bilmeyen yoktur zaten.

Doğanşehir Kaysısı
Doğanşehir Elması

İlçemizde bulunan doğa ve tarihi yapılarına bakalım:

Sürgü Takaz Mesire Alanı:  Malatya il merkezine 70 km ilçe merkezine ise 14 km uzaklıkta bulunan Sürgülü beldesinde bulunan Takaz mesire Alanı gidip görülüp gezilmesi gereken yerlerin başında gelir. Özelikle yaz mevsiminde buraya sevdiklerinizle gitmelisiniz. Burada bulunan canlı alabalıkları pişirip tadına bakmalısınız. Hayatınızda böyle leziz balık yememişsinizdir. Bu mesire alanı yöre halkı ve çevre il ve ilçelerin uğrak yeri olmuştur. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Sürgü Takaz Mesire Alanı

Polat Sulu Mağara: Bu mağara ilçemize bağlı Polatlı ilçesinden bulunur. İlçemizden yola çıkıp rahatlıkla Polat kasabasına ulaşabilirsiniz. Mağaraya 6 km kala yol toprak yol olup aracınızla yine devam edebilirsiniz. Fakat mağaraya ulaşmadan önce biraz yürümeniz gerekir. Mağarada bulunan nemden dolayı zemin kaygandır dikkat etmenizi istiyorum. Mağara 2260 metre yüksekliğindeki Kuzkaya Tepesi’nin 2150. metresinde yer almaktadır. Mağara iki bölümden oluşur. İlk bölüm 35 metre çapında bir yer olup ikinci bölüme geçmek için terasa tırmanıp biraz sürünüp geçmek gerekir. İkinci bölüm 6 metre çapında 3 metre yüksekliğindedir. Yöre halkına göre mağara burada bitmemektedir. Devam var olduğunu söylüyorlar. Fakat bundan sonra giriş yolu yoktur. Burada birçok sarkıt ve dikit bulunur. Mağara doğal yapısını korumaktadır. Buraya geldiğinizde mutlaka uğramalısınız.

Polat Sulu Mağara

Günedoğru Köyü Mozaikli Alan: İlçemizin Günedoğru köyünde bulunan bu mozaik iki yıllık çalışma sonucunda  toblo haline getirilerek Malatya müzesinde ziyaretçileri ile buluşturmuştur.  Bu mozağin milattan önce 4 bin yıllına ait olunduğu tahmin ediliyor. Bu mozaiğin Roma dönemine ait olunduğu düşünülüyor.  Yolunuz buraya düşerse bu tabloyu görmenizi tavsiye ediyorum.

Günedoğru Köyü Mozaikli Alan

 

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse öncelikle kaysı ve elmalarını tatmalısınız. Daha sonra Sürgü Takaz Mesire Alanı,  Polatlı sulu mağara, Pınarbaşı ve Göğtepe yaylalarını gezebilirsiniz. Ayrıca Malatya müzesinde bulunan Mozaikli tabloyu da görmelisiniz.

Doğanşehir

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here