Dublin Hakkında Bilgi
Dublin Hakkında Bilgi

Dublin, İrlanda’nın başkentidir. Gerçek şehrin yarım milyon nüfusu var, çevresinde ise toplam iki milyon nüfus vardır. Çoğu İrlandalı, ancak neredeyse beşte biri İrlanda dışında doğmuştur.

Dublin yaklaşık 1000 yıl önce Norveçliler tarafından kurulmuştur. O zamanlar birçoğu İskoçya ve İrlanda’ya yerleşti. Birçok kişi Viking olarak geldi. 1922’de İrlanda İngiltere’den bağımsız hale geldi: özellikle Dublin’de İngilizlere karşı önemli ayaklanmalar yaşandı.

Dublin Hakkında Bilgi
Dublin Hakkında Bilgi

Birçok ünlü yazar Dublin’den geliyor, örneğin “Gulliver’ın seyahatleri” yazan Jonathan. George Bernard, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. UNESCO, Dublin’i “Edebiyat şehri” olarak adlandırmaktadır. Dublin, yazar James Joyce’un Roman kahramanı Leopold Bloom’un bir gününü anlattığı Ulysses romanının Sahnesidir. Roman, her yıl 16 Haziran’da Bloomsday’i kutlayan birçok hevesli okuyucuya sahiptir. Romanın tüm aşamalarını takip edin.

Bugün Dublin’de çok sayıda büyük şirket bulunuyor. Özellikle bilgisayar ve teknoloji ile uğraşan kişiler. Örneğin, Microsoft ve Facebook bunlardan biridir. Bunun nedeni İrlanda’nın Amerika’ya çok yakın olması olabilir. Bununla birlikte, İrlanda’daki bu şirketlerin devlete bu kadar para ödemek zorunda olmamalarının bir nedeni de olacak. Örneğin, Almanya’da vergiler, dedikleri gibi, çok daha yüksek olurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz