Dünya Genelinde İnanılmaz 7 Benzersiz Ölü Gömme Geleneği
Dünya Genelinde İnanılmaz 7 Benzersiz Ölü Gömme Geleneği

İnsanlık var olduğundan beridir bir yakınımız öldüğünde onun için ve ona yakışacak şekilde bir gömme rütüelimiz vardır. Sevdiğimiz birinin ölümününü hemen ardından örf ve adetlerimiz neyi gerektiriyorsa ona göre bir anma şekli uygularız. Bireylerin ölümünü onurlandırmak için Dünya genelinde yapılan çok ilginç anma törenleri vardır. Bunlardan 7 tanesini sizler için derledik.

Mezar Gelenekleri

Sky Burial : Tibet ülkesinde Budistler arasında yaygın bir anma şeklidir. Ölü beden parçalar halinde kesilerek dışarıya bırakılır ve doğadaki hayvanların yemesi için sunulur. Böylece ruh hem bedenden hızlıca ayrılır ve hemde hayvanlar beslenmiş olur.

Famadihana : Ölülerle dans etmek” Madagaskar ülkesindeki Famadihana mezarlığında yapılan bir gelenektir. Bir kaç yılda bir mezarlıktaki ölüler, mezarlarından çıkarılır ve onlara kıyafetler giydirilir. Ölüleri her seferinde taze sargılarla sararlar. Müzik çalıp onlarla dans ederler. Bu dansı “Kemiklerin Dönmesi” olarak isimlendirilip böylece ruhun azap çekmeyeceğine inanırlar.

Water Burial : İskandinav ülkelerinde yapılan bir Pagan anmasıdır. Ölen kişiyi su ya da bir nehir üzerinde yollayıp okyanusa doğru gönderirler. Böylece Tanrıların cesetleri alacağını umarlar.

The Parade : Hindistan‘ın Varanasi gibi kentlerinde var olan bir gelenektir. Ölüleri rengarenk yapıp sokaklarda gezdirirler. Ruhların bu şekilde kurtuluşa ereceğine inanırlar. Daha sonra ise Ganj nehrine gidip ölüleri yakarlar.

Tower of Silence : Bu bir Zerdüşt geleneğidir. Zerdüştlükte ölen kişinin dokunduğu her şeyi kirlettiğine inanılır. Ölen kişiyi yüksek bir tepe ya da kolye bırakırlar. Böylece akbabalar için bir ziyafet olur. Ölüden bu şekilde kurtulmuş olurlar.

Ashes to Death Beads : Güney Kore‘de yapılan bir anma etkinliğidir. Ölen kişiyi yaktıktan sonra küllerinden boncuk yapıyorlar. Boncukları ya bir cam kavanoz içine atıp evde saklıyorlar ya da boncuklardan kolye yapıp boyunlarına takıyorlar.

An Array of Filipino Traditions : Filipinler‘de yapılan bu ölü etkinliği ise oldukça farklıdır. Ölüleri en süslü kıyafetlerle giydirip, vücudunu bir sandalyeye oturturlar. Dudaklarına ise yanan bir sıgara bırakırlar. Evlerin girişine oturtulan bu insanların ruhlarının kurtuluşa erdiğini düşünürler.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here