3- Svalbard Global Seed Vault
3- Svalbard Global Seed Vault

Bu sayfada göreceğiniz gizli yerler tıpkı filmlerde izlediğiniz gibi gizli belge ve dosyalarla dolu odalar ve bir yığın asker tarafından korunan yerlerdir. Genelde çok gizli korunan yerlerin bazıları ya kıyamet senaryoları için düzenlenmiş ya da bazı devlet sırlarını ifşa etmemek için özel olarak yapılmıştır.

10- ADX Florence Prison

Bu Tesis, Colorado USA’da bulunuyor ve en korkunç ve en kötü suçluların evidir. 1400 çelik kapıya sahiptir. Hücrenin her biri hareket dedektörlerinden ve her kapıdaki kameradan oluşan bilgisayarlı bir yöntemle 24/7 izlenmektedir. Mahkumlar arasındaki iletişim neredeyse imkânsız. Bir mahkum bir şekilde hücresinden kurtulmayı başarırsa, gözlemcileri tarafından devriye gezen ve saatlerce iz sürmeye devam eden köpekler ile paratonerler ve keskin nişancılarla karşılaşabilir.

10- ADX Florence Prison

9- Mormon Church Records

Kilise, Amerika Utah’ın dışında bir tesis kurdu. Tesis 2.4 milyon mil mikrofilm içeriyor. Gizli arşiv, tüm kilisenin üyelerinin aile kayıtlarını ve miraslarını içeriyor. Sert granit kapılar, silahlı muhafızlar tarafından korunuyor ve içeri girmek için birkaç kombinasyon kodu gerekiyor.

9- Mormon Church Records

8- Iron Mountain

Iron Mountain aslında Pittsburgh’un 60 mil dışında bulunan Pennsylvania Veri Merkezi’dir. Daha dağlık bir kaleye benziyor. Bu kalenin arasında keskin telli bir çitle çevrili çitler var. Daha önce tesis bir maden olarak kullanılıyordu ancak şu an 1.7 milyon metrekare Veri Sunucusu ve Kasası bulunuyor. Warner Bros, Smithsonian Enstitüsü ve hatta ABD Hükumeti, dosyalarını buraya yerleştiriyor. Dosyalar genellikle fotoğraf negatifleri, orijinal film makaraları ve Edison’un ampul patenti gibi değerli tarihi belgeleri içermektedir.

Iron-Mountain

7- Fort Knox

Fort Knox, kelimenin tam anlamıyla, büyük çitlerle ve bölgeyi her zaman devriye gezen çok sayıda silahlı muhafızla çevrili bir kaledir. Binada binlerce ton altın, ABD Külçe Muhafazası ve orijinal Bağımsızlık Bildirgesi gibi birkaç değerli tarihi belge bulunuyor. Birisi çitlerden kurtulup korumaları atlatsa bile, kendisini 22 tonluk bir patlama kapısı bekleyecektir.

7- Fort Knox

6- Guantanamo

Küba’daki bu Donanma Bürosu, 1903’ten beri faaliyet göstermekteydi, ancak geçmişte çeşitli kapatma girişimlerinde bulunuldu. 2002’de ada tesisi, Irak ve Afganistan savaş esirleri için bir tutuklama kampı haline geldi. Tutuklu tutulan mahkumlar, duruşma yapılmaksızın süresiz olarak gözaltında tutuluyor ve serbest bırakılamayacak kadar tehlikeli olarak değerlendiriliyor.

6- Guantanamo Bay

5- Tumen River

Tumen nehri Çin, Kuzey Kore ve hatta Rusya’yı birbirine bağlar, böylece sınırları atlamak için içinde yüzmek kolaydır. Kuzey Kore rejiminin zulümlerinden bıkkın insanların çoğu nehir yoluyla Çin’e yönelmeye çalışmıştır, bazıları başarısız olurken bazıları geçmiştir. Şimdi kıyı şeridi acımasız Kuzey Kore ordusu tarafından korunuyor.

5- Tumen River

4- Area 51

Eğer gezegende en çok korunan yerler için bir liste hazırlansa, Alan 51 her zaman bu listede olur. Burası, Nevada çöllerinde bulunan ve kimsenin meraktan bile geçemediği bir hava üssüdür. 51. Bölgede, ki ABD hükumeti bu iddiaları reddetmesine rağmen, dünya dışı olaylarla, UFO’larla ve Yabancılarla ilgili her şeyin var olduğu söylenmektedir. Bölgede, var olan gizli operasyonların temelini oluşturan söylentiler sadece on yıllar boyunca söylendi. Bazı insanlar, uzaylı cesetlerinin ve uzay gemisinin kalıntılarının deneyler için içeride saklandıklarını söylüyor; diğer bir deyişle, silah değişikliği için yapılan biyolojik deneylerin orada yapıldığı söyleniyor. Ne düşünüyorsunuz?

4- Area 51

3- Svalbard Global Seed Vault

Bu ilginç tonoz aşırı derecede korunaklıdır. 2008’de açıldı ve aynı zamanda ‘Kıyamet Kasası’ olarak da biliniyor ve bu da ürkütücü eşsizliğini ve önemini ima ediyor. Kuzey Kutbu’ndan 8-10 mil uzakta bulunmakta ve her türlü tohumun depolanması için tasarlanmıştır. Tesiste 4,5 milyon tohum numunesi depolama kapasitesi bulunmaktadır ve bunlar doğal bir felaket durumunda kullanılacaktır.

3- Svalbard Global Seed Vault

2- Wikileaks Bunker

Her ne kadar bütün dünya wikileaksleri bilse de bilmeniz gereken daha çok şey olabilir. Bu nedenle bu listede en çok korunan yerler arasında ikinci sırada bulunuyor. 2010 felaketi sonrası bilgi sızıntısından sonra, wikileaks kurucusu Julian Assange, sunucularını daha güvenli bir yere taşımaya karar verdi. İsveç’te terk edilmiş bir nükleer bomba barınağını seçti. Bir dağın içine kurulmuş olan sunucular özel olarak tasarlanmış odalarda ve yerin yüzlerce metre altındadır.

2- Wikileaks Bunker

1- Air Force One

Air Force One, şu anda ABD Hükümetine ait bir Boeing 747 Jet’tir. Başkan Roosevelt zamanından bu yana ABD’nin başkan vekilleri için kişisel bir uçak ve bir mobil komuta merkezi olarak görev yapıyor. Uçak, saldırılara karşı çeşitli önlemlerle donatılmıştır ve ayrıca EMPS’ye karşı korunmuştur. Sadece ABD başkanı ve kendisi tarafından bizzat davet edilenler uçağa binebilir. Havada iken, AF1 elit savaş uçakları tarafından refakat edilmekte ve jetin sürekli havada kalmasını sağlayan jetleri ikmal etmektedir. Hareket halindeki kurgusal bir kopyasını izlemek istiyorsanız, Air Force One filmini izleyin!

1- Air Force One

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here