Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Ülkeleri
Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Ülkeleri

Dünya Turizm Örgütü tarafından hazırlanan bir rapora göre, Fransa dünyanın diğer ülkelerinden çok daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Louvre, Eyfel Kulesi, Versailles ve Arc de Triomphe gibi dünyaca ünlü cazibe merkezlerini görmek için 82,6 milyondan fazla ziyaretçi Fransa’ya geldi. Bu önemli cazibe merkezlerinin çoğu, aynı zamanda nüfusa göre en büyük Avrupa şehirleri arasında yer alan Fransa’nın başkenti Paris’te bulunmaktadır.

Fransa’dan sonra Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri için iki numaralı yerdir. ABD, 2016 yılında ülkeye yaklaşık 75,6 milyon ziyaretçiyi ağırladı. Ziyaretçiler New York, Yellowstone Milli Parkı, Niagara Şelalesi ve Büyük Kanyon gibi turistik yerleri görmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne geliyor.

10. Malezya-26,8 milyon ziyaretçi

Malezya, Güneydoğu Asya’da bir ülkedir. Kuala Lumpur’un kentsel enerjisinden bozulmamış doğal yağmur ormanlarına ve plajlarına kadar Malezya, eşsiz deneyimler ve gezgin yakalamaları sunuyor. 1990’ların sonlarında büyük bir turizm kampanyasının başlamasından bu yana, ülkede turizm endüstrisi istikrarlı bir şekilde büyüdü.

9. Tayland-32,6 milyon ziyaretçi

Güneşli kumsalları, tropik adaları, zengin bitki örtüsü ve faunası, arkeolojik alanları, tapınakları ve manastırları ile Tayland, küresel bir turistik cazibe merkezidir. Ülkenin canlı ve hareketli festivalleri, canlı gece hayatı, birinci sınıf alışveriş ve lezzetli Tayland mutfağı, ülkenin başlıca turistik yerleridir. Turizm tarafından doğrudan ve dolaylı olarak elde edilen gelirlerin ülkenin ulusal gsyih’sının yaklaşık% 20,2’sini temsil ettiği tahmin edilmektedir. Ayrıca Tayland’ın 2032 yılına kadar yaklaşık 100 milyon ziyaretçi alacağı varsayılmaktadır.

8. Meksika-35 milyon ziyaretçi

Kuzey Amerika’da büyük bir ülke olan Meksika, el değmemiş plajları ve birinci sınıf tatil köyleri ile tanınır. Son yıllarda, ülkedeki turizm sektörü önemli bir büyüme kasırgası yaşadı. Zengin kültürü ve UNESCO Dünya Mirası alanları ile gezginlerin Meksika’yı sevmesine şaşmamalı. Ziyaretçilerin büyük çoğunluğu komşularından kuzeye, Kanada’ya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne geliyor, ancak Avrupa ve Asya’dan giderek artan sayıda gezgin de ülkeyi ziyaret ediyor.

7. Almanya-35,6 milyon ziyaretçi

Almanya, dünyanın her yerinden ve ayrıca içeriden çok sayıda turist alıyor. Almanya’daki turizm sektörü, ulusal GSYİH’ya tahmini% 4,5 oranında katkıda bulunuyor ve seyahat ve turizmle ilgili iş gereksinimlerine göre 2 milyon iş fırsatı yaratılıyor. Berlin, Münih ve Hamburg, ülkenin en çok ziyaret edilen şehirleri arasındadır. Ülkeye eğitim ve iş amaçlı ziyaretler de oldukça yaygındır. Almanya’da Sakson İsviçre Ulusal Parkı, Batı Pomeranya Lagünü Ulusal Parkı ve Jasmund Ulusal Parkı gibi çeşitli korunan alanlar da her yıl milyonlarca turisti çekmektedir.

6. Birleşik Krallık-35,8 milyon ziyaretçi

Uzun ve ilginç bir tarihin yanı sıra zengin bir kültüre ve gelişmiş turistik tesislere ve altyapıya sahip olan Birleşik Krallık, dünyanın en çok ziyaret edilen 6. ülkesidir. İngiltere’deki turistler ülke için yaklaşık 17,2 milyar ABD Doları gelir elde edebilir. Ziyaretçilerin çoğunluğu Avrupa’nın diğer bölgelerinden gelirken, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan gelen turistler ülkeye gelen en büyük ikinci yabancı ziyaretçi grubunu oluşturuyor. Ülkedeki iç turizm sektörü de gelişiyor. Londra, Birleşik Krallık’ta en çok ziyaret edilen şehirdir ve Londra Kulesi, tüm ülkedeki en popüler cazibe merkezidir.

5. İtalya-52,4 milyon ziyaretçi

Birçokları için İtalya, hayatlarının rüya yerlerinden biridir. 50 UNESCO Dünya Mirası Alanı, Roma imparatorluğu ve Rönesans’tan sayısız kültürel obje, bina ve arkeolojik alanın yanı sıra ülkenin kuzeyindeki pitoresk dağ köyleri ve kasabaları ve güneydeki büyüleyici Akdeniz kıyıları ile İtalya haklı olarak dünyanın en çok ziyaret edilen 5. ülkesidir. En çok ziyaret edilen şehirlerden bazıları, her biri kendine özgü cazibe merkezlerine, tarihine, kültürüne ve mutfağına sahip Roma, Venedik, Floransa ve Milano’dur. İtalya sürekli olarak dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yer alıyor.

4. Çin-59,3 milyon ziyaretçi

Çin Seddi’nin ülkesi, beş kutsal dağ, Shaolin Tapınağı, Huangguoshu şelalesi, Yasak Şehir, Üç Boğaz ve diğer doğal olarak kültürel ve tarihsel olarak önemli yerler olan Çin, gerçekten de dünyanın en gözde turistik yerlerinden biridir. 2014 yılında 55,6 milyon yabancı ziyaretçi alan ülke, 2010 yılında 45,8 ABD Doları döviz kuru gelirinden yararlanmıştır. Çin’in turist sayısının önümüzdeki yıllarda hızla artması beklenirken, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 2020 yılına kadar ülkenin küresel turizm sektöründe bir numara olacağını tahmin ediyor.

3. İspanya-75,6 milyon ziyaretçi

Turizm, İspanya’da ülkenin ulusal GSYH’sine neredeyse% 11 katkıda bulunan önemli bir sektördür. İspanya’ya gelen ziyaretçilerin çoğunluğu Birleşik Krallık, Fransa, İtalya ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinden geliyor. Barselona ve Madrid gibi ülkenin tarihi şehirleri ve kasabaları, ülkenin Akdeniz ve Atlantik kıyılarındaki birinci sınıf tatil köyleri, karnaval ve Boğaların Koşusu gibi popüler festivaller, 15 milli park, iyi gelişmiş kış turistik tesisleri ve canlı bir gece hayatı arasında, ispanya bir turistik yerlerin sıcak noktası. 13 İspanyol şehri de UNESCO Dünya Mirası alanları olarak kabul ediliyor ve eşsiz cazibesi ve önemi ile yabancı ziyaretçileri çekiyor.

2. Amerika Birleşik Devletleri-75,6 milyon ziyaretçi

Amerika Birleşik Devletleri, dünya gezginlerine çok sayıda cazibe merkezi sunan devasa bir ülkedir. New York, Los Angeles, Las Vegas gibi Amerikan şehirlerinin çoğu tüm yıl boyunca turistlerle gelişiyor. Ülkedeki başlıca doğal cazibe merkezleri arasında Büyük Kanyon, Yellowstone Milli Parkı, Alaska’nın subarktik harikaları, Hawaii plajları ve daha fazlası bulunmaktadır. Ülkenin 29 eyaletinde turizm sektörü, mümkün olduğu kadar istihdam sağlayan ilk üç sektör arasında yer alıyor. ABD, Meksika, Kanada ve Birleşik Krallık ‘tan en fazla sayıda yabancı turist almaktadır ve iç turizm endüstrisi de oldukça aktiftir.

1. Fransa-82,6 milyon ziyaretçi

Fransa turizmde dünya lideridir. Fransa, Paris, Lyon, Strazburg, Alp dağları, kayak merkezleri, plajlar, pitoresk Fransız köyleri, muhteşem bahçeler ve parklar gibi kültürel ilgi çekici şehirler gibi çeşitli cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ülke, olağanüstü evrensel değerleriyle dünya çapında tanınan 37 kadar UNESCO Dünya Mirası Alanına ev sahipliği yapmaktadır. Fransa’da GSYİH’nın% 9,7’sine seyahat ve turizm sektörü katkıda bulunuyor. Turizmden elde edilen gelirin %30’u yabancı turistlerden, geri kalan %70’i ise iç turizmden elde edilmektedir. Fransa dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi olduğu gibi Paris’in başkenti de dünyanın en çok ziyaret edilen şehridir.

1 Fransa 82.6
2 Amerika Birleşik Devletleri 75.6
3 İspanya 75.6
4 Çin 59.3
5 İtalya 52.4
6 Birleşik Krallık 35.8
7 Almanya 35.6
8 Meksika 35
9 Tayland 32.6
10 Malezya 26.8

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz