Detian Şelalesi
Detian Şelalesi

Şelaleler, doğanın bize sunduğu muazzam manzaralardan biridir. Dünya üzerinde çok sayıda şelale bulunmaktadır. Bunlardan bazıları var ki sunduğu görsel şölenlerle sizi kendine hayran bırakır. İşte bizde bugün Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan 10 tane harika şelaleyi size sunacağız. Şöyle ki;

1- Jog Şelalesi

Jog Şelalesi
Jog Şelalesi

Hindistan’ın güneybatı kesiminde yer alan Jog Şelalesi, Sharavathi Nehri’nin 253 metre aşağıya dökülmesi sonucu oluşmuştur. Yağmurdan önce daha çok dere şeklinde akan bu şelale, yağmurdan sonra muazzam bir kapasiteye ulaşmaktadır. Manzarası oldukça harika olup yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

2- Ren Şelalesi

Ren Şelalesi
Ren Şelalesi

İsviçre’nin Schaffhausen bölgesinde yer alan Ren Şelalesi, 150 metre genişliğinde ve 23 metre yüksekliğinde Avrupa’nın en yüksek şalelerinden biridir. Muazzam görüntüsü ile turistlere harika bir görsel şölen sunmaktadır.

3- Angel Şelalesi

Angel Şelalesi
Angel Şelalesi

Venezuela denildiği zaman akla ilk olarak 979 metrelik yüksekliği ile dünyanın en büyük şelalesi Angel Şelalesi gelmektedir. Bu şelale, 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan dans eder gibi yere düşüp sonrasında  Churun Nehri’ne karışmaktadır.  Oluşturduğu manzara tek kelime harika. Şelalenin çevresi yemyeşil alanlarla doludur. Bu alanlar ziyaretçilere harika bir görsel şölen sunmaktadır. Melek Şelalesi da bilinen bu harika doğal güzelliği ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Hemen not defterinizi çıkarın bu şelaleyi not edin. En kısa zamanda bu şelaleyi görmeye gidin.

4- Detian Şelalesi

Detian Şelalesi
Detian Şelalesi

Çin ve Vietnam sınırında yer alan Detian Şelalesi, Dünyanın en büyük sınır şelalelerinden biridir. İki ülke arasında yaşanan sıkıntıdan dolayı bu şelale turizme çok geç açılmıştır. Fakat görüntüsü ve çevresinde yer alan güzellikler nedeniyle buraya her yıl çok sayıda turist akın etmektedir.

5- Niagara Şelalesi

Niagara Şelalesi

Niagara Şelalesi ABD ve Kanada’nın tam ortasındaki Niagara Nehri üzerinde yer almaktadır. Yüksekliği 51 metre olan Niagara Şelalesi Amerika Kıtasının en büyük şelalesi olma özelliğine sahiptir. Niagara Şelalesi, Horseshoe, American Falls ve Bridal Veils Fall isimli üç büyük şelaleden oluşmaktadır. Dünyanın en çok ziyaret edilen şelalesidir.

6- Mavi Nil Şelalesi

Mavi Nil Şelalesi
Mavi Nil Şelalesi

Kuzey Etiyopya sınırında yer alan Mavi Nil Şelalesi gezilip görülmeye değer bir yerdir. Ülkede en çok turist çeken yeridir. Son zamanlarda yapılan barajlarla doğal güzelliği kısmen kaybolmuş olsa da yine de görülmeye değer olduğunu düşünüyorum.

7- Iguazu Şelaleleri

Iguazu Şelaleleri
Iguazu Şelaleleri

Arjantin’in kuzeyinde, Brezilya’nın güneybatısında ve Paraguay’ın doğusunda yer alan bir bölgede bulunan Iguazú Şelalesi, Dünyanın en güzel, en büyük ve en popüler şelalelerinden biridir. Bu şelale,  Brezilya ve Arjantin sınırını oluşturmaktadır.  80 m yüksekliğinde ve 3 km genişliğindeki bu şelaleyi görmeden kesinlikle geri dönmeyiniz. Gezginler arasında yapılan birçok ankette dünyanın 7 Doğa Harikasından biri olarak seçilmiştir.

8- Dettifoss Şelalesi

Dettifoss Şelalesi
Dettifoss Şelalesi

İzlanda’da yer alan Dettifoss Şelalesi, Avrupa’nın en güçlü şelalesi olarak biliniyor. Şelaleye her yönden su akmaktadır. Bu nedenle su sesi çok yerde duyulmaktadır. Burada şelale kenarında durup saatlerce su sessini dinleyebilirsiniz. Ayrıca şelale sesinden çok görüntüsü ile de dikkat çekmektedir. Bu şelale, 100 metre genişliğinde ve 45 metre yüksekliğinde bulunur.

9- Cheonjiyeon Şelalesi

Cheonjiyeon Şelalesi
Cheonjiyeon Şelalesi

Güney Kore’nin Jeju Adası’nda yer alan Cheonjiyeon Şelalesi, 22 metre yüüksekliğinde ve 12 metre genişliğinde bulunan harika bir doğal güzellik alanıdır. Derinliği ise 20 metreyi bulmaktadır. Şelalenin altında şirin bir gölet bulunmaktadır. Bu göletin içinde  ‘Koi’ adı verilen renkli balıklar yaşamaktadır. Görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

10- Yosemite’in ‘Ateş Şelalesi’ 

Yosemite'in 'Ateş Şelalesi' 
Yosemite’in ‘Ateş Şelalesi’

Amerika’daki Yosemite Ulusal Parkında yer alan Ateş Şelalesi, 739 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek şelalelerinden biridir. Yıllın belirli dönemlerinde kırmızı renkli görünümü nedeniyle Lav veya Ateş şelalesi olarak bilinir. Görülmeye değer bir yer olduğunu düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here