Dünyanın en ilginç 10 köyü
Dünyanın en ilginç 10 köyü

İnsan doğası gereği bazen canı çok sıkılıp Hayatın karmaşasından uzaklaşıp  kafa dinlemek ve İnzivaya çekilmek ister. İşte bunun için bir yer arar. Biz de tam bu sese kulak verdik. Siz değerli okurlarımız için Dünya’nın en ısısız ve en ilginç olan 10 köyü seçtik. Bu köylerin içinde çok tuhaf olanlar var. İşte O köyler…

1-Gasadalur Köyü

Gasadalur Köyü
Gasadalur Köyü

Gasadalur Köyü, Danimarka’ya bağlı özerk bir bölge olan Faroe Adaları’nda bulunur. Diğer bir deyişle İskoçya ve İzlanda arasında bulunur. 213 metrelik bir sarp kayalık üzerinde kurulmuştur. Bu köyün tuhaf bir hikayesi var. Köyü ilginç kılan da bu özelliğidir.

Türkiye’nin en güzel 10 bahçesi

Zaten köyü gördüğünüzde ne kadar ilginç olduğunu kendiniz karar verirsiniz. Buraya ulaşmak için 2. Dünya Savaşında İngilizler tarafında yapılan bir merdivenle sağlanmaktadır. Bu köyde sadece 18 kişi yaşıyor. Burada Dünya’nın en güzel şalelerinden biri olan Mulafossur Şelalesi bulunur.

2-Ittoqqortoormiit

Ittoqqortoormiit Köyü
Ittoqqortoormiit Köyü

Ittoqqortoormiit köyü, Danimarka’ya bağlı özerk bölge olan Grönland’a bulunur. Bu adada buz tabakası 3 km. kalınlığındadır. Adanın %81 buzlarla kaplıdır. İşte bu adada bulunan ve telaffuzu dahi  güç olan Ittoqqortoormiit köyü bulunur.

Türkiye’nin en iyi korunmuş köyü

Bu köyde yaklaşık 452 kişi yaşamaktadır. Buraya ulaşım sadece  helikopter veya deniz yolu ile yapılmaktadır. Tabi köy kar altında kalmadığı zamanlar bu seçenekler geçerlidir.

3-Phugtal Gompa Manastır Komünü

Phugtal Gompa Manastır Komünü
Phugtal Gompa Manastır Komünü

Phugtal Gompa Manastır Komünü, Hindistan’da bulunan Bu köy 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu köyde daha çok din adamları yaşamaktadır. Zaten köy ismine baktığımızda dini bir yer olduğunu görürüz.

Türkiye’de Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 80 yer

Buraya inşa edilmesinin sebebi ise meditasyon, barış ve yalnızlığın en iyi hissedildiği yer olarak bilinir. Himalaya Dağları manastırında günümüzde 70 rahip yaşamaktadır. Evlere ulaşım oldukça zordur.. Burada bulunan rahipler bir nevi inzivaya çekilmişler.

4-Huacachina Vahası

Huacachina Vahası
Huacachina Vahası

Huacachina Vahası Köyü, Peru’da bir çöl ortasında bulunur. Peru’nun başkenti Lima’ya 5 saatlik bir uzaklıkta bulunur. Çölün ortasında bulunan bu köy bir hayli ilginçtir. Çünkü siz de fotoğrafta dikkat ettiyseniz çölün ortasında bir köy var. Bu köy bir gölün etrafında kurulmuş ve etrafı Palmiye ağaçları, sağız ağaçları ve kahve yetişiyor. Sizce de ilginç değil mi? Burada 115 kişi yaşamaktadır. Tek geçim kaynakları turizmdir.

Bu merdivende öpüşmek için çiftler sıraya giriyor!

Burada yaşayan insanların İnkaların torunu olduğu bilinmektedir. İnkalar döneminde burası kutsal bir yer olarak kabul edilmiştir. Kutsal Kadın anlamına gelen köyün hikayesi de oldukça ilginçtir. Çölün ortasında ölen eşi için gözyaşı döken kadının gözyaşlarından oluştuğu rivayet edilmektedir. Buraya her yıl çok sayıda yabancı turist tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka sevdiklerinizle gidin derim.

5-Motuo Köyü

Motuo Köyü
Motuo Köyü

Motuo , Çin’in Doğu Tibet bölgesinden bulunan 2100 ilçesinden biridir. Fakat bu ilçe diğer ilçelerden bir farkı var. Hatta dünyanın bütün ilçelerinden bir farkı var. O da şu; Dünyanın en izole edilen yeri olarak bilinir. Buraya yol 2009 yıllında yapıldı gerisini siz düşünün artık 🙂 En yakın yerleşim yeri ise yaklaşık 75 km uzaklıkta bulunur. Dış dünya ile bağlantısı olmayan köye yakın tarihte turistler de gitmeye başladı. Burada yaklaşık 10 bin kişi yaşamaktadır. Bu kişiler iki farklı kabileden olduğu söylenmektedir.

6-Adamstown

Adamstown, Pitcairn Adası
Adamstown, Pitcairn Adası

Adamstown, Pitcairn Adası’nın başkentidir. Biz buraya köy diyoruz. Ama burası Dünya’nın en küçük başkenti olarak tarihe geçmiştir. Çünkü burada hükmet tarafında yerleştiren 6 aile yani 48 kişi yaşamaktadır. Bunlar dışında kimse yaşamıyor. Burada 1 okul, 1 postane, 1 cafe, 1 pansiyon, 1 dükkan ve birkaç ev bulunur. Buraya ziyaret etmek için turistler gelmektedir. Sizin de yolunuz düşerse Dünya’nın en küçük başkentini ziyaret edin.

 7-Reine

Reine
Reine

Reine, Norveç’in Lofoten Adaları’nda bulunan harika bir köydür.  Bu köyü ilginç kılan özellik ise Birbirine çok yakın bir şekilde yaşayan 329 kişilik nüfusuyla samimi ve küçük bir yerdir. Buraya her yıl dünyanın birçok yerinde insanlar gelmektedir. Her mevsim farklı bir renge bürünmektedir. Norveç’e giden her ziyaretçi mutlaka buraya da uğrar.

8-Edinburgh

Edinburgh
Edinburgh

Edinburgh, Tristan Da Cunha Adası’nda bulunan bir yerleşim yeridir. Burası  dünyadan soyutlamış bir yer olarak bilinir. Çünkü Volkanik adada tek yerleşim yeri olarak biliniyor. Buraya en yakın yerleşim yeri 2800 km uzaklığında bulunan Güney Afrika’dır. Burada sadece 302 kişi yaşamaktadır. 1506 yıllında burası keşfedilmiştir.

9-Undredal

Undredal
Undredal

Undredal, Norveç’in Sogn Og Fjordane eyaletine bağlı bir köydür. Tek bir yoldan ulaşımın mümkün olduğu bu köyde yaklaşık 112 ev bulunur. Köyün yapısı ve doğası görenleri hayrette düşürmektedir. Fakat ulaşımı sıkıntı olduğundan dolayı buraya pek ziyaretçi gelmemektedir. Gelenleri ise gitmek istemiyor.

10-Oymyakon

Oymyakon
Oymyakon

Oymyakon, Rusya’nın Saha Cumhuriyeti’ne bağlı Oymyakon ulusunda yer alan bir köydür. Bu köyü ilginç kılan özelliği ise Dünya’nın en soğuk köyüdür. Bu köy eksi(-62) dereceyi görmüştür.  Sibirya’nın en doğu ucunda bulunan Köyde yaklaşık 500 kişi yaşamaktadır. Köyde yaşayan yerel halk ne kadar soğuğa alışkın olsa da kirpikleri dahi donmaktadır. Buraya her yıl çok sayıda turist akın etmektedir. Köyde sadece bir sağlık kuruluşu birde okul bulunmaktadır. Ayrıca bu köyde kış aylarında elektronik cihaz ve otomobil kullanılmamaktadır.

Oymyakon, Rusya
Oymyakon, Rusya

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here