Dünyanın En İlginç Gölleri
Dünyanın En İlginç Gölleri

Göller, denizlerden sonra dünyanın en kutsal su kütleleri olarak kabul edilir. Dünya üzerinde çok sayıda irili ufaklı göl bulunmaktadır. Fakat bu göllerden bazıları oldukça ilginç bir şekilde oluşmuştur. İşte biz de bugün dünya üzerinde bu ilginç göllerden 10 tanesini sizlerle paylaşacağız. Şöyle ki

1-Büyük Prizmatik Kaplıca

Büyük Prizmatik Kaplıca-ABD
Büyük Prizmatik Kaplıca-ABD

ABD’deki Yellowstone Milli Parkı’nda yer alan bu göl, bölgenin en büyük kaplıcası olarak da bilinmektedir. 90 metre çapa ve 50 metre derinliğe sahip gölü ilginç kılan ise gölün içinde minerallerin fazlalığı ve farklı bölgelerde yaşayan bakterilerin gölü rengarenk kılar. Bazen gölün sıcaklığı 87 dereceye kadar çıkabilmektedir. Güneş ışınların tam üstünde vurduğu zaman Gökkuşağın 7 farklı rengi de ortaya çıkmaktadır. Yolunuz düşerse bu gölü mutlaka görmelisiniz. Anlatılmaz yaşanılır denilir yaa. işte bu da öyle bir şey…

2-Retba Gölü

Retba Gölü-Senegal
Retba Gölü-Senegal

Retba Gölü diğer adıyla Pembe Göl, Afrika Ülkesi Senegal’de bulunur. Gölün ilginç kılan ise gördüğünüz gibi rengidir. Gölün pembe renkte olmasının sebebi bünyesinde barındırdığı fazla tuz oranıdır. Ayrıca göl içerisinde farklı türde bakteri ve alglerin yaşıyor olması da yardımcı sebepler olarak sıralayabiliriz. Bu gölün manzarası bir harika olmaktadır. Bu ülkeye gelen her turist mutlaka bu gölü ziyaret eder. Bol bol fotoğraf çeker. İnsan fotoğrafı görünce heyecanlanıyor. Birde yakında görmek nasıl bir duygu olur artık siz tahmin edin.

3-Şampanya Gölü

Şampanya Gölü-Yeni Zelanda
Şampanya Gölü-Yeni Zelanda

Şampanya Gölü veya Şampanya Havuzu olarak bilinen bu göl, Yeni Zelanda’nın kuzeyinde yer alan  Waiotapu jeotermal bölgesinin içinde bulunur. Bu gölün ilginç kılan özelliği ise isminde saklıdır. O zaman şu soruyu sormak gerekir. Bu göle neden Şampanya Gölü denilmektedir. Çünkü yer altından fışkırarak çıkan Karbondioksit gazının köpürdeyen bir kadeh şampanyaya benzetmesidir. Gölün içinde birçok bakteri ve Mikroorganizma canlılar sayesinde göl birçok farklı renge bürünmektedir. Ayrıca birçok hastalığa da şifa vermektedir. Her yıl Dünyanın değişik bölgelerinde hem şifa bulmak hem de bu harika görüntüyü izlemek için buraya akın ederler.

4-Kelimutu Krater Gölü

Kelimutu Krater Gölü-Endonezya
Kelimutu Krater Gölü-Endonezya

Asya ülkesi Endonezya’nın Kelimutu yanardağının tepesinde üç farklı renkte göl bulunmaktadır. Bu gölleri ilginç kılan ise her biri farklı bir renkte olmasıdır. Göllerden biri deniz mavisi, biri Türkuaz mavisi diğeri ise Koyu Kahverengi renktedir. Ayrıca mevsimlere göre bu göller renk değiştirmektedir. Burada volkanik gaz aktivitesinin çok sık sayıda yaşanması gölde farklı mineraller oluşmasına bu da gölün farklı renklere bürünmesine sağlar. Bu göl için dünyanın her yerinde turistler akın eder. Bu göller turistlere harika bir görsel şölen sunmaktadır.

5-Benekli Göl

Benekli Göl-Kanada
Benekli Göl-Kanada

Kanada’da yer alan bu göl, Dünya’nın mineral bakımında en zengin gölüdür. Gölde  gümüş ve titanyum rastlanmıştır. Yazın sular buharlaştığında bu benekler ortaya çıkmaktadır. Göl etrafında bir Kızılderili kabile yaşamaktadır. Bu göl onlar için kutsal kabul edilmektedir. Hatta 1. Dünya Savaşı sırasında göldeki tuzlar patlayıcı olarak kullanılmıştır. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte göl üzerinde oluşan patika yollardan yürüyüş yapabilirsiniz. Oldukça ilginç ve harika bir göldür.

6-Loktak Gölü

Loktak Gölü-Hindistan
Loktak Gölü-Hindistan

Hindistan’da yer alan bu göl, büyük çemberler şeklinde toprak ve bitkilerle kaplıdır. Hint pitonu ve jibon (şebek) gibi nesli tükenmekte olan hayvanlar için barınma yeridir. Bu göl ayrıca hidroelektrik santraline su sağlıyor. Harika bir görüntüsü bulunan gölü her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

7-Sorvagsvatn Gölü

Sorvagsvatn Gölü - Faroe Adaları
Sorvagsvatn Gölü – Faroe Adaları

Sorvagsvatn Gölü, Danimarka’nın 18 adasından biri olan Faroe adaları’nın en büyük gölüdür. 3,4 km2 alan kaplayan göl, yörede yaşayan halk için balıkçılık konusunda büyük olanaklar sunmaktadır. Deniz seviyesinden 30 metre yükseklikte bulunan göl, görüntüsüyle insanları adeta büyülüyor.

8-Caño Cristales

Caño Cristales, Kolombiya
Caño Cristales, Kolombiya

Bir doğa harikası bu nehir Kolombiya’da bulunur. ”5 Rengin Nehri”, ”Cennete doğru ilerleyen nehir”, “Dünyanın en güzel nehri” olarak bilinmektedir. Bu nehir yılın birkaç ayında diğer nehirler gibi olağan bir şekilde akmaktadır. Fakat Eylül ve Kasım ayları arasında bu nehir suyu farklı renklere bürünmektedir. İçinde bulunan yosunlar ve bitkilerden dolayı bu renk aldığı tahmin edilmektedir. Bu zaman aralığında bu gölü ve nehri ziyaret edersiniz. harika bir görsel şölenle karşılaşmış olursunuz.

9-Kaynayan Göl

Kaynayan Göl, Dominik Cumhuriyeti
Kaynayan Göl, Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti’nde yer alan Morne Trois Milli Parkı’nın dağlık bölgesinde bulunan bu göl, oldukça ilginç özelliklere sahiptir. Çünkü bu göl isminden de anlaşılacağı üzere gerçekten de kaynamaktadır. Bunun sebebi ise tabanından geçen sıvı lavlar olduğu söylenmektedir. Gölün kenarındaki suyun sıcaklığı 82 °C ile 93 °C arasındadır. Buraya yolunuz düşerse çok dikkat etmeniz gerekir. Rehber eşliğinde ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

10-Salar de Uyuni

Salar de Uyuni, Bolivya
Salar de Uyuni, Bolivya

Güney Amerika ülkesi Bolivya’nın güneybatısında yer alan bu göl, 10.582 km² alanıyla Dünya’nın en büyük tuz göllerinden  biridir. Hatta tuz ovasıdır desek yeridir. Yağmur zamanlarından taşan sular ovayı bastığında ortaya harika manzaralar çıkmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu harika gölü mutlaka ziyaret edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here