gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Bir kişinin vücut kitle indeksi 30’dan fazlaysa obez olduğu kabul edilir. Her yıl yaklaşık 3,4 milyon yetişkin obeziteye veya fazla kiloya yenik düşüyor. Obezitenin yükselişi kademeli, ancak dünya çapında sabittir ve en son tahminler dünya çapında tahmini bir milyar obez vatandaşa işaret etmektedir. Bu, 20 yıl önceki hızın iki katı. Tüm veriler Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) son raporundan gelmektedir.

Ekonomi ve obezite ile korelasyon

Dünyadaki en obez ülkeler mutlaka en zengin veya en gelişmiş ülkeler değildir. Sırasıyla 12. ve 36. sırada yer alan ABD ve İNGİLTERE, obezite ile bir ülkenin ekonomik durumu arasında doğrudan bir ilişki olmadığını gösteriyor. Aslında Marshall Adaları, Kuveyt, Samoa, Palau ve Nauru gibi daha küçük ekonomilere sahip ülkeler ilk 10’a ulaştı. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, halkın dengeli ve sağlıklı beslenmeyi zor bulduğu Venezuela gibi az gelişmiş ülkelerde gıda kıtlığı ve artan fiyatlar da obeziteden sorumlu. Bu insanlar için seçenek, boş kalorileri abur cubur veya kızarmış yiyeceklerle doldurmaktır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişkin obezitesi

Amerika dünyanın en obez ülkesi olmasa da, Kuzey Amerika listelerde liderliğini sürdürüyor. Listenin başında yer alan diğer ülkelerin çoğu küçük ve seyrek nüfuslu ülkelerdir. Meksika ve ABD, son yıllarda Kuzey Amerika’da 1 numara için en üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika’daki en obez ülkedir ve nüfusun% 36,2’sinin vücut kitle indeksi 30,0’dan fazladır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 78 milyon yetişkin ve 13 milyon çocuk obezitenin sağlık ve duygusal etkilerini günlük olarak tedavi etmektedir. CDC’YE göre, ortalama bir yetişkin şu anda 1950’lerden 26 kilo daha ağır.

Hazır yüksek kalorili işlenmiş gıdalar ve vatandaşlar arasında beslenme konusunda çok az eğitim, Meksika’nın% 28,9 obez nüfusunun ana nedenleridir. Ülkenin obezite sorunları, sebzelerin ve kepekli tahılların yerini işlenmiş gıdalara bırakmaya başladığı 1980’lerde başladı. Meksika, son 5 yılda obezite yüzdesini azaltmak için adımlar attı ve kendisini Kuzey Amerika’daki listeden ayırdı.

Dünya aşırı kilo oranları

Yukarıda bahsedildiği gibi, Samoa, Tonga ve Kiribati gibi küçük Pasifik adaları sadece birkaç isim vermek için listenin başında yer alıyor. Bu ülkelerin beş vatandaşından yaklaşık dördü obez veya fazla kilolu. Bunun nedeni, bu ada ülkelerinin ithal ettiği ve bu nedenle pahalı olduğu hemen hemen tüm yiyeceklerdir, ancak fast food zincirleri ucuz ve kolay bir alternatif sunar.

Onları bir dizi Orta Doğu ülkesi-Kuveyt, Katar, Libya, Suudi Arabistan ve Mısır – yakından takip ediyor. bu ülkelerin nüfusunun yüzde 75’i aşırı kilolu ve üçte birinden fazlası obez olarak kabul ediliyor. 40 Santigrat dereceye kadar kavurucu sıcak sıcaklıklarla, yürüyüş gibi düzenli ‘doğal’ hareketler, son yıllarda Batı fast food restoranları için artan bir kucaklaşma ile yaygın değildir. Geleneksel olarak, insanlar genellikle büyük kırsal yaylaları paylaşır ve bu da porsiyon boyutlarını takip etmeyi zorlaştırır.

Cinsiyet ve yaş eşitsizliğini düşünün

Büyük Britanya, ABD, Avustralya ve Kanada gibi ülkelerde, 18 yaş ve üstü erkeklerin yüzde 25’inde obezite hakimdir.

Güneydoğu Asya, Afrika ve Doğu Akdeniz bölgelerinde kadın obezitesi, erkek obezitesinin prevalansının neredeyse iki katıdır. Vücut yağının kadınlar ve erkekler arasındaki dağılımı bu sayıların arkasında olabilir, ancak araştırmalar ekonomik ve sosyal faktörlerin de rol oynadığını gösteriyor. Suriye gibi savaştan zarar gören ülkelerde kadınlar her zaman evleriyle sınırlı kalıyor ve onlara spor aktiviteleri veya rekreasyon için çok az yer bırakıyor.

1 nauru 61.0
2 Cook Adaları 55.9
3 Palau 55.3
4 Marshall Adaları 52.9
5 tuvalu 51.6
6 nıue 50.0
7 Tonga 48.2
8 samoa 47.3
9 Kiribati 46.0
10 Mikronezya 45.8
11 Kuveyt 37.9
12 Amerika Birleşik Devletleri 36.2
13 Ürdün 35.5
14 Suudi Arabistan 35.4
15 Katar 35.1
16 Libya 32.5
17 Türkiye 32.1
18 Mısır 32.0
19 Lübnan 32.0
20 Birleşik Arap Emirlikleri 31.7
21 Bahamalar 31.6
22 Yeni Zelanda 30.8
23 Irak 30.4
24 Fiji 30.2
25 Bahreyn 29.8

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz