Düsseldorf

Düsseldorf Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Düsseldorf şehri, Almanya’nın  Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkentidir. İsim olarak ise Düssel Nehri üzerindeki köy anlamına gelir. Ren nehri kıyısında kurulan bu şehir moda ve fuar merkezidir. Bu şehri kısaca özetlemek gerekirse kategoriler halinde böyle özetleyebiliriz.

Tarih: Düsseldorf şehri tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Fakat resmi belgelere göre ilk yerleşim Roma Döneminde görülmektedir. Şehir orta ve yeni çağda Berg Dükalığı’na başkentlik yapmıştır. Çeşitli medeniyetlerin hakimiyetine giren şehir 2. Dünya savaşında büyük bir yıkım görmüştür. Şehir savaştan sonra kısa sürede kendini toparlamayı başarmıştır. Günümüzde moda ve fuar merkezi olarak bilinmektedir.

Coğrafi Bilgileri: Düsseldorf şehri Ren nehrin kıyısında bulunur. Ren nehrin aktığı Düssel nehrinden ismini almıştır. Köln şehrin güneyinde bulunur. Kuzeyinde ise Ruhr Bölgesi bulunur.

Nüfus: Düsseldorf şehri 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 605.542’dır. Bu haliyle Almanya’nın en kalabalık 7. büyük şehridir.

İklimi: Düsseldorf şehri tüm yıl boyunca yağış alan bir şehirdir. Yaz- kış fark etmez ne zaman buraya giderseniz hazırlıklı gitmelisiniz.

Ne zaman Gidilir: Düsseldorf şehri daha çok moda ve fuar şehri olduğundan dolayı buraya gittiğinizde fuar ve festivalleri göz önünde bulundurup öyle gitmelisiniz. Tabi birde mevsimsel yağışı göz önünde bulundurmak lazım. Burası için en uygun mevsim ilkbahar veya yaz mevsimidir.

Para Birimi: Şehirde para birimi olarak Euro işlev görmektedir. 1 Euro yaklaşık 4,15 TL’dir.

Saat Farkı: Düsseldorf ile ülkemiz arasında yaklaşık 1 saatlik zaman farkı vardır.

Resmi Dili:  Ülkenin neredeyse tamamında  Resmi Dil Almanca’dır. Almanca’dan sonra en çok konuşulan dil İngilizcedir. Bunun dışında şehirde çok sayıda Türk bulunur. Türkçe de çok konuşulan diller arasındadır.

Vize Durumu: Bilindiği üzere Almanya’ya gitmek için vize gerekir. Buraya gidecekseniz ilk başta Schengen vize başvurusunda bulunmanız lazım. Almanya konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan insanlara, şehirde bulunma sürelerine göre vize vermektedirler. Buraya turist amaçlı gidecekseniz kısa süreli vize alıyorsunuz. Yok kesintisiz 90 gün kalacağım diyorsanız Ulusal vize almanız gerekir. Almanya Konsolosluğu Vize Bölümü’ne vize harç bedeli olarak 60 Euro ödenmektedir. 12 yaş altı çocuklar ücretsizdir.

Gezi Süresi: Düsseldorf şehri Almanya’nın sanat şehri olarak bilinir. Burada yıl içerisinde sanat gösterisi ve festivaller düzenlenir. Bunun dışında şehirde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Buraya en az iki ya da üç gününüzü ayırıp güzel bir planla şehrin güzelliğini görüp yaşayabilirsiniz. Düsseldorf şehri Köln şehrine çok yakın. Gezi planı düzenlediğinizde iki şehri birleştirebilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Königsallee Caddesi

Şehrin en hareketli caddesidir. Cadde üzerinde çok sayıda  Mağazalar, restoran ve kafeler bulunur. Buraya gelip rahatlık alışveriş yapıp bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Caddeyi ikiye bölen harika bir göl bulunur. Burada ilkbahar ve yaz mevsiminde harika manzara oluşmaktadır.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde bulunur. Havalimanından buraya 721 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz.
Adres: Konigsallee40212 Düsseldorf, Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya
Telefon:  +49 211 86399025
Tritonenbrunnen Çeşmesi

Konigsalle Caddesi üzerindeki gölün kenarında bulunan harika bir çeşmedir. Çeşme heykellerle süslenmiştir. Buraya gelenler mutlaka çeşmeden su içip fotoğraf çekmelidir.

Nasıl Gidilir: Königsallee Caddesinden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Königsallee, 40212 Düsseldorf, Almanya

Hofgarten Park

Konigsalle Caddesi üzerinde yürüyüş yapıp caddenin sonuna yaklaştığınızda karşınızda harika bir park bulunur. Hava güzel ise gidip parkta oturup manzarayı seyredebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Königsallee Caddesinden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.
Adres: 40479 Düsseldorf, Almanya
Telefon: +49 211 8994800
Şehir Müzesi(Stadtmuseum)

Kentle ilgili tüm ayrıntıları bu müzede görebilirsiniz. Şehrin tarihini anlatan bu müze tam bir tarihe yolculuk müzesidir. Müzede çok sayıda eser sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşılabilir.

Adres: Berger Allee 2, 40213 Düsseldorf, Almanya

Telefon: +49 211 8996170

Benraht Sarayı 

1755-1700 yılları arasında inşa edilen bir saraydır. Bu saray ilk yapıldığında Av köşkü olarak inşa edilmişti. Fakat daha sonra 18. yüzyıla ait yapıların sergilendiği bir müze olmuştur. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret edin. Ayrıca sarayın geniş bir arazisi ve harika bir bahçesi bulunur.

Nasıl Gidilir: Buraya yaya olarak gidilebileceği gibi toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Adres: Benrather Schloßallee 100-106, 40597 Düsseldorf, Almanya

Telefon: +49 211 8921903

Ziyaret Saatleri: Salı – Pazar 11.00 – 17.00 arası açık. P.tesi kapalı

St.Andreas Kilisesi

Şehir merkezinde bulunan bu kilise 1622-1929 yılları arasında St. Andrew’a adanmış Roma Katolik bir kilisedir. Bu kilise Barok tarzda inşa edilmiştir. Şehrin en eski kilisesi olarak bilinir.

Nasıl Gidilir: Buraya yaya olarak gidilebileceği gibi toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Adres: Andreasstraße 27, 40213 Düsseldorf, Almanya

Telefon: +49 211 136340
Burgplatz Meydanı Şehrin kalbi atıldığı meydan olarak bilinir. Meydan renkli taşlarla döşenmiş harika bir yer. Buradan Ren Nehri kıyısına yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya yaya olarak gidilebileceği gibi toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz. 

2.Gün

Altstadt

Altstadt, Almanca’da Eski Şehir anlamına gelir. Bu bölge şehrin gece hayatın en yoğun yaşandığı bölgedir. Burada çok sayıda gece mekanı bulunur. Buraya “The longest bar in the world” denilir. Sebebi ise yan yana dizilmiş birçok bar bulunur. Bu yüzden Dünyanın en büyük bar sokağı olarak bilinir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılacağı gibi buraya gelen toplu taşıma araçları ile de ulaşılabilir.

Carlstadt

Altstadt bölgesinin birazcık güneyinde bulunan bir mahalledir. Burada birçok cafe, mağaza ve küçük pazar bulunur.

Nasıl Gidilir: Altstadt’a buraya yürüyerek 10 dakika’da ulaşabilirsiniz.

Marktplatz

Burası şehrin meydanı olmaktadır. Meydan da Belediye sarayı ve  Jan Wellem’in heykeli  bulunur. Haftanın belirli günlerinde toplanan Neol pazarı da burada bulunur. Ayrıca birçok festival ve kutlamalara da ev sahipliği yapmaktadır.

Nasıl Gidilir: Buraya birçok yerden metro, tramvay ve otobüsle ulaşabilirsiniz.

Adres: 40213 Düsseldorf, Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya

Rhine Opera Binası

Ren nehri kıyısında bulunur. Her yıl çok sayıda gösteriye ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde çok sayıda sanat binası bulunur. Bunların içinde en popüler olanı da bu binadır. Opera veya klasik müziğe merakınız varsa mutlaka gidip bir gösteriye katılmalısınız.

Nasıl Gidilir: Buraya birçok yerden metro, tramvay ve otobüsle ulaşabilirsiniz.
Adres: Heinrich-Heine-Allee 16A, 40213 Düsseldorf, Almanya
Telefon: +49 211 8925211
Rhine Kulesi

Ren nehrinin hemen kıyısında Rheinturm adıyla bir kule bulunur. Bu kule 240 metre yüksekliktedir. Buraya çıkıp şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya birçok yerden metro, tramvay ve otobüsle ulaşabilirsiniz.

Adres: Stromstraße 20, 40212 Düsseldorf, Almanya

Telefon: +49 211 8632000

Westhphalian Parlamento Binası

Şehrin ilginç yapılarından biridir. Özellikle mimarisi dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi binayı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılacağı gibi buraya gelen toplu taşıma araçları ile de ulaşılabilir.
Adres: Platz des Landtags 1, 40221 Düsseldorf, Almanya
Telefon: +49 211 8840
Rheinuferpromenade 

Ren nehri kenarı diyebiliriz. Burada çok sayıda cafe, bar ve restoran  bulunur. Ayrıca arkadaşlarını alıp burada yürüyüşe çıkabilirsiniz. Harika bir yer.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılacağı gibi buraya gelen toplu taşıma araçları ile de ulaşılabilir.
Adres: Burgpl., 40213 Düsseldorf, Almanya
Telefon: +49 211 172020
Medianhaffen(Medya Limanı)

Liman bölgesinde bulunur. Burada çok sayıda cafe, bar ve mağaza bulunur. Gece hayatın en hareketli geçtiği bölgelerden biridir. Düsseldorf şehrinde modern ofis binaların bulunduğu en popüller mekanlarından biridir. Yolunuz düşerse buraya mutlaka gelmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşılacağı gibi buraya gelen toplu taşıma araçları ile de ulaşılabilir.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde çok sayıda taksi bulunur. Şehrin birçok bölgesine taksi ile ulaşabilirsiniz.  Burada taksi açılış ücreti 3,5 Avro, Kilometre başına ise 1,80 Avro ödenir.
Metro Düsseldorf şehrinde toplam 8 metro hattı bulunur. Metro hattı 05:00-01:00 arasında hizmet etmektedir. Düsseldorf’da Şehir içi ulaşımı sağlayan temel firma Rheinbahn’dır
Tramway Düsseldorf şehrinde toplam 13 tramvay hattı bulunur. Tramvay hattı 05:00-01:00 arasında hizmet etmektedir. Düsseldorf’da Şehir içi ulaşımı sağlayan temel firma Rheinbahn’dır.
Bisiklet Düsseldorf şehrinde çok sayıda bisiklet kullanan insan vardır. Özellikle kısa mesafeli yerler için bisiklet kullanılır. Park ve bisiklet yollarında rahatça bisiklet kullanabilirsiniz.
Minibüs, Otobüs Düsseldorf şehrinde çok sayıda otobüs hattı bulunur. Bu hatlarla şehrin birçok bölgesine ulaşım yapabilirsiniz. Gece çalışan otobüslerde bulunur.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Şehrin 6 km kuzeyinde Düsseldorf Uluslararası Havalimanı bulunur. Bu Havalimanı Almanya’nın en büyük 3. Havalimanı’dır. İstanbul, İzmir ve Antalya’dan buraya direk uçak seferleri bulunur. İstanbul’dan buraya yolculuk yaklaşık 3,5 saat sürmektedir. Havalimanı’na ulaştıktan sonra buradan şehir merkezine gitmek için birçok alternatif bulunur. Şehir merkezine tren, otobüs(721 numaralı) veya taksi ile ulaşabilirsiniz.
Otobüs Düsseldorf şehrinden başta Almanya şehirleri olmak üzere birçok şehre otobüsle ulaşabilirsiniz. Yollar gayet güzel ve trafik sakindir. Otobüslerde oldukça lüks.
Tren Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Düsseldorf’da da tren ulaşımı oldukça yaygındır. Özellikle diğer Almanya şehirlerine gitmek için Tren kullanılır.  Avrupa’nın en modern tren istasyonları bu şehirde bulunur. Her gün çok sayıda tren gelip gider. İstediğiniz yere çok kısa zaman içerisinde trenle ulaşabilirsiniz. Ayrıca Havalimanı’ndan merkeze ulaşmak için yine tren kullanabilirsiniz.
Gemi Düsseldorf şehri Ren nehri kıyısında kurulmuş olması şehri gezmek için bot turları düzenlenir. Bunun dışında Feribot seferleri de mevcuttur.
Araba Birçok Alman şehrinden buraya gelmek için araç kiralayabilirsiniz. Yollar gayet düzgün ve konforludur. Trafik de oldukça rahattır. Rahatlıkla buraya ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Düsseldorf şehrinde alışveriş yapmak gayet eğlenceli olur. Çünkü şehir zaten moda ve fuar şehridir. Burada istediğiniz modada bir eşyayı çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi ve mağaza bulunur. Yine bunun dışında sevdiklerinize hediye almanız için hediyelik eşya satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Özellikle Königsalle, dünyanın en lüks bulvarından biridir. Burada çok sayıda mağaza ve alışveriş merkezi bulunur. Ayrıca Schadow Sokağı şehrin en popüler caddelerinden biridir. Buradan da çok sayıda alışveriş merkezleri bulunur. Ben buraya kadar geldim sevdiklerime ne satın alırım diyorsanız işte cevabı;

 • Killepitsch denen bir çeşit viski
 • Altbier’in Şişeleri
 • Hardal(Löwensenf de biralı, Çilekli çeşitleri var)
 • Bira
 • Magnetler
 • Kupalar
 • t-shirtler
 • Süs eşyaları
 • Kartpostallar
 • Çanta

Yeme İçme

Düsseldorf şehri göç alan bir şehir olduğundan dolayı yemek kültürü çok zengindir. Her kültüre ait burada kolaylıkla yemek bulabilirsiniz. Özellikle Japonyo yemek kültürü baskındır. Sebebi ise burada çok sayıda Japon yaşıyor. Bunun dışında Türk yemekleri de hatırı sayılır derecede restoranları bulunur. Bunlar dışında Alman Mutfağına değinecek olursak; Bu yemekleri denilince akla ilk olarak  sosis, domuz eti ve tavuk gelir. Özellikle çok sayıda sosis çeşidi bulunur. Şimdi Düsseldorf şehrine özgü bazı yemekleri vermek istiyorum. Bunlar:

 • Aazzeupp(Bezelye Çorbası)
 • mustard steak(hardal soslu pirzola )
 • Rhenish sauerbraten(kavrulmuş biftek)
 • Flönz( Kuru üzüm ile yapılan dana eti )
 • Mussels Rhenish Style(Midye)
 • Rote Grütze(Tatlı)
 •  Killepitsch likörü(Bira)

Nerede Kalınır

Düsseldorf şehri hem moda hem de fuar şehri olduğundan dolayı her yıl buraya çok sayıda turist akın eder. Bu nedenle şehirde çok sayıda konaklama imkanı bulunur. Burada konaklama için sıkıntı bulunmamaktadır.

Düsseldorf Otelleri

Düsseldorf şehrinde çok sayıda otel ve diğer alternatifler bulunur. Buradaki oteller fuar ve festival dönemine denk gelirse çok pahalı olmaktadır. Şehirde çok sayıda otel bulunur. Buraya gelmeden önce otel rezervasyonunu yaptırın.

Öneriler

Şehrin her yerinde konaklama imkanı bulabilirsiniz. Fakat en popüler yerler olarak Königsallee, Altstadt ve Carlstadt bölgeleri seçebilirsiniz. Zaten bu bölgeler arası yürüme dahi 10-15 dakika sürmektedir. Şehirde kalacağınız oteller şunlar olabilir:

 •  Hyatt Regency
 • Hilton
 • Sheraton
 • Ibis Düsseldorf City

Gece Hayatı

Düsseldorf gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçmektedir. Şehrin gece eğlencesi Altstadt ve Hafen Bölgelerinde toplanmıştır. Burada çok sayıda gece mekanı bulunur. Bu mekanlarda eğlence sabah saatlerine kadar devam eder. Şehrin gece hayatı ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız linki tıklayıp yazıyı okuyabilirsiniz..<<Düseldorf Gece Hayatı

Turlar

Düsseldorf şehrinde birçok tur firması bulunur. Şehri gezmek gerçekten çok eğlencelidir. Gezilecek yerler genelde yakın oldukları için çoğu yere yaya olarak ulaşabilirsiniz. Fakat burada bulunan Ren nehir üzerinde yapılan bot turları ve şehrin diğer bölgelerine yapılan otobüs turları ile geziniz hem daha eğlenceli olur. Hem de çoğu yeri daha rahatlıkla görebilirsiniz. Şehirde bulunan diğer firmalardan ortalama bir ücret çıkardık. Bu ücreti tabloya yansıttık. İşte sonuç:

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 16 Avro 16 Avro
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

11 Avro 11 Avro
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Telefon: +49 211 45 47 80

Faks: +49 211 454 7822

Başkonsolosluk Posta adresi:

Willstätterstr.9, 40549 Düsseldorf

Görev Bölgesi

 • Düsseldorf , Duisburg, Kleve, Krefeld, Mettmann, Mönchengladbach, Neuss, Oberhausen, Remscheid, Solingen, Viersen, Wesel ve Wuppertal

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi – Cuma (08.30 -12.30 )(13.00 -17.00 )

Başvuru Kabul Saatleri :

 • 08.30-12.30 ve 13.00-17.00 (Pazartesi-Cuma) Telefonla bilgi almak için 15:00-16:45 saatleri arasında arayabilirsiniz

Tatil Günleri

01.01.2017 Yılbaşı

27.02.2017 Karnaval
14.04.2017 17.04.2017 Paskalya
01.05.2017 İşçi Bayramı
25.05.2017 Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi
04.06.2017 05.06.2017 Küçük Paskalya
15.06.2017 Yortu Bayramı
25.06.2017 Ramazan Bayramı
01.09.2017 Kurban Bayramı
03.10.2017 AFC Milli Günü
29.10.2017 Cumhuriyet Bayramı
31.10.2017 Reformasyon Günü
01.11.2017 Azizler Yortusu
25.12.2017 26.12.2017 Noel

Bağlı Birimler

1-Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği

Telefon : 0211/53818853

Faks : 0211/53818854

e-Posta : dusseldorf@aile.gov.tr

Adres : Willstätterstr.9, 40549 Düsseldorf

Web sitesi : dusseldorf.aile.gov.tr

2-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Telefon : 0211/4547846

Faks : 0211/1795775

e-Posta : dusseldorf@csgb.gov.tr

Adres : Willstätterstr.9, 40549 Düsseldorf

3-Din Hizmetleri Ataşeliği

Telefon : 0211/4547830 – 9892953

Faks : 0211/4709322

e-Posta : dusseldorf.ataselik@diyanet.gov.tr

Adres : Willstätterstr.9, 40549 Düsseldorf

4-Eğitim Ataşeliği

Telefon : 0211/4547842

Faks : 0211/4360949

e-Posta : egitimdus@t-online.de

Adres : Willstätterstr.9, 40549 Düsseldorf

5-Ticaret Ataşeliği

Telefon : 0211/3558113

Faks : 0211/3558210

e-Posta : dusseldorf@ekonomi.gov.tr

Adres : Graf Adolf Str. 80, 40210 Düsseldorf

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Şehrin bazı bölgelerinde Wifi ile bağlanmak sıkıntı olabiliyor. Buna dikkat edin.
 2. Şehir ulaşım içi aracında mutlaka   Düsseldorf Welcome Card alın. İşinize çok yarayacaktır.
 3. Şehirde konuşurken nasıl olsa kimse beni anlamıyor atıp tutmayın. Özellikle taksici veya diğer çalışanlar hep Türk’dür.
 4. Düsseldorf ile Türkiye arasında 1 saat zaman farkı var. Ona göre plan yapın.
 5. Buraya gitmek için Vize gerekir. Vize almadan gidemezsiniz.
 6. Almanya’da yaşayan insanlar Nazi’den nefret ederler. Bahsetmek dahi istemezler siz siz olun bir Alman’ın yanında Nazi Almanya’sında bahsetmeyin.
 7. Almanya ile ilgili bir kitap ya da film izleyip öyle gidin.
 8. Buraya gitmeden önce otel ve uçak rezervasyonu yaptırınız.
 9. Yemekler açısında hiç sıkıntı çekmezsiniz. Çünkü burada çok sayıda Türk restoranı bulunur.
 10. Düsseldorf’da trafik çok rahattır. Burada rahatlıkla akıp gidebilirsiniz.
 11. Düsseldorf’da  güzel bir plan yapıp harika bir tatil yapabilirsiniz.
 12. Şehirde tarihi yapı pek bulunmaz. Daha çok Ren nehri ve çevresinde bulunan yapılar bulunur. Burayı bir en fazla 2 ya da 3 gün gezebilirsiniz. Trenle 20-30 dakika uzaklıkta bulunan Köln şehrine geçiş yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here